1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türk Ocakları kongresini yaptı
Türk Ocakları kongresini yaptı

Türk Ocakları kongresini yaptı

Çok sayıda üyenin katıldığı Türk Ocakları Gaziantep Şubesi 10. Olağan Genel Kurul kongresi 16.01.2022 tarihinde Gaziantep Türk Ocakları binasında gerçekleştirildi.

A+A-

 Türk Ocakları Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Mete'nin başkanlığında yeni yönetim belirlendi. Yönetimde, Recep Kahramanoğlu, Fadime Tosik Dinç, Mehmet Bozaslan, Ökkeş Gün, Halil İbrahim Emrah Özcamus, Fatih Gülerim, Mehmet Soğukömeroğulları, Tuncay Maraşlı, Tahir Aslan, Bülent Döş, Oktay Oral,Müslüm Bayındırlı ve Uğur Mete yer aldı.

 Başkan Mete, Türk Ocaklarının amacını; “Türklerin harsi birliğine ve medeni kemaline çalışmak” olarak ifade edildiğini vurgulayarak, ocağın amaçlarını gerçekleştirmeye çalışırken “Sırf millî ve içtimai bir vaziyette” kalacağı asla siyasetle uğraşmayacağını da ifade etmiştir. Bu amaç doğrultusunda Türk Ocaklarının; faaliyetlerinin odak noktasını temelde millî duygulardan kaynaklanan milliyetçilik fikrini “heyecan ve telkin” yoluyla uyandırmak ve canlı tutmak oluşturmak olduğunu belirtti.

Mustafa Mete konuşmasına şöyle devam etti: “Türk toplumunun imparatorluktan milli devlete, ümmet anlayışından millet haline geçiş sürecinde Türkçülük-Milliyetçilik düşüncesinin merkezinde yer alan Türk ocakları, Türkçülük akımının temsilcisi olmuştur. Türk Ocakları, 1900’lü yıllarda Osmanlı Devleti'nin zor zamanlarında toplumda milli şuur/bilinç oluşturarak milli kimliğin inşasında önemli bir rol üstlenmiştir. Bu dönemde sosyal ve kültürel kimliği ile Türk Ocakları, Türk Milliyetçiliği fikri ile II. Meşrutiyet döneminde çeşitli düşünce atmosferi içinde teşkilatlanarak ortaya çıkmış sivil toplum kuruluşudur. Türk Ocakları enerjisini ve dinamizmini gençlerden aldığı gibi bünyesinde birçok aydını barındırmış, Türkçülük akımının önemli temsilcileri olmuşlardır. Ahmet Ferid, Akçuraoğlu Yusuf, Mehmet Ali Tevfik, Dr. Fuad Sabit, Hamdullah Suphi gibi aydın ve münevverler Türk Ocağı bünyesinde fikri mücadelede yer almışlardır. Bir aydın hareketi olarak 1912’den günümüze kadar devam ede gelen Türk Ocakları, milli devletin inşası, toplumda milli şuur oluşturulması ve Türkçülük düşüncesinin devletin yapı taşı olması mücadelesi sosyal ve kültürel bir mücadele olarak devam etmektedir. Manevi gücünü Türk Milletinden, fikri düşüncesini aydınlarından, enerjisini gençlerden alan Türk Ocakları cumhuriyetin kuruluş felsefesine bağlı kalarak varlığına ve amacına hizmet etmeye devam edecektir”
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.