1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TOKİ'nin eli çektirilsin
TOKİ'nin eli çektirilsin

TOKİ'nin eli çektirilsin

Gaziantep İl Genel Meclisi son Başkanı Menderes Karaduman, gündemden düşmeyen Kamil Ocak Stadyumu'nun yeriyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

A+A-

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cuma cami talimatını doğru bulduğunu belirten Karaduman, "Burada cami yapılacaksa TOKİ'nin buradan elinin çektirilmesi lazım. Bu çok zor bir şey değil. Geneyik'te büyükşehirin toplu konut alanı var. Buradan 150 bin m2 TOKİ'ye verilsin. TOKİ orada konutunu yapsın, stadyumun yerini bıraksın" dedi. Karaduman, cami planlanırken, çevre düzeni ve trafik probleminin de birlikte planlanması gerektiğini söyledi. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasını çok değerli ve doğru bulduğunu söyleyen Karaduman, "Cumhurbaşkanının talimatıyla bu cami yapılacak. Aslında bunu bu kadar uzatmanın gereği yok. İktidar biziz, bu şehrin milletvekilleri biraraya gelip, oturup konuşmalı. Cumhurbaşkanımıza bu konu intikal etseydi eminim TOKİ'ye el çektirirdi ama kimse söylemiyor. Kongre salonunda Cumhurbaşkanımız konuşurken inanın bir ara elimi kaldırmak içimden geldi, sonra ulu orta söylenmez diye cumhurbaşkanımıza saygıdan dolayı vazgeçtim. Yoksa bunları söyleyecektim. Eğer burada cami yapılacaksa TOKİ'nin buradan elini çekmesi lazım veya TOKİ'nin elinin çektirilmesi lazım" dedi. 

 

110 MİLYONU VERİN, ELİMİZİ ÇEKERİZ DEDİLER

 

Kamil Ocak Stadyumunun yeriyle ilgili güçlü bir irade ortaya koymak gerektiğini, herkese yanlış bilgiler sunulunca kamuoyunun zihninin karıştığını belirten Menderes Karaduman, konunun ilk gündeme geldiği günü anlattı. Karadamun, "Biraz geçmişe gidersek Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar döneminde, Ankara'da dönemin bakanı Fatma Şahin Asım Güzelbey, Ahmet Uzer, Derya Bakbak ve benim olduğum bir toplantı yapıldı. Çevre Bakanlığı müsteşarları, yapmış olduğu sunumda, 'biz Kamil Ocak stadyumunun yerine mutlaka bir ticari alan düşünmüyoruz. Gaziantep'e yapmış olduğumuz stadyuma yaklaşık 110 milyon TL civarında bir rakam harcadık. TOKİ döner sermaye ile çalışan bir kurum, buranın parası bize ödenirse biz Kamil Ocak stadyumundan elimizi çekeriz' dediler." diye konuştu.

 

BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ KORUMALIYIZ

 

'O tarihten sonra gelen açıklamalar maalesef Ankarada konuşulan gibi olmadı' diyen Karaduman, "Bu para TOKİ'ye ödenebilir. İki ilçe belediyesi de katkı sunabilir. Ve o zaman Kamil Ocak stadyumunun yerini meydan mı yapıyorsunuz başka şekildemi kullanıyorsunuz size kalmış bir şeydi. Aslında çok zor bir şey değil. Bu kadar uzatmaya da gerek yoktu bu işleri, çevre şehircilik bakanlığı ile konuşulacaktı, TOKİ başka bir yere kaydırılacaktı, herkes burada fedakarlık edecekti. Burada belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, siyasi partilerimiz hepsi bir mutabakat içerisinde hareket edecekti. Aykırı sesler olabilir, onlara da izah edilmesi lazımdı. Eğer biz bu bütünlüğü koruyamazsak, şehir adına burada çatışmalar, çatlak seslerin hiçbir zaman önüne geçemeyiz" diye konuştu.

 

 

 

CAMİ YOĞUNLUK OLUŞTURMAZ

 

Stadyumun yerine yapılacak caminin yoğunluk oluşturmayacağını, asıl problemin ticari alan konusu olacağını belirten Karaduman, "Bu da çok zor bir şey değil. Burada üç tane belediyemiz var. İki ilçe belediyemizin nüfusu Türkiye'de 60 ilden büyük. Yani bütçelerinde çok önemli bir yer teşkil etmeyecek buranın parasının ödenmesi. Buna da gerek yok. TOKİ'ye 110 Milyon TL'nin karşılığında başka bir yer gösterebilir. Benim bildiğim Geneyik'te büyükşehirin toplu konut diye ayırdığı bir alan var. Bunun içerisinde 150 bin m2 TOKİ'ye verilsin, TOKİ orada konutunu yapsın ve bu stadyumun yerini bıraksın. Burada bir cami çok yoğun bir inşaat alanı teşkil etmez. Sultan Ahmet Meydanı gibi bir meydan olacak. Kendi  içerisinde küçük küçük meydanın bütünlüğünü bozmayacak yapı alanları oluşturulabilir. Burada küçük bir anfi tiyatro, küçük kafeteryalar olabilir. Devasa iş merkezlerini korsanız bunun altından kalkamazsanız Kale'nin sülietini de bozar." dedi." diye konuştu.

 

KALE'Yİ DE İÇİNE ALAN BİR MASTER PLANI YAPILMALI

 

Cami planlanırken, buranın çevre düzeni, trafik probleminin de halledilmesi gerektiğine vurgu yapan Karaduman şöyle konuştu:"Vakıflar bölge müdürlüğünün önünden itibaren trafiğin yeraltına alınması lazım. Akışkanlığın kesilmemesi lazım. Proje yapılacaksa trafiğinde beraber düzenlenmesi lazım. Doğu-güney aksımız kapalı çünkü ileri gittiğiniz zaman Gar karşınıza çıkıyor. Karşıyaka tarafına bir bağlantı yolunuz, mutlaka alternatif olarak düşünülmesi lazım. Çünkü trafiğin kesiş noktasında Gar meydanına geldiğinizde herşey bitiyor. Burada akslar tekrar düzenlenmeli, trafik tekrar düzenlenmeli ve TOKİ mutlaka buradan çıkarılmalı. Buradaki bütünlük sadece meydanla alakalı değil, trafiklede alakalı. Kale dahil bir master planı yapılması lazım. Gerekiyorsa Atatürk heykelinden gelen yol, battı çıktı ile başka yerlerden verilebilir."

 

 TRAFİĞİ TIKARIZ

 

Cami'nin Valiliğin yerine değil, Stadyumun yerine yapılması gerektiğini söyleyen Karaduman, "Caminin trafiği de kuzey taraftan, Şehitkamil belediyesi tarafından işlemesi lazım. Eğer biz Valiğin yerine camiyi yaparsak caminin trafiği ile burayı kilitleriz. Çünkü bu cami şehrin simgesi olacak. Cenazeler, namazlar ,giriş çıkışlar burada çok önemli, o yoğunluğu tekrar biz buraya taşırsak şehri tıkarız. Cami mutlaka Kamil Ocak stadyumunun yerinde olması lazım" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum