Bir sanayi şehri olan Gaziantep’in bunun dezavantajını yaşadığını belirten Toprak, “Gaziantep’teki sanayiciler ithalatını liman bölgelerinde yapıyor. Vergisini o illere ödüyor, vergiden gelecek gelirler o ilin hanesine yazılıyor. İhracatını Gaziantep’ten yapıyor, bu nedenle de KDV iadeleri kentin vergi matrahından düşüyor. Bundan kaynaklı olarak şehrimiz kişi başına düşen gelir anlamında 30 büyükşehir arasında son sırada” dedi.

BU SORUNU AŞABİLİRİZ

Büyükşehir Belediye meclis toplantısında söz alan Osman Toprak, önemli konuları gündeme getirdi. Gaziantep’in bir üretim ve sanayi şehri olduğunu söyleyen Toprak, kentin bu özelliği nedeniyle sıkıntılar yaşandığını kaydetti. Toprak, ‘’Kentimiz ihracatla ilgili vergilerini veren bir şehir ancak sanayi olmasının dezavantajı var. 30 Büyükşehir arasında kişi başına gelen gelirde Gaziantep, 30’uncu sırada yer alıyor. Kocaeli’nde yaşayan bir vatandaşa gelen paranın 4’te 1’i oranında gelir geliyor. Gaziantep’teki sanayicilerimizin hemen hepsinin ithalatını liman bölgelerinde İstanbul, Mersin, İskenderun’da yapıyor, vergisini oraya ödüyor. Vergiden gelecek gelirler ise o ilin hanesine yazılıyor. İhracatını Gaziantep’ten yapıyor, bu nedenle de KDV iadeleri ise kentin vergi matrahından düşüyor. Ondan kaynaklı şehrimiz kişi başına düşen gelir anlamında 30 büyükşehir arasında son sırada, biz bunu aşabilecek durumdayız’’ diye konuştu.

Acar’dan birlik ve beraberlik mesajı Acar’dan birlik ve beraberlik mesajı

ÇARPIK YAPILAŞMA İLE İLGİLİ CİDDİ MÜCADELE VERİLDİ

Mecliste bir gündem maddesiyle ilgili söz alan GBB AK Parti Belediye Meclis Üyesi Osman Toprak şunları söyledi:‘’Umut Yılmaz Başkanımızın babası merhum Ahmet Yılmaz, Başkanımızda dahil olmak üzere şehrimize çok güzel hizmetler yaptılar. AK Parti belediyeciliği 30 yıl değil, 20 yıldan beri Gaziantep’te hizmet veriyor. 20 yıllık dönemde şehrimizin yaşanılabilir olması adına çarpık yapılaşmanın önüne geçebilmek için çok ciddi yatırımlar yapıldı. Kaçak yapılaşmanın önüne geçebilmek için gerek büyükşehir belediyesi gerekse ilçe belediyelerimiz ciddi gayretler sarf ettiler. Aydınlar, Göllüce ve Beyazlar Mahallesi’ni kentsel dönüşüm alanları ilan ettik. 

ÇARPIK YAPILAŞMANIN NEDENİ AK PARTİLİ BELEDİYELER DEĞİL

Şehitkamil belediyesi Karşıyaka bölgesinde çok ciddi kentsel dönüşümler yaptı. Şahinbey belediyesi de aynı şekilde. 20 yıllık dönemde çarpık yapılaşma ile ciddi mücadele edildi. Çarpık yapılaşmanın nedeni AK Parti Belediyeleri değil, dönemin belediyelerinin 90’lı yıllarda çarpık yapılaşmaya müsaade etmesinden kaynaklı. 2004 yılında GBB ve GASKİ’nin borcu 2 milyar dolar idi. Bugünkü karşılığı 65 milyar TL. 2024 yılı bütçemizin yaklaşık 5 katı. Şu anda borçlu denilen belediyenin bütçeye oranı yüzde 50.”

10 YILDA YAŞANANLARI SIRALADI

Mecliste AK Parti Grubu adına söz alan Osman Toprak, önemli açıklamalarda bulundu. Toprak, Ortak Akıl ve Gaziantep Modeliyle şehri daha iyi noktalara taşımaya gayret edeceklerini anlattı. 2024-2024 yılları arasında pek çok zorlukla karşı karşıya kalındığını anlatan Toprak, 2022 yılına kadar GBB’nin denk bütçe hazırladığını, pandemiden dolayı mağduriyetler olmaması için alınan karar ve değişen şartlar nedeniyle borçlanma yapmak durumunda kaldıklarını anlattı.

Editör: Ebru Kont