1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tüketici aleyhinde değilmiş
Tüketici aleyhinde değilmiş

Tüketici aleyhinde değilmiş

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) korona virüs nedeniyle yapılan elektrik ve doğalgaz faturalarındaki düzenlemeye ilişkin açıklama yapıldı.

A+A-

 Açıklamada, Elektrik ve doğalgaz faturalarına ilişkin kıyasen fatura düzenlemesinin tüketicinin aleyhine bir durum olmadığını, genelge kapsamında faaliyetleri durdurulan işletmelerin sayaç okumalarının erteneceği belirtildi. 

YENİ DÜZENLEME YAPILDI

EPDK'dan yapılan açıklamada, "kurumumuz tarafından yapılan düzenlemenin önceliği hem sektör çalışanlarının hem de tüketicilerinin sağlığının korunmasıdır. Elektrik ve doğalgaz faturalarına ilişkin "kıyasen fatura düzenlemesi" bütün vatandaşlarımızın sağlığı için hayata geçirilecek olan ve sınırlı süre için uygulanacak bir düzenleme. Vatandaşlarımızın aleyhine kesinlikle bir uygulama değildir, olamazda"

3 AYLIK UYGULAMA

Kıyasen fatura uygulamasının üç aylık bir uygulama olduğu belirtilen duyuruda, "Uygulumada sayaç okuma çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar için kıyasen fatura yöntemi izlenecektir. Bu kapsamda sayaçları okunamayan tüketicilere posta, kargo, SMS, e-fatura yöntemlerle ulaştırılacak faturada, bu faturanının sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığını ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzetlmenin yapılacağını içeren bilgilendirme yapılacak"

MAHSUPLAŞMA YAPILACAK

Sadece okunaması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte mahsuplaşma yapılacağı belirtildi. Açıklamada devamla, "Mahsuplaşma işlemi sonuncunda tüketecilir alacağı oluşması halinde defaten, tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın okunamadığı fatura dönemine kadar taksit yapılacak. Mevsimsellik de dikkate alınarak son iki yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden kıyasen yapılaak. Genelge kapsamında faaliyeti durdurulan işletmelerin sayaç okumaları ertenecektir"

HAKSIZLIĞA UĞRATMAYACAK

"Özellikle vurgulamak isterizki; mahsuplaşma işlemine yönelik olası tüketici itirazları kurumumuz tarafından titizlikle değerlendirilecek ve haksızlığa yer verilmeyecek. Dağıtım şirketlerinden kaynaklanacak yanlış bir uygulama durumunda söz konusu şirketler hakkında soruşturma başlatılacak ve yaptırımlar uygulanacaktır" LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum