1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Toğrul o bölgeyi meclise taşıdı
Toğrul o bölgeyi meclise taşıdı

Toğrul o bölgeyi meclise taşıdı

Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Gazetemiz yönetim kurulu başkanı Ökkeş Özekşi’nin haftaya bakış köşesinde kaleme aldığı 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu arazi konusunu meclis gündemine taşıdı.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a soran Toğrul,  “5. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmak istendiği Şehitkamil İlçesine bağlı Akçagöze, Akcaburç, Kızık Hamurkesen, Tekirsin, Dündarlı, Yayıktaş, Çaykuyu, Uğurca, Koçlu ve Seymenli kırsal mahallelerinin seçilmesinin nedeni nedir?” dedi. 

 Büyükşehir Belediyesi tarafından 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu arazinin imara açıldığını belirten Toğrul, “ Medeniyetler Şehri Projesi olarak isimlendirilen proje çerçevesinde yapılan imar planıyla bölge yapılaşmaya açılmak istenmektedir. Söz konusu bölge kentimizin az sayıdaki yeşil alanlarından biri olan Dülükbaba ormanın hemen yanı başında bulunması hasebiyle kent kamuoyu tarafından büyük bir tepkiyle karşılanmıştı. Şimdi ise aynı şekilde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Medeniyet Şehri Projesi kapsamında taşınacak olan 5.Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın 1 Milyon metrekarelik yeni yeriyle ilgili ilgili imar değişikliği yapılmıştır. Fakat 5. Zırhlı Tugayın taşınmak istendiği yeni yer yaklaşık on tane köyün hayvanlarını otlatmış olduğu ve tarım yapmış olduğu mera alanlarıdır” diye konuştu. 

ÇOK SAYIDA KİŞİ VAR

Toğrul, “Bu bölge Gaziantep’te hayvancılığın yapıldığı çok önemli bir merkez sayılan Şehitkamil İlçesine bağlı Akçagöze, Akcaburç, Kızık Hamurkesen, Tekirsin, Dündarlı, Yayıktaş, Çaykuyu, Uğurca, Koçlu ve Seymenli kırsal mahalleleri arasında kalan binlerce dönüm hazine ve mera alanlarının bulunduğu bir bölgedir. Söz konusu bölgenin Gaziantep’te küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın merkezi olduğu ve yüzlerce yurttaşın geçimini hayvancılıktan sağladığı söylenmektedir. Yine bu bölgede çiftçilik yapan çok fazlaca yurttaş bulunmaktadır. 

Sonuç olarak ise, Gaziantep’te uygulamaya konulan yanlış imar kararları sonucunda, hızla ve kontrolsüzce artan yapılaşma nedeniyle mera alanları hızla daralıyor. Beton blokların arasında kalan meralarda hayvan sürülerini gütmeye çalışan besiciler  kendilerinin de hayvanlarının da gidecek yerleri kalmadığından yakınıyorlar” 

İŞTE SORULAR

Toğrul, bakan Kurum’a, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmak istendiği Şehitkamil İlçesine bağlı Akçagöze, Akcaburç, Kızık Hamurkesen, Tekirsin, Dündarlı, Yayıktaş, Çaykuyu, Uğurca, Koçlu ve Seymenli kırsal mahallelerinin seçilmesinin nedeni nedir? 5. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmak istendiği yeni bölgeden tam olarak kaç mahalle etkilenmektedir? Bu mahallerde kaç kişi yaşamaktadır?  5. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmak istendiği yeni bölgede hayvancılık ile uğraşan kaç kişi vardır? Söz konusu bölgede ne kadar büyükbaş ve küçükbaş hayvan bulunmaktadır? Şehitkamil İlçesine bağlı Akçagöze, Akcaburç, Kızık Hamurkesen, Tekirsin, Dündarlı, Yayıktaş, Çaykuyu, Uğurca, Koçlu ve Seymenli kırsal mahallelerinde çiftçilik ile uğraşan kaç aile vardır? Bu bölgede yapılan çiftçilik faaliyetleri nelerdir? 5. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmak istendiği Şehitkamil İlçesine bağlı Akçagöze, Akcaburç, Kızık Hamurkesen, Tekirsin, Dündarlı, Yayıktaş, Çaykuyu, Uğurca, Koçlu ve Seymenli kırsal mahalleleri seçilirken bölge halkının rızası neden alınmamıştır? Tarım ve Hayvancılıkta her geçen üretimin zorlaştığı, pandemi nedeniyle tarımsal ve hayvansal üretime daha çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde binlerce üreticinin mağdur edilmek istenmesinin nedeni nedir?” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.