1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Turizmde birlikte hareket mesajı
Turizmde birlikte hareket mesajı

Turizmde birlikte hareket mesajı

Sürdürülebilir Turizm ve Bölgesel İşbirliği Toplantısı Gaziantep ev sahipliğinde Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirildi.

A+A-

 Vali Davut Gül, “Turizm ve bölgenin bütün birikimini biz kullanalım, biz bir adım öne geçelim diye bir iddiamız da yok bunun gerçekleşme şansı da yok. Bölgesel olarak, diğer sektörlerde olduğu gibi turizmde de birlikte hareket edersek hepimiz kazanırız, bunun dünyada örnekleri var.  Şehir milliyetçiliğinde hepimiz olduğumuz yerde sayarız. Ya da kısa ve orta vadede olduğumuz yerden de geriye gideriz” dedi. 

Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay ve Şanlıurfa valileri, belediye başkanları ile ilgili kurum/kuruluş yöneticilerinin katılımları gerçekleştirilen toplantıda, Vali Gül, Gaziantep ve diğer illerin turizm alanında birlikte hareket etmesinin büyük kazançlar sağlayacağı noktasında değerlendirmelerde bulundu. 

SÜRDÜRÜBİLİR TURİZM

Sürdürülebilir turizm için şehirlerin birbirine ihtiyacı olduğunun altını çizen Vali Gül, “Aslında bu bizim gerek İpekyolu Kalkınma Ajansı gerek GAP idaresinde çalışmalarımıza da yansıyan bir proje. Aynı zamanda Turizm Bakanlığımızın da bölgesel turizmle ilgili iddiaları, hedefleri var.  Bölgenin ulusal ve uluslararası boyutta tanıtım ve satışının yapılması noktasında sizlerin fikirleri doğrultusunda bir yol haritasına ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

ŞAHİN: HAZİNELERİMİZ ÇOK

Gaziantep ve bölge illerin turizm potansiyeli hakkında açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Adıyaman’da Nemrut ile birlikte başka bir hazine var, Dülük Antik Kenti, Göbeklitepe kadar eski, Yesemek Açık Hava Müzesi, Rumkale, her biri ayrı bir hazine” diye konuştu.

POTANSİYEL ÖNEMLİ

Şahin, “Kahramanmaraş’taki antik kenti ve mozaikleri kendi mozaiklerimiz gibi görmezsek, Hatay mutfağı ile Gaziantep mutfağını eşdeğer görüp bizim baklavamız üzerine Hatay künefesini, soğuk mezesini ilave etmezsek bu bizi verimlilikte aşağı düşürüyor. Bölgesel yarışta bizi geriye götürüyor. Avrupa turlarına baktığımızda kimse kendisini bir nokta üzerinden pazarlamıyor. Bu dünyanın dilini öğrenip bölgesel ekonomiyi buraya çekmemiz gerekiyor. Bu alanımız güçlendirip hak ettiğimiz Anadolu mirasını, bölge mirasını, dünya mirasına dönüştürürsek istihdam üreten,  gençlerimizi geleceğe hazırlayan bir altyapıyı başarmış olacağız” diye konuştu.

ORTAK KARAR ALINDI 

Gaziantep Valiliği ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğinde düzenlenen Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa illerinin valileri ve belediye başkanlarının katıldığı Turizm ve Koordinasyon toplantısı, Büyükşehir Belediyesi Mutfak Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve çevre illerdeki turizmin geliştirilmesi için ortak kararlar alındı. Toplantıda, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan tarafından katılımcılara tarihi, kültürel ve turizme yönelik yapılan çalışmalar anlatıldı.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.