1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye bu olayı tartışıyor
Türkiye bu olayı tartışıyor

Türkiye bu olayı tartışıyor

Türkiye, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde sözleşmeli olarak görev yapan Merve Kaçmış’ın intiharı ve intiharın nedeni olarak gösterilen mobbing iddialarını tartışıyor.

A+A-

 Genç arkeolog'un müzede kayıp tarihi eserleri zimmetine alması konusunda mobbinge maruz kaldığı için psikolojisinin bozulması sonucu intihar ettiği öne sürülürken, Bakanlık olaya el koydu. 

İddialarla soruşturma açılıp, müfettiş görevlendirilirken, Müze müdiresi E.Ö. ve iki uzman görevden uzaklaştırıldı. Gözler şimdi bu soruşturmadan çıkacak sonuçta. Ortaya atılan iddialar gerçekten doğru mu? Genç kızın mektubunda dile getirdiği mobbing iddiaları doğru mu? Müzede kayıp ve eksik eser var mı?  Bu arada CHP Milletvekilleri Bayram Yılmazkaya ve İrfan Kaplan, konuyu meclise taşıdı. Yılmazkaya, "Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharında Kültür Bakanlığının sorumluluğu da bulunmaktadır" derken, Kaplan ise, "Bir müzede kayıp eserler varsa, ilgili Bakanlık bu eserlerin nerde olduğunu, kim ya da kimler tarafından kaçırıldığını ya da nasıl kayıp olduğunu araştırarak kamuoyuyla paylaşmak zorundadır. Ortada bir tarihi eser kaçakçılığı varsa bu çalışan bir kişi üzerinden örtbas mı edilmeye çalışıldı? En kısa zamanda bu olay tüm yönleriyle araştırılmalı ve aydınlatılmalıdır. Sorumlular yargı önünde hesap vermeli ve hak ettiği cezayı almalıdır. İddialar doğruysa bu bir intihar değil cinayettir." diye konuştu. 

ÇOK İDDİA VAR

Zeugma Mozaik Müzesi'nde görev yapan Merve Kaçmış, Diyarbakır'da ağabeyinin evinde 8. kattan atlayarak intiharının ardından gözler müzedeki kayıp ve eksik olduğu öne sürülen eserlere çevrildi. Merve Kaçmış, kayıp olan 150-200 adet tarihi eseri usulsüz şekilde üzerine geçirmesi konusunda müze müdürünün sistematik baskısı sonucu intihar ettiği öne sürüldü.Gaziantep il Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri kayıp eser olmadığını iddia ederken, müdirenin normal şartlarda 3 buçuk yıl süren envanter devri işlemini bir ay içinde tamamlamak istediği ve Kaçmış’ı işten çıkarmakla tehdit ettiği iddia edildi. Acı olayın ardından Zeugma Mozaik Müzesi'ne müfettiş gönderildi. Müfettişin devam ettirdiği soruşturma kapsamında, müze müdürü E.Ö. ile 2 uzmanın görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

Kültür ve Turizm Bakanlığı, arkeolog Merve Kaçmış’ın Diyarbakır’da hayatına son vermesine ilişkin, yazılı açıklama yaptı.Bakanlığın açıklamasında, "Gaziantep Müzesi Müdürlüğü’nde sözleşmeli arkeolog olarak görev yapan personelimiz Merve Kaçmış’ın 13/01/2020 tarihinde Diyarbakır’da hayatına son vermesine ilişkin, sayın Bakanımızın talimatları ile derhal soruşturma başlatılmış ve bazı personel görevden uzaklaştırılmıştır. Konu, Bakanlığımız birimleri tarafından tüm detaylarıyla takip edilmektedir. Merhum Merve Kaçmış’a bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz" denildi.

TARİHİ ESERLERİN SAYIMINA BAŞLANDI

Öte yandan Merve Kaçmış'a görevden ayrılan başka personelin zimmetindeki 'Pişmiş Toprak Eserler'i zimmetine alması gerektiğinin söylendiği,  Kaçmış'ın ise envanter eksikliği olduğu için eserleri zimmetine almadığı gerekçesi ile mobbinge maruz kaldığı iddia edildi. Kaçmış'ın eksik olduğu için zimmetine almadığı iddia edilen tarihi eserlerin sayımına ise başlandığı öğrenildi. Haber Merkezi

YILMAZKAYA: KİMLER KORUYOR

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesinde yaşanan usulsüzlükleri ve intihar vakasını Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıyarak önemli sorulara cevap aradı.  Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesiyle ilgili bugüne kadar birçok şikâyetin bulunmasına karşın tutanak tutulan idarecilerin usulsüzlükleriyle ilgili Kültür Bakanlığına yapılan başvurulara rağmen gerekli soruşturmaların yapılmaması bugün yaşanan intihar olayını tetiklemiştir diyen Yılmazkaya, “Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharında Kültür Bakanlığının sorumluluğu da bulunmaktadır” dedi. 

NEDEN İŞLEM YAPILMADI ?

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesinde Arkeolog olarak çalışan Merve Kaçmış’ın 13 Ocak’ta yaşamına son vermesi ile ilgili çalıştığı kurumda gördüğü mobing ve 150-200 adet tarihi eserin usulsüz bir şekilde üzerine geçirmesiyle ilgili iddialara ilişkin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a cevaplaması için yazılı soru önergesi veren CHP’li Vekil konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.  Daha önce Müze Müdürünün usulsüzlükleriyle ilgili tutanak tutan ve Kültür Bakanlığına şikâyet eden bir gişe görevlisinin işten çıkarıldığı ile ilgili iddiaları Bakan Ersoy’a soran Yılmazkaya, Yaz aylarında günlük 10-15 şikâyeti bulan müzedeki ziyaretçilerin dilekçelerini Müze Müdürü tarafından yırtıldığı ve gerekli yerlere bildirmediğiyle ilgili bu güne kadar neden bir işlem yapılmadığını da sordu. “Zeugma Mozaik Müzesinde Arkeolog olarak çalışan Merve Kaçmış’ın yaşadığı mobing ve baskılarla ilgili Bakanlığın bilgilendirildiği ama bu şikâyetlerle ilgili bir işlem yapılmadığı doğru mudur?” diye soran Yılmazkaya, “Gaziantep Zeugma Mozaik Müze Müdürü ile ilgili bugüne kadar kaç şikâyet bulunmakta? Bu şikâyetlerin kaçı işleme alındı? Sonuçlanan var mı?  Müdireye yönelik birçok şikâyetin olmasına rağmen mobing davalarının açıldığı ancak yetkililerinin bu duruma sessiz kaldığı yönünde müze personelinin iddiaları bulunmakta. Bu şahıs hakkındaki şikâyetlerin dikkate alınmaması ya da herhangi bir inceleme ve soruşturma başlatılmaması veya müfettişlerin olayları kapatmasıyla ile ilgili bir işlem yapacak mısınız?” dedi.

KAPLAN: BU OLAY AYDINLATILMALI

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı Gaziantep Zeugma Müzesi’nde Arkeolog olarak görev yaparken gördüğü baskı sonucu yaşamına son veren Merve Kaçmış’ın intiharını meclis gündemine taşıdı. Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Kaplan,  en kısa zamanda bu olayın aydınlatılmasını gerektiğini belirtti. Kaplan, Gaziantep Zeugma Müzesi'nde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharında, basına ve kamuoyuna yansıyan bilgilerden yola çıkarak 150-200 eserin eksik olduğu anlaşılması üzerine, Müze Müdürü’nün bu eserleri Merve Kaçmış'ın üzerine zimmetlenmesi konusunda baskı yaptığı ve bu durumu kabul etmeyen Merve Kaçmış’a mobing uyguladığı iddiasının doğru olup olmadığını Bakan Ersoy’a sordu. Kaplan, “Basına ve kamuoyuna yansıyan iddialar çok endişe verici. 150-200 kayıp eserden bahsediliyor, bu eserleri Arkeolog Merve Kaçmış’a zimmetlemek için baskı yapıldığı iddia ediliyor. 150-200 tane eser nerde? Nasıl eksik? Bununla ilgili bir denetim yapılmadı mı? Bu sorular cevaplanmalı. En başında yapılması gereken tedbir ve önlemler neden bir insan canına kıydıktan sonra yapılıyor. Basında bugün ilgili Müdür’ün görevden alındığı iddiası var. Bugüne kadar neden görevinden alınmadı?  Bir müzede kayıp eserler varsa, ilgili Bakanlık bu eserlerin nerde olduğunu, kim ya da kimler tarafından kaçırıldığını ya da nasıl kayıp olduğunu araştırarak kamuoyuyla paylaşmak zorundadır. Ortada bir tarihi eser kaçakçılığı varsa bu çalışan bir kişi üzerinden örtbas mı edilmeye çalışıldı? En kısa zamanda bu olay tüm yönleriyle araştırılmalı ve aydınlatılmalıdır. Sorumlular yargı önünde hesap vermeli ve hak ettiği cezayı almalıdır. İddialar doğruysa bu bir intihar değil cinayettir" HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum