1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türk tekstili sorun yaşıyor
Türk tekstili sorun yaşıyor

Türk tekstili sorun yaşıyor

Türk Mühendis Mimarlar Odaları Birliği Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölge Şubesi tarafından düzenlenen ‘Tekstil’ sempozyumu gerçekleştirildi.

A+A-

Sempozyumda konuşma yapan Kimya Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Uğurlu, “Son dönemlerde özellikle küresel rekabetten ötürü Türk tekstili ciddi sorunlar yaşamaktadır. 40 milyar dolar civarındaki bir ihracat rakamı söz konusudur ama bu Türkiye’deki potansiyel için yeterli bir rakam değildir” dedi.

 

BÖLGENİN TEMELİNİ OLUŞTURUYOR

 

Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle Çetin Emeç Toplantı Salonunda gerçekleştirilen sempozyumda, Tekstil Kimyasalları ve Uygulamaları konularındaki son gelişmeler konuşuldu. Sempozyomun ardından konuşma yapan Kimya Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Uğurlu, Türkiye’deki yaşanan tekstil sanayisi sorunları hakkında önemli açıklamalar yaptı. Özellikle Türkiye’nin güney bölgesinde bulunan illerin tekstil sektörünün temelini oluşturduğu söyleyen Başkan Uğurlu, “Tekstil sektörü bölge için öncelikle Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana ve Şanlıurfa için önemli bir sektör. Son yıllarda bu kadar büyük bir potansiyele sahip olan sektörün özellikle bölgede yaşanılan sıkıntıları farkındayız. Bizim sempozyumu bölgede düzenlememizin nedenlerinden birisi buradan çıkan sonuçların, bölgenin potansiyelini değerlendirme konusunda yeni öngörüleri oluşturabilir miyiz, yeni fikirlerle sanayiciyi, bilim insanlarını buluşturabilir miyiz diye Gaziantep’te bu sempozyumu düzenledik” ifadelerini kullandı.

 

POTANSİYEL İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ

 

Başkan Uğurlu ayrıca güney bölgesindeki illerin son yıllarda komşu ülkelerle yaşanılan sorunlar nedeniyle tekstili etkilediğini kaydederek, “Tekstil Gaziantep sanayisinin temelini oluşturmaktadır ve büyük oranda da bir ihracat potansiyeline sahiptir. Bu nedenle tekstil Gaziantep için önemli bir sanayi dalıdır ama söylediğim gibi güney komşularımızla son yıllarda yaşanılan sıkıntılar, özellikle Suriye ve Irak’taki iç savaş ortamı bu potansiyelin gerektiği gibi değerlendirilmesinde engellemektedir. Bu sektörün aşması gereken bir problemdir. Özellikle ihracat için yeni ülkelerin bulunması, yeni kaynakların ve potansiyelin oluşturulması gerekmektedir. Burada da iş hükümete düşmektedir. Bu nedenle bilimsel olarak biz sektörde bilim insanlarıyla burada böyle bir sempozyum düzenliyoruz ama esas bu potansiyelin değerlendirilmesi doğrultusunda ufku ve yolu açacak olan hükümettir. Hükümete büyük görev düşmektedir” şeklinde konuştu.

 

SORUNLAR BÜYÜK

 

Kimya Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Uğurlu, küresel rekabetin Türk tekstilini etkilediğini de belirterek, “Bu son dönemlerde özellikle küresel rekabetten ötürü Türk tekstili ciddi sorunlar yaşamaktadır. 40 milyar dolar civarındaki bir ihracat rakamı söz konusudur ama bu Türkiye’deki potansiyel için yeterli bir rakam değildir. Özellikler İstanbul, Bursa, Denizli, İzmir, Gaziantep ve Adana’da yoğunlaşan sektörün potansiyeli çok daha yüksektir. Tabii bu potansiyeli farklı ülkelere taşınması gerekirken sektör kendi içerisinde küçülmeyi ve kaliteden ödün vererek üretim yapmayı seçmiştir. Bu da beraberinde sorunları da getirmiştir. Özellikle sağlık ve çevre konusunda tekstilin meydana getirdiği ciddi sorunlar vardır” dedi. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.