1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Türk kadınının modu yüksek
Türk kadınının modu yüksek

Türk kadınının modu yüksek

Barem ve WIN International’ın aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 24 ülkede gerçekleştirdiği araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

A+A-

Araştırmada insanların anlık ruh halleri, ülkelerinde yaşamaktan ne kadar memnun oldukları ve gerekirse ülkeleri için savaşmaya gönüllü olup olmadıklarını soruldu. Buna göre, dünyada üç kişiden ikisinin ruh durumu “iyi” iken, Türkiye anlık ruh durumunu “olumlu” ifade eden en düşük üçüncü ülke oldu. Tüm dünyada erkeklerin modları yüksek iken Türkler’de tam tersine kadınların modu yüksek. Ve yine Türk kadını %72 oranla erkeklerden daha çok ülkesine bağlı olduğunu söylüyor. Ülkem için savaşmam gerekirse gönüllü olurum diyenler arasında Türkler, 24 ülke vatandaşları arasında %85 oranla Pakistanlılar’ın ardından ikinci sırada yer alıyor. 

BAREM’in WIN International ile birlikte Nisan ayında 24 ülkede gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları yayınlandı. Üç bölümden oluşan araştırmada insanların modları yani anlık ruh halleri ile ülkelerinde yaşamaktan ne kadar memnun oldukları ve gerekirse ülkeleri için savaşmaya gönüllü olup olmadıklarını soruldu. İşte araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlar:

Türkiye’de kadınlar erkeklerden daha çok ülkesine bağlı

Araştırmada görüşülen kişilerin ülkelerine ne kadar bağlı oldukları, “Ülkem benim için yaşanacak en iyi yer” ifadesinden “Bir an önce ülkeyi terketmek istiyorum” ifadesine kadar beş farklı seçenek ile irdelendi. Global olarak ülkesine bağlı kişilerin oranı yüzde 63, nötr olanların yüzde 20, ülkesiyle ilgili olumsuz duygular taşıyanların ise yüzde 14. Bu konu özelinde kadın-erkek arasında fark yok. Yaş ve gelir arttıkça olumlu duygular artıyor. Ülkelerine en bağlı kesimler emekliler (yüzde 72) ve ev kadınları (yüzde 71). Ülkesiyle bağları en güçlü insanlar, Pakistan (yüzde 90), Finlandiya (yüzde 87) ve Kanada’da (yüzde 82) yaşarken bağın en zayıf olduğu ülkeler Lübnan (yüzde 33), Nijerya (yüzde 40) ve Arjantin (yüzde 43). Türkiye’de ülkesine bağlı kişilerin oranı (yüzde 67) 24 ülke ortalamasının üstünde. Nötr olanlar yüzde 13, olumsuz olanlar ise yüzde 17.  Bu da ortalamanın üstünde bir oranı gösteriyor. Kadınlar (yüzde 72) ülkesine erkeklerden daha  çok bağlı. Yaş arttıkça ülkeye bağlılık artıyor. En bağlı kesimler ev kadınları (yüzde 79), 55 yaş ve üstü (%76), ilkokul mezunları (yüzde 76) ve C2 sosyo ekonomik statü grubu (yüzde 74). Diğer taraftan Türkiye dışında bir ülkede yaşamayı tercih edeceğini ifade eden kişiler en çok 18-34 yaş grubu gençler (yüzde 24), üst eğitimliler (yüzde 23) ve AB sosyo ekonomik statü grupları (yüzde 21).  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.