1. YAZARLAR

  2. Ahmet Mengüç

  3. TOPLUM DESTEKLİ POLİSLER HALKIN ARASINDA (2)
Ahmet Mengüç

Ahmet Mengüç

Yazarın Tüm Yazıları >

TOPLUM DESTEKLİ POLİSLER HALKIN ARASINDA (2)

A+A-
Bir önceki yazımda Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nün farklı bir uygulamasından bahsetmiştim. Şahinbey İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis memurlarının çalışmaları ile halk bilinçlendiriliyor. Bu çalışma ile halkın ayağına giden polis memurları sözlü uyarı ve bilinçlendirme dışında broşür dağıtıyor. Bu broşürün birisinde öncelikle Kredi kart kullanırken, dikkat edilmesi gereken konular yer almakta.
* Dikkat Dolandırılmayın!
* Uyanık Ol!!! Dolandırılma.
* Bankamatik ve Kredi Kartınızın şifresini kimseye söylemeyiniz.
* Kartınızın ATM'de sıkışması durumunda kendi cep telefonunuzdan banka yetkililerini arayarak yardım isteyiniz.
* İnternet aracılığı ile yapılacak alışverişinizde alışveriş yapacağınız sitenin güvenli olduğundan emin olunuz.
* Banka işlemleriniz sırasında gişe görevlileri dışında yardım etmek isteyenlere itibar etmeyiniz.
* Kredi kartınız kaybolduğunda yada çalındığında vakit geçirmeden kredi kartınızı aldığınız bankayı arayıp iptal ettiriniz.
* Alışveriş yaptıktan sonra müşteri nüshalarınızı saklayınız ve aylık ekstrenizle karşılaştırınız.
* Kredi kartı numarasının başkalarının eline geçmesi durumunda rahatlıkla kulanılabileceğini unutmayınız.

Kart kulanıcılarının dikkatine alınması gereken konuların yanı sıra, İşyeri sahipleri ve çalışanları için de uyarılar yer alıyor.
* Kredi kartı ile ödeme yapılacağı durumlarda kart bilgileri ile nufüs cüzdan bilgilerinin aynı kişiye ait olduğundan emin olduktan sonra işlem gerçekleştirilmelidir. Müşteri tarafından verilen kredi kartında tahribat yapılıp yapılmadığı (kazılma silme vs) kontrol edilmelidir.
Kart bilgilerinin muhafaza edilmesi için:
* Kart numarası kartın son kullanım tarih ve kartın arkasındaki CVV2 numarası ile internet üzerinden rahatlıkla alışveriş yapılabilir. Bu nedenle kart üzerindeki bu bilgilerin art niyetli kişilerden korunması gereklidir. Kredi kartı numarasının başkalarının eline geçmemesi için:
-Numaranın bulunabileceği ekstre ATAM fişi silip gibi belgeler güvenli bir yerde muhafaza edilmeli ihtiyaç kalmadığında mutlaka üzerinde numaraları okunmayacak şekilde imha edilmeli. Unutulmamalıdır ki, sadece buruşturulup çöpe atılan bir belge kötü niyetli kişilerce elde edilmektedir.

UNUTMAYIN Kİ HİÇBİR BANKA E-MAİL
YADA MSN ÜZERİNDEN KİMLİK ve
BANKA KART BİLGİLERİNİZİ İSTEMEZ..

Bu uyarılarda bulunurken bu ve benzeri durumlarda uyanık olmaya ve olası durumlarda ücretsiz 155 Polis imdat telefonlarına müracat ediniz ve yardım isteyiniz deniyor.
Özellikle yaşlı ve emekli maaşını almaya çalışırken iyi niyetli görünerek yardım etmeye çalışan kötü emmelli kişilere karşı uyanık olunulması gerektiği vurgulanmakta.
Gerçi bu ve buna benzer el ilanları ve broşürler yıllardır dağıtılmakta. Ancak bu kadar ücra köşelere, mahallelere ve esnafa ulaşmamıştı. Üstelik Polis memurları tarafından bire bir halka dağıtılmamıştı.
Toplum Destakli Polis çalışmalarının daha güzel uygulamalarla gündeme gelmesi dileklerimle, yazımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz.
(Devam edecek)
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.