1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Trikoda Türkiye modeli için düğmeye basıldı
Trikoda Türkiye modeli için düğmeye basıldı

Trikoda Türkiye modeli için düğmeye basıldı

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından başlatılan, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen 'Suriye mülteci krizinin etkilerini hafifletmek için,

A+A-

Türkiye'deki ulusal kurumların desteklenmesi projesi' kapsamında, Gaziantep Ticaret Odası(GTO) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle oluşturulan endüstriyel düz örme triko atölyesinin açılışı yapıldı.  

UNHCR Kıdemli Saha Koordinatörü Hanna Zabalawi, "Sığınmacılara ve yerel halka eğitim sağlayacağız" derken,GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, "Yeni trendleri yakalamakla üretimimizi arttırırız. Yoksa fasonculuktan ileriye gidemeyiz" dedi. Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, "Mesleki eğitimde yeni yeni okullar yapıldı. Bu okullarımızın 12 tanesini sektör temsilcilerine bırakacağız. Türkiye modelini Gaziantep’ten oluşturacağız" derken Vali Yardımcısı Halil Uyumaz ise, "Sadece kendi vatandaşlarımıza değil  aynı  zamanda Suriyeli kardeşlerimizin eğitimine de önem veriyoruz" dedi.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ile Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) iş birliğinde "Triko Sektörüne Nitelikli Eleman Yetiştirmeye Yönelik Mesleki Eğitim" projesi kapsamında triko atölyesi açıldı.  Açılışa, Gaziantep Vali Yardımcısı Halil Uyumaz, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, UNHCR Kıdemli Saha Koordinatörü Hanna Zabalawi, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

SIĞINMACILARA VE YEREL HALKA EĞİTİM SAĞLAYACAĞIZ

Suriyelilere de iş kapılarının açılacağına dikkat çeken Zabalawi, "Sığınmacılara ve yerel halka eğitim sağlayacağız. GTO'nun göstermiş olduğu destekten dolayı çok mutluyuz. Suriye mülteci krizinin etkilerini hafifletmek için Türkiye’deki ulusal kurumların desteklenmesi projesi çerçevesinde AB ve Türkiye Cumhuriyeti finansal desteğiyle kurulmuştur. Gelecekte de bu projelerle hem Türkiye’ye hem de Suriyeliler'e desteğin artmasını temenni ediyorum. Bugün çok güzel bir başlangıç yaptığımıza inanıyor, projelerin artması temennisinde bulunuyorum. Proje kapsamında hem lisenin kapasitesini arttıracağız hem de nitelikli elemanlar yetiştireceğiz.”

HIDIROĞLU: STAJA ÖNEM VERİN… NAYLON İSTEMİYORUZ

Gaziantep'te yüz milyon triko üretildiğini anımsatan GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, "Bunun alt yapısının olması gerekiyor. Usta çırak ilişkimiz var, ama bilimin, teknolojinin, sanatın, görselliğin ve  giyilebilir teknolojinin bunların işlenmesi gerekiyor. Her zaman Güney Kore mucize yarattı diye örnek veriyorum. Eğitime verdiği önemi görüyoruz. 1970’lerden beri  teknoloji alanında kodlama yaptı. Bizler de kendimizi ilerletmeliyiz. Üniversitelerimizde kıymetli arkadaşlar yetiştiriyoruz. Staja önem verin, naylon istemiyoruz. Bunun için sürekli uyarıyoruz" dedi.

GAZİANTEP’TE TRİKO SEKTÖRÜ ÇOK EHEMMİYETLİ

İşverenlerin, stajyer öğrencilere verdikleri ücretin üçte ikisini devletten geri aldığına işaret eden Hıdıroğlu, aynı zamanda öğrencilere ve işverenlere uyarılarda bulundu. Hıdıroğlu, "Daha önceleri staja gelenlere ücret ödemiyorduk. Son iki yıldır bizden asgari ücretin üçte biri oranında para isteniyor. Bundan itina eden arkadaşlarımız var. Bunun vatana, millete olan hayrını bilseler inanın üstüne para verirler. Yani biz size verdiğimiz ücretlerin üçte ikisini geri alıyoruz. Lütfen bunları kullanın staja önem verin. Gittiğiniz yerlerde işi öğrenmeye çalışın. Gaziantep’te triko sektörünün çok ehemmiyeti var” şeklinde konuştu.

MESLEK LİSELERİNDE DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK

Meslek liselerine desteklerinin devam edeceğini belirten Hıdıroğlu,"Yeni trendleri yakalamakla üretimimizi arttırırız. Yoksa fasonculuktan ileriye gidemeyiz. Bilinçli, eğitimli matematiği bilen insanlara ihtiyacımız var. Biz sizden aranan eleman olmanızı istiyoruz. Ara eleman değil. Hocalar size yeni pencereler açıyor. Gerisi size kalmış. Bize geldiğinizde size nasıl koltuk, masa, araba vermeliyiz bunları düşünelim. Sizler bizi zorlayacaksınız. Meslek liselerine desteğimizin devam edeceğini bildirmek istiyorum. GTO olarak elimizden geleni yapmaya söz veriyorum.”dedi.

UYUMAZ: 67 BİN 500 SURİYELİ ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERDİK

Gaziantep’te 400 binin üzerinde Suriyeli vatandaşı misafir ettiklerini anımsatan Vali Yardımcısı Halil Uyumaz, 67 bin 500 Suriyeli öğrenciye eğitim verdiklerini vurgulayarak, “Sadece kendi vatandaşlarımıza değil  aynı  zamanda  ülkemizde bulunan Suriyeli kardeşlerimizin eğitimine de önem veriyoruz. Suriyeli öğrenciler 40 bini merkezde 27 bin 500 geçici barınma merkezinde okuyor. Okulları sırayla kullanıyorlar. Bir an önce okul sayısını arttırmamız lazım. Başarılılar, kendi istekleriyle Türkçe  öğrenmek isteyenlere eğitim veriyoruz.  Eğitimler kendi dilleriyle yapılıyor ülkeleriyle  bağlantılarının kesilmesini istemiyoruz. Yarın ülkelerine dönecek gibi yaptırıyoruz” açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE MODELİNİ GAZİANTEP’TE OLUŞTURACAĞIZ

Türkiye modelini Gaziantep’te oluşturacaklarına dikkat çeken Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, “Triko sektörüne nitelikli eleman yetiştirme ile ilgili aldığımız bu desteğin çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Belkide başlangıcı triko olacak ama mesleki eğitimin niteliğini arttırmaya yönelik sektörle sıkı ilişkiler içerisinde olmalıyız. Bu konuda bakanlığımız yasal düzenlemeler yapıyor. Mesleki eğitimin memleket meselesi olduğuna inanıyoruz. Meslek lisesine başlayan öğrencilerimizin elinde bir sanat olacağına ve istihdam alanında sıkıntı yaşamaması için tedbirlerimiz olacak. Mesleki eğitimde yeni yeni okullar yapıldı. 20’ye yakın yeni meslek lisemiz olacak. Yeni nesil okullarımız olacak. Bu okullarımızın 12 tanesini sektör temsilcilerine bırakacağız. Türkiye modelini Gaziantep’ten oluşturacağız inşallah. Bu konuda çok büyük desteğe ihtiyacımız var. Bu atölyenin başlangıç olmasını temenni ediyoruz” vurgusunu yaptı. 

Konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile GTO arasında okul sanayi iş birliği protokolü imzalandı, triko atölyesi gezildi. Ayşegül BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.