Bu süreçte tüketicilerin  uyanık olması gerektiğini belirten Katmerci “Hem tüketici için hem de esnaf için yerinde bir karar.  Bu süreçte tüketiciler baskı yapacak. Denetimler artacak sonra da sistem zamanla oturacak” dedi. 

Gazetemiz yönetim kurulu başkanı Ökkeş Özekşi’nin haftaya bakış köşesinde ele aldığı konu ile ilgili bilgi veren Katmerci, “ Ticaret Bakanlığı, işletmelere 1 Ocak’tan itibaren fiyat listesini giriş kapılarına asma ve tüm masalara koyma zorunluluğu getirdi. Yeme içme sektöründe hizmet veren firmalar, Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe uymazlarsa gerekli yaptırımlara çarptırılacak. Yetkililer, son günlerde dükkanları sırayla gezerek önce uyarıyor sonra da ceza kesiyor” diye konuştu. 

ZAMANLA SİSTEM OTURACAK

Ticaret Bakanlığı’nın işletmelere 1 Ocak’tan itibaren fiyat listesini giriş kapılarına asma ve tüm masalara koyma zorunluluğu getirmesinin ardından 15 günü geçtiğini anlatan Katmerci, “ Gaziantep’in birçok semtinde çoğu işletmenin fiyat listesini asmadığını gözlemledik ve şikayetler aldık. Bazı Firmalar çeşitli bahanelerle yasağı deliyor, bazıları düzenlemeye uyarken çoğu menülere yer vermiyor. Menü asmayanların farklı bahanelerini sıkça işittik. Uygulamaya geçen az sayıda kafe veya restoran ise, işlerin artacağını düşünüyor., sürecin yayılması için biraz zaman gerekli” 

TABELA FIRSATÇILARI GECİKMEDİ

Bu süreçte tüketicilerin de uyanık olması gerektiğini belirten Katmerci, şunları kaydetti: “Hem tüketici için hem de esnaf için yerinde bir karar. Bu süreçte tüketiciler baskı yapacak. Denetimler artacak sonra da sistem zamanla oturacak. Esnaf zaten art niyetli davranmaz, kendi ayağına sıkmaz. Aksi halde müşteriyi kaybeder. Müşteri de rencide olmayacak, güven oluşacak. Çoğu firma zamanın kısıtlı olmasından uygulamaya geçemedi. Ayrıca tabelalar için araştırma ve pazarlıklar sürüyor. Bu konuda da fırsatçılık oluştu. Çok fahiş rakamlar istiyorlar ama bunu da çözmeye çalışıyoruz.”