1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Turizmciler çaresiz
Turizmciler çaresiz

Turizmciler çaresiz

Gaziantep Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Aytekin, turizm haftasında buruk olduklarını söyledi.

A+A-

 Turizmin ülkemiz ve şehrimiz için önemli bir gelir kaynağı oluşturduğunu belirten Aytekin, “Ne yazık ki alınan önlemler ve verilen desteklerin yetersiz kaldığını görüyoruz. En azından, mart ayında sonlandırılan kısa çalışma ödeneği uygulamasının bu sektör için devam etmesi, Turizm Belgeli tesislerin ve seyahat acentalarının emlak ve çevre temizlik vergilerinden muaf tutulması ve sektör borçlarının yeniden yapılandırılması gerekliliğine inanıyoruz” dedi. 

Toplumda turizm konusunda farkındalığı artırmak, turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl 15-22 Nisan  tarihleri arasında “Turizm Haftası” olarak kutlandığını belirten Aytekin, “Turizm, ülkemiz ve şehrimiz için önemli bir gelir kaynağı oluşturarak, yeni istihdam olanaklarının meydana getirilmesinde, dolayısıyla da işsizliğin azaltılmasında ve ödemeler dengesi problemlerinin giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Turizm sektörü istihdama katkısı, yarattığı katma değer ve ülkeye döviz girdisi sağlamasının yanında, insanlar arası diyaloğu geliştirerek ülkeleri, şehirleri ve toplumları birbirine daha da yaklaştırmakta ve dünya ve toplum barışına katkı sağlamaktadır” diye konuştu. 

ENDİŞELİYİZ

Aytekin, “Bu yıl Turizm Sektörü, binlerce çalışanı işsiz, yatırımcıları endişeli bir şekilde, tüm dünya üzerinde yaşanan salgından en çok etkilenen sektör olarak bu haftaya giriyor. Ne yazık ki alınan önlemler ve verilen desteklerin yetersiz kaldığını görüyoruz. En azından, mart ayında sonlandırılan kısa çalışma ödeneği uygulamasının bu sektör için devam etmesi, Turizm Belgeli tesislerin ve seyahat acentalarının emlak ve çevre temizlik vergilerinden muaf tutulması ve sektör borçlarının yeniden yapılandırılması gerekliliğine inanıyoruz. Gaziantep, eko turizm, tarih turizmi, kültür turizmi, inanç turizmi ve gastronomi turizmi potansiyellerini bir arada taşıyan nadir destinasyon ve cazibe merkezlerinden bir tanesidir. Gaziantep’in, üreten ve ihraç eden, ülke ekonomisine katma değer sağlayan, turizm sektörünü geliştirilerek kalkınmaya ve gelişmeye destek olan,  yaşam kalitesinin sürekli olarak arttığı çağdaş ve yaşanabilir bir kent olması  temel hedeflerimizdendir” şeklinde konuştu.HALİL ŞARKLI

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.