1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. TRAFİK VE ULAŞIMI BİRDE ONLARDAN DİNLEYELİM
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

TRAFİK VE ULAŞIMI BİRDE ONLARDAN DİNLEYELİM

A+A-

Sayın Fatma Şahin gazeteye ziyaretimize geldiğinde konumuzun ağırlığı elbette şehir içi ulaşım ve trafik konusu olmuştu. Söylediklerimi sık sık not aldırdı ve ayrılırken, “en iyisi siz bizim ekibimizle bir araya gelin, çok iyi olur” dedi. Nitekim bir süre sonra Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanı Hasan Kömürcü, Trafik Sinyalizasyon ve Ulaşım Planlama Müdürü Seda Kördeve ile UKOME Şube Müdürü Yılmaz Yıldırım ile gazetemizde buluştuk..

haftaya-bakisa-girecek.jpg

Anlattılar Gaziantep’i bir ucundan diğer ucuna.. Bizde bildiğimiz ve aklımıza gelen ne varsa sorduk tabii.. Son uygulamalardaki çelişkileri, bazı cadde ve ara sokakların labirentlere döndürüldüğü, çok sayıda giriş çıkış yasağının sadece kafa karıştırmaktan ve eziyetten öteye gitmediğini dile getirdik..

Hak verdikleri de oldu, bazı yönleri teknik detaylarıyla anlatarak ikna ettikleri de.. Hasan Kömürcü’yü sık bir araya gelmesek de iyi tanırım. Disiplinli, işini seven, her projede titiz davranan bir bürokrat.. Teori ile pratiği birleştirmede bazen sıkıntı yaşasa da, yanlış varsa hemen düzeltecek kadar da hoşgörülü birisi..  Seda Kördeve’yi ve Yılmaz Yıldırım’ı dinlerken de, büyükşehir’in konusunda iyi yetişmiş isimlere sahip olduğunu ilk çırpıda anlayabiliyorsunuz.. Haritalarla, bilgisayar üzerinden şehrin dört bir yanını saran ulaşım ağını en ince noktasına kadar anlattılar.. Yeni projeleri de söylediler tabii.. Elbette bunları hayata geçirmek için, haftalar aylar boyu tespit edilen bölgede çalışmalar yaptıklarını ve öyle karar aldıklarını ifade ettiler.. En somut örneği sola dönüş yasakları.. Tabii işimize gelmiyor bazı kavşaklardaki sola dönüş yasakları ama, trafik akışındaki olumlu etkilerini gördükçe, ilk zamanki öfkemiz gidiyor tabii..

FATMA ŞAHİN İNANDIĞI PROJEYİ HEMEN HAYATA GEÇİRİYOR

Biliyorsunuz son karar Grant köşesi.. Burası ciddi manada trafiği sıkıştırıyordu, çalışma yapmışlar aylarca.. Bakmışlar ki, tıpkı SSK kavşağında olduğu gibi sola dönüşler trafik akışını yavaşlatıyor. Fatma Şahin’e anlatmışlar durumu, sunmuşlar raporlarını, ikna olmuş Başkan hanım ve hemen yapalım demiş.. Ehh..şimdi orası da eski sıkışıklığından uzak hale gelmiş sayılır. Aslında sırası gelmişken söylemeliyim.. Sayın Şahin, ikna olduğunda hemen o projeyi harekete geçiriyor.. Bazen yanılgılar oluyor tabii ama onu da büyük bir olgunlukla düzeltmesini biliyor.. Bu yönünü beğendiğimi ifade etmeliyim..

Şimdi sırada Kalyon kavşağından Tuğay yönüne giderken iller bankası önündeki sola dönüş yasağı var. Anlattılar detaylarına kadar. Evim de orada olduğundan dikkatle dinledim ve “denemeye değer” dedim. Zaten biraz aşağıda sola giriş için cep yapılacak ve orada Hazreti Hamza camii’den Ali Nadi Ünler’e geçilecek.. Doğrusu fena gelmedi bana ama yine de yaşayıp görmekte yarar var..

ŞEHİR MERKEZE SIKIŞMIŞ DURUMDA, SORUN DA BU ZATEN

Aslında şu gerçeği hepimiz bilmeliyiz.. Gaziantep merkeze sıkıştırılmış bir yaşam alanından kurtarılmalı.. 50 yıldır Caddeler aynı, yollar aynı, ama araç sayısı uçmuş vaziyette..Yeni yerleşim alanlarında da yeterince düşünülmemiş ulaşım konusu.. Hele Suriyelilerle birlikte bunu mevcut yollar ve caddeler kaldıramaz hale gelmiş. Onun için de kent merkezinde trafiği sıkışıklıktan kurtarmak için çözümler üretiliyor.. Sola dönüş yasağı fikri imdada yetişmiş adeta.. Bazen şaka yollu “Ya Fatma Şahin’in bu sol alerjisi nedir”diyenlere rastlıyoruz ama, sola dönüşün bazı mevkilerde inanılmaz işe yaradığını görmezden gelmeyeceğimi belirtmeyi kendime görev sayıyorum..

STK’LAR VE ÇIĞ GİBİ BÜYÜYEN DERNEK, CEMAAT VE GRUPLAR

Önce belirteyim.. Uzun zamandır dikkatimi çekiyor.. Gerek vilayet, gerek büyükşehir, gereksede AK Parti’nin STK’larla toplantılarına, çağrılı dernek, kulüp ve odaların isimlerine baktığımda kafam karışıyor.. Bazen o toplantılara gittiğimde tanımadığım çok sayıda kendilerini STK’lı olarak tanıtan insanlar görüyorum.. Kim bunlar demeden geçemiyorum elbette..

Bunun son örneğini Demokrasi Nöbetinin finalinde yaşadık.. Bir kere başından sonuna kadar organizasyonu yapanlar çok çalıştı takdir etmem lazım. Ama hassas olunmadı maalesef.. Vali bey “tek bayrakla gelin” dedi, ama bir gün uyulmadı.. Bunu katılan vatandaşların homurdanmaları ve şikayetlerinden biliyorum.. Platforma çağrılan, davet edilen veya çıkartılanlar tartışma konusu oldu.. Gelelim final gecesine..

Yine benzer durumlar yaşandı o gece.. Katılan STK’ların ve sendikaların isimleri teker teker sayıldı ama orada bulunan çok sayıda STK ve sendikaların adı okunmadı.. Nitekim Türkiye Kamu Sen il temsilcisi Baler Fidan, duruma müdahale ederek tepki gösterdi. Sonra yapmış olduğu açıklamada “kendilerinden olmayan STK'ları yok sayan, yandaş olanların kanatları altına saklanmaya marifet sayan kukla bürokratları ve olağanüstü durumlarda bacakları titreyip sular durulduktan sonra zübük misali meydanlara sahiplenen sözde sendikacıları önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağımızın bilinmesini isterim” diyerek sert bir çıkış yaptı.. Diğer STK’lar ise sessiz kaldı ve meydanı yavaşca terketti. Giderken de “biz bunu hep yaşıyoruz, toplantılara çağrılmıyoruz, bazı STK’lar daha öncelikli. Oysa bizler şehrin ve ülkenin sorunları için varız. Maalesef bu şehirde bu anlayış hakim değil”dediler..

ÇOK DİKKATLİ OLUNMALI

Evet.. Konu aslında çok ayrıntılı.. Dahası gittikçe çoğalan, ne gibi etkinlikleri olduğu anlaşılmayan dernek ve vakıflar, cemaatler, grupların ilgi ve alaka görmesi.. Vilayetin titiz olmasını bekleyenler, aynı zamanda belediyelerin çok daha hassas olmalarını istiyor. Aynı durumun ülkemizin birçok şehrinde yaşandığını ama Gaziantep’te daha farklı hale geldiğini söylüyorlar.. Yani bir Cemaat’ten kurtulmak istenirken, boşluktan yararlanan çok sayıda cemaatler oluşturulmasına fazla göz yumulmaması gerektiğini söyleyenlerin sayısında inanılmaz artış var, sayın yetkililerin dikkatine sunuyorum..

REKTÖR ÜNİVERSİTEYİ İLGİLENDİREN MESAJLAR VERMELİ

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Sayın Ali Gür için geçen hafta yazdıklarıma bir ek daha yapmak istiyorum.. Ekibini oluşturdu, aldığım bilgiler fena olmadığı yolunda.. Zaman içerisinde bunu göreceğiz.. Ama ben başka bir şey söylemek istiyorum.. Kendisinden siyasi ve popülist söylemler yerine, akademik ve Üniversiteyi ilgilendiren mesajlar bekliyoruz. Özellikle sosyal medyada verdiği mesajlarda.. Bıraksın onları siyasiler söylesin.. Bizler söyleyelim.. Sayın Gür Üniversiteyi iyi tanıyor, kendisinden beklentimiz konumunu içeren mesajlar vermesi.. 

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Twitter.com/okkesozeksi

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
25 Yorum