1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Toğrul, Bakan Zümrüt'e OSB'deki işçileri sordu
Toğrul, Bakan Zümrüt'e OSB'deki işçileri sordu

Toğrul, Bakan Zümrüt'e OSB'deki işçileri sordu

Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdari Amiri Mahmut Toğrul, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt'e "Salgının Türkiye’de yayıldığı günden günümüze Gaziantep’te kaç işçiye Covid-19 testi yapılmıştır?

A+A-

Gaziantep’te işçilere yapılan testlerden kaçı pozitif çıkmıştır?" diye sodu. 

Türkiye’de Covid-19 salgınıyla ilgili resmi açıklamalara göre genel seyir aşağı yönlü hareket ettiğini , Gaziantep’teki durumunun ise farklı olarak yukarı yönlü bir seyir izlediğini belirten Toğrul, " Evde kal çağrılarına rağmen hiçbir önlem alınmadan kar hırsından kaynaklı sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde dahi üretimin devam etmesinden dolayı Gaziantep’teki vaka sayısının artığını düşünüyoruz. Fabrikalar ve inşaat sektörü çalışmaya tam gaz devam ettikleri için en büyük risk grubunu çalışan emekçiler oluşturmaktadır. OSB’deki fabrikalarda Covid-19 salgınına yakalanan işçilerin olduğu kamuoyuna sıklıkla yansımaktadır. Hatta bu işçilerden birisi hayatını kaybetmişti" dedi, 

ÜRETİM SÜRÜYOR

"Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde Valilikten özel izin alarak acil ve zorunlu olmayan halı, iplik, çuval, kontrplak, ayakkabı gibi ürünler üreten pek çok fabrika üretime devam ediyor" diyen Toğrul "Bu fabrikalardan birisi olan Koza Halı, resmi tatil olan sokağa çıkma yasağının olduğu pazar günü işçileri mesaiye kalmaya zorladığı, mesaiye kalmak istemeyen işçileri ise işten çıkarmakla tehdit ettiği basına yansımıştı. Daha sonra ise işçileri resmi olarak çıkartamadıkları için istifa ettirmeye çalışmışlar. Ayrıca Gaziantep DİSK’E gelen ihbarlara göre, işçilerin salgın döneminde çalışırken başlarına bir şey gelmeleri halinde sorumluluğun işçilere ait olduğuna dair kâğıtların imzalatıldığı belirtiliyor. Yine bir başka fabrikanın ise virüs bulaşı tespit edilen personel hakkında idari işlem başlatacağı şeklinde beyanatları olmuştur.  OSB’ye yakın Sam Köyü’nde oturan ve hastaneye kaldırılan bir kişinin korona virüs testinin pozitif çıkması ve ailesinden 5 kişinin daha virüs şüphesiyle hastaneye kaldırılması üzerine mahallenin Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 14 gün süreyle karantinaya alındığı duyurulmuştu. Fakat karardan çok kısa bir süre sonra 14 gün süreli karantina kararı bir sokağın karantinaya alınması şeklinde değiştirildi.

SAYILAR NE ?

Toğrul Bakan Zümrüt'e Salgının Türkiye’de yayıldığı günden günümüze Gaziantep’te kaç işçiye Covid-19 testi yapılmıştır? Gaziantep’te işçilere yapılan testlerden kaçı pozitif çıkmıştır?Gaziantep’te testi pozitif çıkan işçilerden kaçı yaşamını yitirmiştir? Yoğun bakımda kalan ve entübe işçi sayısı kaçtır? Gaziantep’te Covid-19 tespit edilen işletmelerde üretime neden ara verilmiyor? Her yerde pozitif vakaların olduğu alanlara yönelik karantina önlemleri alınırken fabrikalarda karantina uygulanmamasının nedeni nedir?  OSB’ye yakın Sam köyünün geneline uygulanan karantina neden sadece bir sokağa indirgendi? Sam köyündeki karantinanın sadece bir sokağa indirgemesini sermayemi istedi? Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde zorunlu sektör olarak ifade edemeyeceğimiz, halı, iplik, çuval, kontrplak ve ayakkabı gibi ürünler üreten fabrikalarda işçilerin çalıştırılmasının izahatı nedir? Üretim devam etsin diye işçilerin yaşam hakkı neden ihlal ediliyor? Gaziantep’te uzun süredir hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Çarklar dönsün diye sokağa çıkma yasağı takılmadan üretime devam eden iktidarınıza yakın sermaye gruplarına neden yasak yok? İşçilere salgın döneminde başlarına bir şey gelmeleri halinde sorumluluğun işçilere ait olduğuna dair kağıtlar imzalatılmasının nedeni nedir? Yine virüs bulaşı tespit edilen personeller hakkında hangi hukuki gerekçeyle idari işlem yapılacaktır?" diye sordu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.