1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Travmalar geçmişte birikiyor
Travmalar geçmişte birikiyor

Travmalar geçmişte birikiyor

Travma sonrası olumsuz duygular değişebilirEMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme)...

A+A-

Travma sonrası olumsuz duygular değişebilir

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) psikoterapi yöntemi ile olumsuz tüm duygular olumlu duygular ile değiştiriliyor.

Psikolog Yrd. Doç. Dr. Ercüment Doğan, “EMDR ile geçmişin bugüne yansıyan duygusal etkisi ortadan kaldırılabilir. Kişi anıyı hatırlasa da olumsuz duygusal etkiden kurtulmuş olur” dedi. EMDR, sel, yangın, deprem gibi dıştan gelen olaylar ve kişinin yaşadığı cinsel taciz, şiddet, takıntı, anne, baba tartışması, sosyal fobiler, hastalık gibi olayların etkisinin azaltılması ve kişinin mutlu bir yaşam geçirmesi için kullanılan bir yöntem. Yaklaşık 25 yıl önce Fransız Spiro tarafından keşfedilen psikoterapi yöntemi, olumsuz tüm duyguların yerine olumlu duyguları koyarak, bir mucize geliştiriyor. Yöntem, Fransız Spiro’nun bir tenis maçı esnasında gözlerini sağa sola oynatarak olumsuz düşüncelerinin birden bire ve kendiliğinden ortadan kalkmasını fark etmesiyle keşfedilmiş. Olumsuz duyguların genelde travmatik yaşantılardan kaynaklandığını söyleyen Klinik Psikolog Yrd. Doç. Dr. Ercüment Doğan, “Çocukluk ve ergenlik döneminde travma yaşamış, bilgi işleme süreci yeterli düzeyde olmayıp harekete geçemediği için psikolojik sorunları devam eden kişilerde bu yöntemi kullanıyoruz. Takıntı, panikatak, fobiler, genel kaygı bozuklukları, depresyon, ilişkilerde bir taraftan ya da iki taraftan kaynaklanan sorunlar ön plana çıkabiliyor” dedi.

TRAVMALAR GEÇMİŞTE BİRİKİYOR

Bilişsel terapinin aksine geçmişle ilgilendiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Doğan, “Bilişsel terapi uygulayanlar geçmişle hiç ilgilenmez, semptom üzerinde çalışır. Biz geçmişle ilgileniyoruz. Çünkü travmalar geçmişte birikiyor. Örneğin, deprem felaketi geçirmiş, göçük alında kalmış bir kişi kapalı yerlerden korkmaya başlayabilir. Korkusunun temeline inmek gerekiyor. Babası tarafından şiddet gören bir çocuk okulda başarılı olamıyor, öğretmenlerinden korkuyor, arkadaşlarına yaklaşamıyor, sosyal fobi geliştirerek bu takıntıyı hayatı boyunca geliştiriyor. Dolayısıyla geçmişte yaşanılan semptomun yoğunluğu, şiddeti, sürme süresi, sıklığı travmanın boyutunu da etkiler” diye konuştu.

GEÇMİŞ DEĞİŞMEZ

Tedavide bir ergen beyninin olumsuz duyguları ve düşünceleri işleme kapasitesinin yeterli olmadığını ve yeterince olgunlaşmamış bu beynin bilgi işleme sürecinin de yeterli olmayacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Doğan, travmanın birikme anlamında yaş, yaşadığı olumsuzluk sıklığının önemli olduğunu ifade etti. Doğan, “EMDR yöntemi geçmişi değiştiremez ama geçmişin bugüne yansıyan duygusal etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kişi anıyı hatırlasın ya da hatırlamasın o duygusal etkiden kurtulmuş oluyor. Geçmiş aynı geçmiş ama temizlik yapıldıktan sonra kişi kötü bir şekilde etkilenmiyor. Depresyon veya takıntıdan kurtularak daha güçlü bir şekilde hayatına devam edebiliyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.