1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tüketici ve üretici koruma altında
Tüketici ve üretici koruma altında

Tüketici ve üretici koruma altında

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün katkısı, Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Zabıta Personeline İyi Uygulama Örnekleri Çalıştayı’ Gaziantep’te yapıldı.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Aksoy, tüketicinin ticari ve mesleki açıdan; üreticinin ise birçok kanun ve yasayla korunmaya kavuştuğunu belirtti.

SORUMLULUĞUMUZ ÇOK

Belediyeler olarak kendilerine bu noktada daha çok sorumluluklar düştüğünü ifade eden Aksoy, “İl ve ilçelerdeki zabıta kuruluşlarımız bu anlamda daha duyarlı ve bilinçli olmaları gerekiyor. Tüketici için bilinçli çalışmalar yaparken özellikle fırsatçılara meydan vermemek gerekiyor. Türk ekonomisine karşı bir kampanya yürüten veya yürütmek isteyenlere karşı duyarlık olmak lazım” diye konuştu.

UZUNOĞLAN: BİLGİLENDİRME YAPILIYOR

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Bayram Uzunoğlan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Çetin Emeç Salonunda düzenlenen çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, tüketici hakları konusundaki iyi uygulamaları genele yaymak amacıyla hazırladıkları projenin ikinci adımını gerçekleştirdiklerini söyledi.

HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALIYORUZ

Zabıta personelini bilgilendirmek ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Gaziantep'te olduklarını dile getiren Uzunoğlan, "Tüketici haklarının yasalarla koruma altına alınması ve bu haklara gösterilen saygı, ülkelerin gelişmişlik düzeyini de gösteren temel bir gösterge. Bakanlık olarak biz tüketicilerimizin gelişmiş ülkelerle aynı düzeyde korunmaya sahip olması için her türlü tedbiri alıyoruz. Tüketicilerin sahip olduğu hakları kullanmaları noktasında da daha bilinçli hale gelmeleri için birçok faaliyet gerçekleştiriyoruz. Bunun haricinde yaptığımız birçok denetimler ve bilinçlendirici faaliyetlerle hem tüketicilerin, hem ekonomik çıkarların korunması, hem de bilinçlenmesi için gayret ediyoruz."

TURPÇU: DENETİMLER SÜRECEK

Ticaret İl Müdürü Kürşat Turpçu da belediyelerin tüketici hakları konusunda yaptıklarıyla gerçek anlamda bakanlığın paydaş kurumlar haline geldiğini belirterek, şunları kaydetti: "Girdi maliyetlerinde ve döviz kurlarında herhangi bir artış olmamasına rağmen sanki böyle bir artış varmış gibi şuanda piyasada gerçekten anormal bir artışlar söz konusu. Bu kapsamda gerek zabıta ekipleri, gerek Vergi Dairesi Başkanlığı, gerekse haldeki müdürlüğümüzle denetimlere başladık. Bu denetimlerimiz 2019 yılı içerisinde aralıksız sürecek."

YILDIRIM SUNUM YAPTI

Gün boyu devam eden çalıştayın sonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Salih Yıldırım, Gaziantep’teki çalışmaları ile ilgili bir sunum yaptı. Yıldırım sunumunda zabıtanın tüketici ile esnaf arasındaki ilişkileri konusunda katılımcıları bilgilendirdi.  Çalıştayda konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı M. Salih Yıldırım, Gaziantep’te örnek bir belediyecilik yapıldığını, zabıta teşkilatı olarak kendilerinin de üzerlerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirdiklerini söyledi. MERAL KINACILAR ERBEKTE

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.