1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trikotaj işletmeleri 'merdiven
    altı' olmaktan çıkmalı !..
Trikotaj işletmeleri 'merdiven<br> altı' olmaktan çıkmalı !..

Trikotaj işletmeleri 'merdiven
altı' olmaktan çıkmalı !..

Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, kurulu kapasitelerini tam anlamıyla değerlendirmek için ihracatlarını artırmaya çalıştıklarını söyledi....

A+A-

Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, kurulu kapasitelerini tam anlamıyla değerlendirmek için ihracatlarını artırmaya çalıştıklarını söyledi. Durak, yerleşik trikotaj işletmelerinin ''merdiven altı üretim yapıla'' yerler olmaktan çıkıp en son teknolojiyi kullanan ve yüksek kalitede imalat yapan işletmelere dönüştüğünü belirtti. Sektörde 1990'lı yıllardaki yatırımlar sonrasında atıl kapasite sorunu yaşanmaya başlandığını ifade eden Durak, "Kurulu kapasitemizi tam anlamıyla değerlendirebilmek için ihracatımızı artırmaya çalışıyoruz" dedi.

BİR KAÇ AY ÜRETİM YAPIYORUZ

Durak, kentteki trikotaj işletmelerinin yaklaşık yüzde 30'unun yıl boyunca üretim yapabildiğini, bu işletmelerin ihracat sayesinde atıl kapasite sorunundan etkilenmediklerini bildirdi. İç pazara yönelik üretim yapan firmaların ise yılda birkaç ay üretim yapabildiklerine dikkati çeken Durak, ''Amacımız tüm firmalarımızı yıl boyunca üretim ve ihracat yapabilen firmalar haline getirmek'' dedi.

İÇ PAZARI AŞAN ÜRETİM VAR

Yıl boyunca üretim yapamayan, yani atıl kapasite sorunu yaşayan işletmelerin verimli çalışmasının olanaksız olduğunu vurgulayan Durak, "İç pazarı aşan üretimimiz var. Yani ihracat yapmak zorundayız. Birçok ülkeye zaten ihracat yaptığımızı düşünürsek, atıl kapasite sorunundan kurtulmak için ihracatımızı artırmaktan başka çaremiz yok. Yani şu anda bizim öncelikli hedefimiz ihracat yaptığımız ülkelere daha fazla ürün satabilmek, ürün sattığımız ülke sayısını artırmak. Yılda 200 milyon adet triko ürünü üretme kapasitemiz var ve bu doğrusu müthiş bir kapasite. Bu kapasitenin ülkemiz ekonomisini yapacağı katkının üzerinde önemle durulmalı" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.