Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

TOPLUMUN VİCDANI

A+A-

Belediyelerin yapacakları hizmetler kamuoyunu tatmin etmelidir.. Hangi belediye olursa olsun, toplum yararına yaptıkları işlerde kimse olumsuz tek kelime edemez.. Aksine takdir eder, över ve sandık başında o kişiye hak ettiğini vicdan rahatlığı ile verir.. Ama o belediyeler eğer kamuoyu aleyhinde olabilecek çalışmalara imza atarlarsa, vatandaşın vicdanında derin yaralar açarlar.. Hele o belediyeler kamu menfaatlerini hiçe sayıp, bazı hatırlı kişilerin, ailelerin ve siyaseten güçlü olanların menfaatleri doğrultusunda hareket ederse, o zaman kamu vicdanı hakkını helal etmez.. Demem odur ki, ülkeyi de, kentleri de yönetenler, halka hizmet etsin diye göreve getirilenler, dürüst olsun..Halkın hakkını gasbetmesin. Halka ait olan yerleri bazı kesimlere peşkeş çekmesin..Bu işin öbür dünyası var..Orayı düşünerek hareket etsin..

MUAMMER GÜLER'İ GERÇEKTEN ÖZLEMİŞİZ

Bir günlüğüne de olsa Gaziantep'e Bakan olarak gelişi çok farklıydı.. Ama asıl farklı olan şeyin, kendisini Gaziantep'in Bakan'ı olarak görme psikolojisine girişim oldu..Mesela Mehmet Şimşek'te asla böyle bir hisse kapılmadım.. Sadece ben değil, çok kimsenin aynı düşünceyi yaşadığını hissediyorum.. Ama Muammer Güler öyle değil.. Elbette bu kentte en uzun süre valilik yapmış birisi olarak, halkla bütünleşmiş, küçükle küçük, büyükle büyük olmuş bir kişilik sergileyince haliyle hepimiz içimizden birisi olarak gördük.. Bu nedenle kendisine "Gaziantepli" muammelesi çekiyoruz.. Geliş nedeni sevgili dostum Burhan Çağdaş'ın oğlunun düğünü içindi elbette..Resmi olarak bundan sonra gelecek ve birkaç gün kalacak bir program yapma hesabında..Buna rağmen vilayet, belediye ve emniyet ziyaretleri hep dolu dolu geçti ve resmiyet kazandı.. Gerek baş başa, gereksede yakın çevresiyle hasret giderici sohbet yaptık kendisiyle..

Tabii Gaziantep'teki gelişmelere mutlu olduğunu söyledi sık sık.. Ama bu arada kendisine Gaziantep'in iyi görünen yüzünün yanı sıra, iyi olmayan ve gelecek adına bazı endişeler taşıdığımı belirten sözlerimi dile getirdim.. Valilik döneminde bu kentte ayrımcılığı A harfini bile aklımıza getirmez iken, şimdi şehrin bütünlüğünü bozucu hesaplar yapıldığını ve bunun mutlaka önüne geçilmesini hatırlattım.. Gaziantep üzerine detaylı konuşmak üzere vedalaşırken, şimdi bir bakan olarak hemde içişleri bakanı olarak değil de, bir dost olarak Muammer Güler'i gerçekten özlediğimi fark ettim.. Ve bundan sonra bir diğer Bakanımız olan Sayın Fatma Şahin'in de, kentimiz adına Sayın Güler ile birlikte görünenleri değil, asıl görünmeyenleri masaya yatırıp tedbirler almaları konusunda işbirliği yapmaları gerektiğini düşündüm..

CHP GAZİANTEP TEŞKİLATI SİLKİNMELİ

Türkiye genelinde her yıl tekrarlanan yıldönümü veya etkinlikler de olmasa, ben CHP'nin Gaziantep'teki varlığından şüphe eder hale geleceğim.. Ve böyle muhalefet yaptıkları için, daha doğrusu ne yaptıklarının bilinmediği için AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer'in, bu CHP teşkilatına bir plaket vermesini rica edeceğim.. Bence bu CHP'yi yönetenler Gaziantep'te yaşamıyordur.. Veya kendilerini aşmışlar ve uluslar arası siyaset arenasında mücadele ediyorlardır.. Fazla bir yorum yapmak istemiyorum.. Ama değerli avukatımız il başkanı olan Sayın Mehmet Gökdağ'a, Gaziantep'in etrafına yerleşen 40-50 partiliden ibaret olmadığını, bu kentin, sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif konularında birçok sorunu olduğunu, bu sorunlar için bilgilenme adına bir birim oluşturmasını tavsiye ediyorum.. Belki böylece Gaziantep'in sorunları konusunda CHP bilgi sahibi olacak, belki öneriler veya eleştirilerde bulunarak yol gösterecektir.. Son sözüm; Eğer böyle giderlerse kesinlikle MHP Gaziantep'te ikinci parti olacaktır..Hatırlatayım dedim..

GÜZELBEY ATATÜRK BULVARI İLE BAŞKARAKOL YÖNÜNE GİDİYORMU ?

Çok merak ediyorum, acaba ben mi görmedim veya bilmiyorum ama yine de sorayım... Atatürk Bulvarından Başkarakol'a kadar olan yolun asfaltı, acaba Sayın Asım Güzelbey başkan olduğundan beri değiştirildi mi, veya yama yapıldı mı ? Aynı şeyi Çetinkaya kavşağından Kalyona kadar olan kısım içinde söyleyeyim.. Kentin en önemli güzergahlarının yolları niye düzeltilmez, niye yapılmaz, doğrusu çok merak ediyorum..

TAHMAZOĞLU KIRKAYAK SÜTUNLARI'NA EL ATMALI

Gaziantep için ne kadar önemli olduğunu hatırlatmama gerek yok.. 40 sütundan oluşan Kırkayak bahçesinin, ana cadde yönünde olan sütunlarının görüntüsü çok kötü.. Üzerinde çimento sıvalarının taşmış izleri var.. Uyduruk bir gecekondunun duvarı gibi adeta.. Sayın Mehmet Tahmazoğlu'ndan ricamız bu sütunları bir gözden geçirtmesi.. Hatta var ise elinde imkan, ana cadde ve hemen yanında görüleceği biçimde 40 sütunu yan yana koydurarak tıpkı eskisine sadık kalarak düzeltmesi..

ADALET

Bir dostum toplamış ve sıralayıp göndermiş.. Sizlerle paylaşmak istiyorum..

*Adaletin olmadığı yerde ahlaktan bahsedilemez. MONTAIGNE

*Adaletsizliği bir yangından daha çabuk önlemeliyiz. HERAKLEITOS 

*Adaletin gecikmesi adaletsizliktir. S. LANDOR

*Adalet ancak hakikatten, saadet ancak adaletten doğabilir. EMİLE ZOLA

*Adalet, evrenin ruhudur. ÖMER HAYYAM

*Adaletin egemen olduğu yerde silahın yeri yoktur. AMYOT

*Adalet, ulusların sürekli yiyeceğidir. HATEUBRIAND

*Adaleti, aklın yardımı olmadan yerine getirmek imkânsızdır. J.A. FROUDE

*Adaletin kuvvetli, kuvvetlilerin de adaletli olmaları gerekir. BLAISE PASCAL

*Adaletsiz rejimi, adaletle yıkınız. GANDHI

*Adaletsizliği işleyen, çekenden daha sefildir. EFLATUN

*Devletin hazinesi adalettir. KONFUÇYUS

*Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman iyidir. MAHATMA GHANDI

*Hiçbir fazilet adalet kadar büyük olamaz. J. ADDISON

*İnsancıl olmadıkça adil olamazsın. VAUVENARGUES

*İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır. VICTOR HUGO

*Kendini yargılamak başkalarını yargılamaktan daha zordur. SAINT EXUPER

BİR DE BENDEN OLSUN BARİ:

*Adaletin adil işlemediği yolunda insanlar şüpheye düşmeye başlarsa, orada adaletin değil illegalitenin hakimiyeti ele geçirmeye başladığını görürsünüz.. Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.