Şirketten yapılan açıklamaya göre, Tiryaki Agro, büyüme stratejisinin temelini oluşturan sürdürülebilir biyoekonomik faaliyetler konusunda anlaşma gerçekleştirdi.

Tiryaki Agro, Tüpraş ile SAF üretimine yönelik atık ve kalıntı yağlar kaynaklı hammaddelerin uzun süreli tedariki için anlaşma imzaladı. Bu anlaşmayla, Tiryaki Agro'nun tarım ürünleri tedarik zinciri konusundaki global uzmanlığıyla, Tüpraş'ın deneyimi bir araya gelecek. Şirket, söz konusu proje için tedarik zinciri yönetimindeki global gücünü kullanarak, temizleme ve ön işleme tesisleri kurmak üzere 100 milyon dolara yakın yatırım gerçekleştirmeyi planlıyor. Anlaşma çerçevesinde, Tüpraş ve Tiryaki Agro arasında 2025'ten itibaren SAF hammaddelerinin ticaretine başlanması ve Tüpraş'ın planladığı SAF üretimine ilişkin tesisin tamamlanmasının ardından, 10 yıl süreyle Tüpraş'a hammadde tedarik edilmesi hedefleniyor.

BİLGİ VERDİ

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tiryaki Agro Üst Yöneticisi (CEO) Süleyman Tiryakioğlu, Tiryaki Agro'yu biyoekonomi alanında faaliyet gösteren bir şirket olarak tanımladıklarını belirtti. Biyoekonominin, yenilenebilir biyolojik kaynakların işlenmesi ve bunun sonucunda çıkan ürünlerin gıda, yem, kimya ve enerjide kullanılarak değer yaratılmasını kapsadığını kaydeden Tiryakioğlu, enerji, kimya ve tarımın kesişim kümesinin belirgin şekilde büyüdüğünün altını çizdi. Tiryakioğlu, yaşanan gelişmelere paralel olarak endüstriyel tarım ürünlerinin tedarik zincirinde, gıda ve yem güvenliği, biyoçeşitlilik ve etkin toprak kullanımı gibi konulara da dikkat ettiklerini belirterek, atık ve kalıntı yağlardan oluşan jet yakıtı hammaddeleriyle çeşitli biyoendüstriyel ürünlerin üretimi konusunda yatırım kararları aldıklarını ifade etti.

50 bin civarında turist bekliyoruz 50 bin civarında turist bekliyoruz


 

Editör: Ebru Kont