1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TURİZM BARIŞI SAĞLAYAN ÖNEMLİ BİR SEKTÖR
TURİZM BARIŞI SAĞLAYAN ÖNEMLİ BİR SEKTÖR

TURİZM BARIŞI SAĞLAYAN ÖNEMLİ BİR SEKTÖR

Turizm Bakanlığı İşletmeler eski Genel Müdürü Orhan Kalkan, GAP bölgesinde turizmin gelişmesi için bu bölgenin turizm alanı ilan edilmesi gerektiğini...

A+A-

Turizm Bakanlığı İşletmeler eski Genel Müdürü Orhan Kalkan, GAP bölgesinde turizmin gelişmesi için bu bölgenin turizm alanı ilan edilmesi gerektiğini belirterek, ''Bu sayede o bölge cazibe merkezi olur. Yerli ve yabancı yatırımcıları çeker'' dedi.

Kalkan, turizmin ekonomik boyutunun yanı sıra sosyal, siyasi, kültürel yönü olduğunu ifade ederek, insanları birbirine kaynaştıran, barışı sağlayan önemli bir sektör olduğunu söyledi. Turizm, tarım ve ticaretten oluşan ''3T'' formülünün kalkınma için önemli olduğunu vurgulayan Kalkan, Akdeniz çanağında İspanya, İtalya, Fransa, Yunanistan, Portekiz'in turizmde çok ileri gittiğini, Türkiye'nin de aynı çanakta olmasına rağmen ileriye gidemediğini belirtti.

Kalkan, ''O ülkelerden de daha fazla potansiyele sahibiz. Ama onları bırakın geçmeyi, yetişemiyoruz bile'' diye konuştu. GAP bölgesinin birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığı için kültürel ve tarihi açıdan zengin, aynı zamanda önemli bir sanayi, tarım ve ticaret merkezi olduğunu anlatan Orhan Kalkan, GAP bölgesinde deniz, güneş ve kumun dışında el sanatları, yöre mutfağı, inanç turizmi, çiftlik turizmi, yayla turizmi imkanı bulunduğunu söyledi. Kalkan, turizm sektörünün birçok sektörü etkilediğine işaret ederek, ''Turizm sektörü, ekonominin şah damarı'' dedi.

TANITIMDA GÜÇ BİRLİĞİ ŞART

Orhan Kalkan, Türkiye'de turizmin geliştirilmesi için eğitime ağırlık verilmesi, ara eleman ihtiyacını karşılanması, vatandaşlardan en üst düzeydeki vatandaşa kadar herkeste turizm bilincinin oluşturulması, yerel yönetimlerin daha aktif olması, tanıtımın koordineli bir şekilde yapılması gerektiğini kaydetti. Kalkan, ''Tanıtımda çok büyük dağınıklık var. Herkes tanıtım yapıyor. Ama, bir güç birliği yok. Her sektör ayrı bir bütçe ayırıyor'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.