1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. TOPLUMSAL GÜNDEMİMİZ; BONZAİ -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

TOPLUMSAL GÜNDEMİMİZ; BONZAİ -1-

A+A-

Gazetemiz sosyal sorumluluk ilkeleri ışığında, üstlendiği misyonu gereği, aileleri ve toplumu her türlü uyarıcı ya da uyuşturucu belasına dikkat çekiyor. Geçtiğimiz hafta Ulusal bir kanalda ‘Madde Bağımlılığı konusunu masaya yatırdık.

Ülkemizin sevilen ve sayılan Profesörlerinden Arif Verimli üstadın da katıldığı programda bütün yönleriyle yeni kuşak psikotrop maddelerden sayılan ve tıp dilinde cannabinoid olarak bilinen ‘Bonzai belasını konuştuk. Her katılımcı kendi alanındaki birikimlerini paylaşınca anlamlı mesajlar ilgili adreslere ulaştı.

Toplumdaki yerini bulmuş oldu. Nitekim de programdan sonra elektronik posta adresimize bu konuda onlarca okuyucu mektupları geldi.

Okuyucularımıza ‘bir musibet, bin nasihatten evladır düsturuyla, fayda sunacağına inandığımız bir mektubu sizinle paylaşmak istiyoruz.

İşte o mektup: ‘ Bu akşamki kanal 24teki programı izledim sitenize de bu arada göz attım. Erkek arkadaşım neredeyse 1 sene önce madde kullandığını söyledi. 6 senedir görüşüyoruz iyi kötü günler geçirdik. 2 sene üniversiteye hazırlandı iyi çalışmak için daha az görüşelim dedik. Tartışıyoruz. Üzülünce ‘çalışamıyorum diyerek 1 sene görüşmedik. Ayrı düştüğüm süre zarfında, bağımlı olduğunu öğrendiğim hafta mazhar Osman Ruh Sağlığı Hastanesinde  uzman psikiyatra gittim.

Doktor ‘iyileşmeyi onun istemesi gerektiğini söyleyip kısadan kestirip attı. Özel danışma merkezine gittim. Psikolog arkadaşımın yanında olmam gerektiğini söyledi öylede yaptığımı zannediyorum ama zaman zaman umutsuz ya da kırıcı olsa da pollyanayı oynadım.  Her konuşmamda, moral ve motivasyonunu yükseltmeye çalıştım. Üzülmemi istemediğini herkesin imtihanın kendine olduğunu artık onu unutmam gerektiğini söyledi.

Onu üzdüğüm zamanlar için çok üzülüyorum. Ailesi, arkadaşlarının onu pek anlayamadığını söylerdi. Hep nasıl anlayamadım illete düştüğünü anlayamıyorum. 4 aydır görüşmüyoruz ona doktor isimleri önerdim ubam federasyonunu aradım herkes onun araması gerektiğini söyledi en son gittiğim psikolog onu davet etmişti oraya gitmiş gittiğini saklamasını istemiş psikolog çok farklı konuştu.

Uzak durmam gerektiğini anlattığım kişi ile görüştüğü kişinin alakası olmadığını, tanıdığım insan olmadığını onun aramasını beklemem gerektiğini söyledi. Ama yapamıyorum çok inançlı muhafazakâr ilgili ailenin çocuğu. Ailesinin haberdar olduğunu ama artık kullanmadığını sandıklarını söylemişti çünkü ailesi öğrendiğinde tedavi altına aldılar. Ne  yapmalıyım ne yana dönsem karşıma ilgili yazılar çıkıyor dua ediyorum istenmediğimi düşünüp daha çok üzmemek destek yerine köstek olmamak için öylece duruyorum.

Çocukluğumuz beraber geçti 22 yaşındayım,23 yaşında o.Psikologuma inanıyorum ama yinede tanıdığım kişinin saplanıp hayatını ahiretini helak etmesini istemiyorum yol göstermenize muhtacım en acısı yanımdayken uyuşturucunun haram olduğunu bilmiyordum dedi. İçim yanıyor. Mühendislik okuyor istediği okulu kazanamasa da gidiyor şehir dışında durumları iyi.

 

Yaşadığımız şehir normalde İstanbul kendi okulum burada yine de o aynı içimde, insan olarak düşündüğü için böyle yaptığına eminim ama varlığım hüzün kaynağı sanırım ne yapmalıyım geleceğimiz olur ya da olmaz ama 1 gencin hayatı söz konusu uzaktan kuzenimin de kullandığını duydum ne yapmalıyız her yere yayılıyor bu illet. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.