1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. TÜKECİLER VERİ İHLALİ KONUSUNDA ENDİŞELİ
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜKECİLER VERİ İHLALİ KONUSUNDA ENDİŞELİ

A+A-

Kişisel verilere ilişkin farkındalık arttıkça şirketlere yönelik güvenlik algısı ve bakış açısı da değişiyor. Yaşanan büyük veri ihlalleri, tüketicilerin veri gizliliği ve siber güvenlik konusundaki zaafiyetler korku ve endişe kaynağı oluşturuyor. Veri ihlalleri şirketler için ciddi ve uzun süreli sonuçlar yaratıyor. Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, şirketlere önemliuyarılarda bulunuyor.

Müşterilerinin Yarısını Kaybediyorlar

PCI Pal’ın ABD, Birleşik Krallık, Avustralya ve Kanada’da gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına göre,ABD'deki tüketicilerin%83'ü, Kanada’daki tüketicilerin ise %58’i veri ihlali yaşayan şirketlerden birkaç ay boyunca hizmet almak ya da alışveriş yapmak istemediklerini belirtiyor. Birleşik Krallık ve Avustralya’da ise bu oran %44. Ayrıca ABD ve Kanada’daki tüketicilerin %21'i, veri ihlali yaşayan şirketlerden bir daha asla hizmet almak istemediğini belirtirken Birleşik Krallık'ta bu oranın%44, Avustralya’da ise %43 seviyelerinde olduğu görülüyor.

Potansiyel Gelirler De Risk Altında

Siber suçlardaki artış, tüketicilerin veri ihlallerinden muaf olmadıklarını giderek daha fazla fark etmelerine neden oluyor. Kişisel verilerine sahip çıkılmasını isteyen tüketicilerin, yaşanan veri ihlalleri sonrası tepki gösterebileceklerini belirten Barbaros Akkoyunlu, veri güvenliğini sağlayamayan şirketlerin, tüketiciler tarafından hızla terk edileceğini dile getiriyor. Akkoyunlu, yaşanan ihlaller sonrasında şirketlerin itibar kaybının yanında potansiyel gelirlerinde de kayıp yaşayacağınıifade ediyor. Şirketlerin düzenli güvenlik denetimleri uygulaması gerektiğini söyleyen Akkoyunlu, müşteri güvenini veri ihlalinden önce ya da sonra değil daha erken kazanmak için proaktif adımlar atılmasını öneriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.