1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TOPYEKÜN DENETİM
TOPYEKÜN DENETİM

TOPYEKÜN DENETİM

Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilçe belediye başkanları İçişleri Bakanlığının talimatları doğrultusunda Türkiye'de eş zamanlı olarak düzenlenen “Sağlık İçin Hepimiz İçin” sloganı kapsamında maske denetimi yaptı.

A+A-

 Gül ve Şahin İslahiye ve Nurdağı ilçesindeki denetimlerinin ardından Sistemli Markete gitti ve maske denetimini yaptı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, semt pazarlarına Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise esnafa gitti. Vali Davut Gül, denetim sonunda evde sağlık sistemini devreye sokacaklarını belirterek, ""Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile görüşmemizde kendilerinin genel talimatlarını aldık. Yapılması gereken işlemleri yaptık. Zaten Bakanımızın talimatlarından önce büyükşehir belediyemizle bir çalışma başlatmıştık. Bu kapsamda 444'lü bu çalışma sistemi ile korona virüs hastalarını evlerinden alıp evlerine bırakacağız. Evde sağlık sistemini devreye sokacağız. Teması da bulaş riskini de en aza indireceğiz" dedi. 

topyekün-deneti̇m-market1.jpg

İLK DURAK İSLAHİYE

Pandemiyle mücadelede kontrollü hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulması amacıyla İçişleri Bakanlığınca “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosuyla yayınlanan genelge çerçevesinde tüm il ve ilçeleri kapsayacak en kapsamlı denetimler başladı. Bu doğrultuda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül ve İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, Türkiye’de eş zamanlı olarak ilerleyen denetimlerin perdesini Gaziantep’in İslahiye ilçesinde açtı. Başkan Şahin, İslahiye Merkez Jandarma Komutanlığı önündeki Serinevler Jandarma Uygulama Noktası’nda başlattığı denetimlerine ilçede yer alan demokrasi meydanı ve çevresindeki esnafı gezerek devam etti. İlçenin muhtelif yerlerinde maskesiz dolaşan vatandaşları uyaran başkan Şahin ekibiyle birlikte maske dağıttı.

topyekün-deneti̇m-marnket.jpg

NURDAĞI'NDA DENETİM

Denetimlerin ikinci durağı ise Nurdağı oldu. Başkan Şahin, Vali Davut Gül ve Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak’la Nurdağı Semt Pazarı’na giderek koruyucu önleyici tedbirlerin önemini vatandaşa yeniden hatırlattı. Rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik uyarılara ağırlık verildi.  

topyekün-deneti̇m-ridvan.jpg

SOSYAL MESAFE UYARISI

İlçe denetimi sonrası şehir merkezinde de esnafı gezen Şahin, kalabalığın yoğun olduğu ticari alanlarda fiziksel mesafenin önemine işaret etti, halka pandemi tehdidine yönelik sakıncalı sosyal davranışlar hususunda bilgi verdi, farkındalık oluşturdu.  Denetimlerde Başkan Fatma Şahin ve protokol; konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, güzellik merkezleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, taksi durakları ve park alanlarına giderek salgına karşı korunmanın doğru ve düzenli olarak yapılması için uyarıda bulundu. 

topyekün-deneti̇m-tahmaz.jpg

GÜVENLİ OKUL PROJESİNDEN BAHSETTİ 

Planlanan denetimlerin gerçekleşmesinin ardından konuşan Başkan Fatma Şahin, “Gaziantep Valisi Davut Gül ile birlikte koruyucu önleyici tedbirleri artırmak için gayret gösteriyoruz. Ardından ise eğitim ve denetim konusunda çalışmalarımız geliyor. Pandemiye karşı eğitim programları ve çok ciddi denetimler yapıyoruz. Bizim elimizdeki en büyük rehber İçişleri Bakanlığı’ndan gelen genelgelerdir. En son gelen genelgede ise güvenli alan oluşturmamız belirtiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ortaklaşa yaptığı çalışmada da temiz okul ve güvenli okul projesi var. Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi olarak bir dizi görüşmeler yaptık. Güvenli okul ile ilgili planlarımızı projelendirdik. Okul giriş-çıkışlarına kamera ve maske koyulacak. Öğretmenlerimize dezenfektanlar verilecek. Okulun pandemiye karşı sağladığı deneyim, bilgi birikimi sayesinde de vatandaştaki güven duygusunu sağlamlaştıracağız. Kısa süre içerisinde de bu çalışmalarımız tamamlanmış olacaktır” dedi. 

topyekün-deneti̇m.jpg

VALİ GÜL: HERKESE 1’İNCİ SINIF SAĞLIK HİZMETİ SUNACAĞIZ

Vali Davut Gül ise yaklaşık 7 bin 500 personelin şehrin birçok noktasında denetleme yaptığına dikkati çekerek, “Şehirde bulunan ilgili kurum ve kuruluşların iş birliği ile denetimlerimize devam ediyoruz. Amacımız farkındalık oluşturmak. Gaziantep birlikte iş yapma kültürünün yüksek olduğu bir şehirdir. Biz daha önceden zaten belediyelerimizle el ele vererek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. En belirgin çalışmamızda 15 günde 15 milyon maske projemizdir. 15 milyon maskeyi dağıttık, dağıtıyoruz. Bu o kadar büyük bir proje ki herhangi bir yerdeki 5 büyük şehrin toplam dağıttığı maskeden daha fazla maske üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu da Gaziantep’in birlikte iş yapma modelini ne kadar benimsediğini gösterir. Tedbir alıyoruz. Tedbir almadığımız zaman çok yüksek vaka sayılarına ulaşabiliriz. Bize düşen görev vatandaşları uyarmak, hizmetimizi doğru bir şekilde yapmaktır. Bir çağrı sistemi oluşturduk Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa hareket ederek. Bu projeyle 444’lü çağrı sistemimizle insanlar aradığında Büyükşehir Belediyesi’nin bizim için kiraladığı araçlarla evinden alacağız ya da bırakacağız. Bunun anlamı şu; hastalarımızı veya hastalık şüphesi olan insanlarımızı evinde tutmak ve tedavilerini evlerinde gerçekleştirmektir. Evde sağlık hizmetini yaygınlaştırmak istiyoruz. Herkese 1’inci sınıf sağlık hizmeti sunacağız. Takibini yapacağız” diye konuştu. 

topyekün-deneti̇m2.jpg

7 BİN 500 DENETİM YAPTIK

Denetimler sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ve kentte 7 bin 500 kişinin denetimlere katıldığını aktaran Gaziantep Valisi Davut Gül, "İçişleri Bakanlığımız tarafından Türkiye genelinde başlatılan korona virüs denetimlerini Gaziantep'te de gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda kentimizdeki bir markette denetimlerde bulunuyoruz. Gün içerisinde kentimizin pek çok noktasında bütün ekiplerimizin katılımıyla denetimler yapmıştık. Bu denetimlerimiz devam ediyor. Gaziantep'te bu denetimlerde yaklaşık 7 bin 500 kişi görev aldı. Bu ekiplerin içerisinde polisler askerler belediye ekipleri, tarım ekipleri, milli eğitim görevlileri ve din görevlileri yer almaktadır. Bu denetimlerde korona virüsle mücadelede farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır" dedi. 

topyekün-deneti̇m4.jpg

RAKAMLARA TAKILMAYIN

Türkiye genelinde korona virüs vaka sayısı yüksek kentlerden biri olan Gaziantep'teki son durum hakkında da bilgi veren Vali Gül, "Korona virüs vaka sayısında Gaziantep özelinde bir artış yok. Zaman zaman Türkiye genelinde bir artış oluyor azalış oluyor. Bu durum Gaziantep'te de yaşanıyor. Ama bu rakamlara çok takılmamak lazım. Biz tedbirlerimizi alıyoruz. Alınmadığı zaman üç günde Türkiye'nin en yüksek vaka sayısına ulaşabilirsiniz. Ama tedbir aldığınızda ise üç günde, beş günde Türkiye'nin en düşük vaka sayısına da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Biz de yetkililer olarak sağlık sistemindeki düzenlemeleri olabildiğince doğru şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bunları yaptığımız zaman da vaka sayılarının yüksek olmasının çok büyük sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 

topyekün-deneti̇m5.jpg

TALİMATLARI ALDIK

Gaziantep'teki son durum ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini de açıklayan Vali Gül, "Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile görüşmemizde kendilerinin genel talimatlarını aldık. Yapılması gereken işlemleri yaptık. Zaten Bakanımızın talimatlarından önce büyükşehir belediyemizle bir çalışma başlatmıştık. Bu kapsamda 444'lü bu çalışma sistemi ile korona virüs hastalarını evlerinden alıp evlerine bırakacağız. Evde sağlık sistemini devreye sokacağız. Teması da bulaş riskini de en aza indireceğiz" şeklinde konuştu.

topyekün-deneti̇mridvan1.jpg

TAHMAZOĞLU SEMT PAZARINDA

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, kaymakam Tahin Şahin ve İlçe jandarma komutanı ile birlikte 

Mavikent Semt Pazarı ve esnaf denetimi yaptı. Vatandaşları sosyal mesafe konusunda uyaran Tahmazoğlu, maske takmanın önemini anlattı. 

topyekün.jpg

FADILOĞLU ESNAFA GİTTİ

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ile esnafa gitti. Fadıloğlu, "İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun  bahsettiği pandeminin ilk gününden bugüne kadar yapılan en büyük denetime biz de katıldık. Sizlerden rica ediyorum. Lütfen kurallara uyalım. Maske takmayı ve mesafeyi asla ihmal etmeyelim" dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.