1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tüketici Derneği uyardı
Tüketici Derneği uyardı

Tüketici Derneği uyardı

AVM’lerin faaliyetleri ertelensin

A+A-

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube başkanı Bülent Yılmaz, AVM’lerin açılmasıyla halk sağlığının risk altına girdiğini belirterek, AVM’lerin faaliyetlerinin derhal ertelenmesini istedi. Yılmaz, vatandaşları zor durumda olan mahalle esnafından alışveriş yapmaya çağırdı.

SOSYAL MESAFE KALMADI

11 Mayıs'ta Korona pandemisinde bazı olumlu gelişmeler olmaya başlayınca yetkililerin, artık “Yeni Normal” e dönmeye karar verdiğini belirten Bülent Yılmaz, “Bazı önlemler tedricen kaldırmaya başlandı. Bunların arasında en önemlisi ise, Alış Veriş Merkezleri (AVM)'lerin açılmasıydı. Daha ilk günden AVM’lere 1 milyon 200 bin kişi gitti. Tüm Türkiye’nin ibretle izlediği gibi, daha AVM'lerden içeri girmeden kuyruklarda sosyal mesafe falan kalmadı.  AVM kapısından kaç kişi, kaç saat için alınırsa alınsın; içeride sosyal mesafeye uyulacağının hiç bir inandırıcı yönü yok! Her ne kadar kapıda ateş ölçülse de, “Hayalet Taşıyıcı” denilen bazı hastaların semtom göstermeden de virusü başkalarına bulaştırması olası! Sağlık Bakanlığı AVM’lerin faaliyetlerini derhal ertelemelidir” dedi.

KLİMALARLA İLGİLİ ODA UYARIYOR

Maske takmak mecburi olsa da halka dağıtılan telsiz maskelerin koruyuculuğunın çok kısıtlı olduğunu belirten Yılmaz, ”Ayrıca, vatandaş bu maskeleri gerekti gibi verimli kullanmadığı da ortada. Bu kararı alanlar acaba; alışverişin en doğal gerekliliği olan giyilen, denenen, çıkarılan giysileri  nasıl engelleyecek? Ya da tuvaletler ne olacak? En önemlisi de klimalar?. Başta Makine Mühendisleri Odası olmak üzere bu konuda ilgililerce yapılan açıklamalarda, AVM'lerdeki klimaların  içerideki havanın sirküle edildiği, dışarıdan gelen taze hava ile karıştırılıp içeri verildiğini, yani klimaların yüzde 100 taze hava ile çalışmadığı söylenmektedir.  Bu durumda; AVM’ de bir tane bile Covid 19’ lu hasta olduğu taktirde, virüsün havalandırma sistemi ile ortama dağılmasının söz konusu olduğu anlaşılmaktadır.” diye konuştu.

MAHALLENİZDEKİ KÜÇÜK ESNAFA DESTEK OLUN

Türkiye’de 436 AVM olduğunu ve  AVM' leri 2019'da 2,4 milyar yerli, yabancı tüketicinin ziyaret ettiğinin tahmin edildiğini dile getiren Yılmaz şöyle konuştu:”Bu da Türkiye nüfusunun 30 katına denk geliyor. Yani Türkiye'deki her vatandaş 1 yılda 30 defa AVM'ye gitmiş. Bir de AVM’lerde çalışan yaklaşık 500 bin emekçi var. Kısaca bu kapalı mekanlarda milyonlarca kişi ve topyekun tüm ülke yaşamsal bir risk altında! Ulusça verdiğimiz bunca mücadeleye rağmen, bir avuç AVM sahibin çıkarları için toplum sağlığının riske edilmesine değer mi? Şimdi “bilinçli tüketiciliğin” tam da zamanı. Tüketicilerimizi hem sağlıkları hem de sosyal sorumluluk doğrultusunda, “bu zor günlerde tüketiciye veresiye defterlerini açan” mahallelerindeki küçük esnafta destek olmaya, onlardan alışveriş etmeye çağırıyoruz” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.