İlk defa halk otobüsleri ve belediye otobüsleri ile tramvay fiyatları eşitlendi. Gaziantep Minibüscüler Odası Başkanı Sofu Çolak emeği geçenlere teşekkür ederken, “Yılbaşında almamız gereken zammı şimdi aldık. Hiç yoktan iyi” derken, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı İsmet Özcan, “Girdiler çok yüksek, zam kaçınılmazdı. Allah hepimize yardım etsin” dedi.

Satılamayan Kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu Alıyor Satılamayan Kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu Alıyor

ANLAŞMAYA VARILDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile şehir içi Özel Halk Otobüsleri işletmecileri arasında yapılan toplantılar sonucunda ücret tarifeleri konusunda anlaşmaya varıldı. Gaziantep Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak, üyelerine yaptığı açıklamada, "Odamızın yoğun çabaları sonucunda Belediye ile yapılan zam görüşmeleri sona erdi. Yeni tarife ile birlikte tam bilet ücreti 21,00 TL, öğrenci bilet ücreti ise 13,50 TL (11 TL + 2,50 TL destek) olarak belirlenmiştir. Serbest destek ise 5,00 TL olarak uygulanacak. Başpınar hattının tarifeleri de aynı oranda artırılmıştır. Esnafımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz" dedi.

5 AY GEÇTİ

Yılbaşında alacakları zammı şimdi aldıklarını dile getiren Çolak, “5 ay günümüz geçti. Mazota gelen zamlar ortada. Kasko olmuş 70 bin, sigorta olmuş 60 bin. Bir araba 300 bin liadan aşağı çıkmıyor. Bir takım lastik 60 bin lirayı geçiyor. Şoförün aylığı yüzde 50 arttı. İki şoför 48 bin lira. Üstelik asgari ücretle çalışan bulamıyoruz. Çok sıkıntılı bir durumdan geçiyoruz. Bunların yanısıra serbest binenler de bizi zorluyor. İki sene önce 487 araçla ayda yaklaşık 1 milyon serbest binen yolcu taşıyorduk. Yani çok fazla serbest binen var. Bu da bizlere zarar veriyor”diye konuştu. 

ÖZCAN:HERKES KURTULMAYA ÇALIŞIYOR

Özcan, bir zamanlar iyi bir yatırım aracı olan otobüs işletmeciliğinin o özelliğini kaybettiğini, şimdi herkesin aracına satılık yazıp kurtulmaya çalıştığını belirtti. Özcan, “Otobüslerin çoğu satlık. Eskiden gelir kapısıydı. Şimdi herkes kurtulmaya çalışıyor. Çünkü girdiler çok yüksek. İki tane şoför çalışıyor, yakıtı, bakımı derken. Bu zam kaçınılmazdı. Bu rakamlar ne şiş yansın, ne kebap. Eskiye göre iyi ama normal şartlarda aşırı bir kar payı yok” diye konuştu.

Editör: Ebru Kont