1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Teşekkürlerimiz, Fadıloğlu ve ekibine
Teşekkürlerimiz, Fadıloğlu ve ekibine

Teşekkürlerimiz, Fadıloğlu ve ekibine

Bakan Gül: Gaziantep, kültürün, sanatın ve bilimin merkezi olmaya aday

A+A-

Vali Gül: Gaziantep gençler ve kadınlarımız için daha yaşanabilir hale gelecek

Milletvekili Koçer: Gaziantep sanatıyla, kültürüyle yükselen bir şehir olacak

Fatma Şahin: Şehitkamil’in eserlerinde hep bir farklılık var, yaparsa en güzelini yapar

Fadıloğlu: Burası hem eğitim, hem sanat, hem kütüpane olarak şehrimize hizmet edecek

Gaziantep kent merkezinde çok önemli bir esere kavuşturuldu. Şehitkamil Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Şehitkamil Kültür Sanat Merkezi, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de katılımıyla törenle açıldı. Açılış töreninde konuşan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, bu merkezin hem eğitim, hem sanat, hem kütüphane olarak hizmet vereceğini belirtirken Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  “Bu eserde büyük bir kimlik var, büyük bir tasarım var, büyük bir vizyon var” dedi. Milletvekili Nejat Koçer, “Gaziantep sanatıyla, kültürüyle yükselen bir şehir olacak. Çok önemli yatırımlar ardı ardına geliyor” diye konuşurken Vali Davut Gül,”Bu tür eserlerle Gaziantep gençler ve kadınlarımız için daha yaşanabilir hale gelecek” dedi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de, Gaziantep’in, kültürün, sanatın ve bilimin merkezi olmaya aday bir şehir olduğunu, bu alanda önemli gelişmeler sağlandığını belirtti..

BAKAN GÜL: BURASI SANAYİ ŞEHRİ AMA SANATTA DA GÜÇLÜ ADIMLAR ATILIYOR

Şehitkamil Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Şehitkamil Sanat Merkezi'nin açılışında konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Yollar, köprüler ve alt yapı çalışmaları yapmak elbette ki önemli ama bir gencin sanat faaliyetiyle hemhal olması gelecek adına çok önemli bir kazançtır. Bizim temel hedefimiz çocuğumuz okulu bitirdiğinde bir spor branşında başarı ve sanat alanlarından birinde yetenek kazanabilmesidir. Zaten biz çocuklarımızı ve geleceğimizi ancak sanatla buluşturabilirsek, geleceğimizi daha güzel kurarız. Gaziantep bir sanayi şehri ama, sanatta da güçlü adımlar atılıyor. Gençler ve gelecek adına bu adımlar oldukça önemli. Bir şehir sanat etkinlikleriyle ve sanat yönüyle hareket ediyorsa ancak o sayede geleceğini daha iyi şekillendirebilir." dedi.

GAZİANTEP’TE TURİST SAYISI ARTIYOR

Gaziantep’in, kültürün, sanatın ve bilimin merkezi olmaya aday bir şehir olduğunu, bu alanda önemli gelişmeler de sağlandığını dile getiren Bakan Gül konuşmasını şöyle sürdürdü:”Gaziantep'te turist sayısının her geçen gün artıyor. Güvenlik, istikrar gibi unsurların daha da güçlendirilmesiyle turist sayısı daha hızlı şekilde artacak. Eğer bir şehir, ülke sanata, bilime değer veriyorsa, kendisine ve ülkesine değer veriyordur. Eğer bir ülkede sanat, bilim yatırımın veya vizyonun arka sıralarında duruyorsa, ülkenin gelişmişliğinde sorun vardır. Ne zaman insanlar bilime kapandıysa, skolastik dönemler böyle başladı. Ama ne zaman bilim olduysa, sanat olduysa medeniyetler inşa edildi." diye konuştu. 

VALİ GÜL:ÖNEMLİ BİR İHTİYACI KARŞILAYACAK

Vali Davut Gül de böyle bir eserden dolayı Şehitkamil Belediye Başkanı Fadıloğlu ve ekibini kutladı.Vali Gül, ”Şehirlerin kriterleri vardır, kaldırımların genişliği, yeşil alanlar, fiziki yapılar çok önemli. Ama en az onlar kadar önemli olan birşey daha var kültür ve sanat faaliyetlerinin yapılabileceği alanların olması. Gaziantep’te 18 yaşaltında 1 milyonun üzerinde genç var. Burası gençlerimizin, hanımefendilerin önemli ihtiyacınıı karşılayacak. Bu tür eserlerle Gaziantep gençler ve kadınlarımız için daha yaşanabilir hale gelecek” diye konuştu.

KOÇER:GAZİANTEP SANAT VE KÜLTÜRDE YÜKSELEN BİR ŞEHİR OLACAK

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de konuşmasında şunları söyledi:”Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Gaziantep sanatın, kültürün etkinliklerin artırılacağı çok önemi bir merkezin açılışındayız. Gaziantep sanatıyla, kültürüyle yükselen bir şehir olacak. Çok önemli yatırımlar ardı ardına geliyor. Sadece sanayide, ekonomide değil her alanda yükselen bir Gaziantep’i önümüzdeki dönem her birlikte göreceğiz. Bizler milletvekilleri olarak bu çaba ve gayretin arkasında gücümüz, kuvvetimiz nereye kadar yeterse sizlerin yanındayız. Başkan ve ekibini yürekten kutluyorum. Gaziantep’in dokusunu yansıtan etkinliklerin merkezde yer almasını yürekten diliyorum” 

FATMA ŞAHİN:FADILOĞLU YAPARSA EN GÜZELİNİ YAPAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, böyle bir eseri şehrimize kazandırdığı için Fadıloğlu ve ekibine teşekkür etti. Şahin, “Şehitkamil’in eserlerinde hep bir farklılık vardır. Yaparsa en güzelini yapar, tasarımıyla, kalitesiyle verdiği ince ayrıntılarla fark yaratır.  Bu gün bu eserde her noktası ince ince düşünülmüş büyük bir kimlik var, büyük bir tasarım var, büyük bir içerik var, büyük bir vizyon var. Bu eser aslında kültür ve sanat alanında hem ülkemizin, hem şehrimizin geldiği noktayı gösteriyor. Kültür kimliktir, kültür tarihtir, kültür geçmiştir, kültür medeniyettir. Alaaddin Yavaşçaları yetiştiren bir şehiriz. Zeki Müren’in şehirle ilgili titizliği hep anlatılır. 31 Mart’tan sonra kültür ve sanatta ustalık dönemini başlatacağız. 15 Mart’ta Cumhurbaşkanımız Gaziantep’e geldiği zaman Panorama Müzemizin açılışını yapacağız. Geçmişine sahip çıkmak bu, kültürüne sahip çıkmak, bu eserlerimizle konuşuyoruz, eserlerimizle konuşmaya devam edeceğiz. Kültürde sanatta ve sanatçıda yükselen bir Gaziantep için sayın başkan ve ekibine bu güzel eserden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

FADILOĞLU:GAZİANTEP KÜÇÜK BİR BUHARA’YDI

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu Gaziantep’in geçmişte küçük Buhara olarak anılan ilmin ve sanatın merkezi olan bir yer olduğunu belirterek, “100 yıl önce bu etkinliği devam ettirirken sonrami dönemde maalesef ekonomik büyümenin yanında sanatsal kültürel etkinliklerimiz istediğimiz noktada değildir. Gaziantep üreten ihracat yapan bir şehir, ama diğer taraftan kültürel ve sanatsal etkinliklerde maalesef biraz geride kalmıştık. Göreve geldiğimiz andan itibaren tek şiarımız Gaziantep’i yaşanabilir kentler sıralamasında nasıl yukarı çıkarabiliriz noktasından hareketle adım adım bu tür tesisleri hayata geçirmeye gayret gösterdik” dedi.

BİZDE ÇEKİŞME YOK

Şuana kadar yaptıkları tesislerin full kapasite ile  hizmet verdiğini söyleyen Fadıloğlu, “Bugün içerisinde bulunduğumuz tesis açık otopark olarak kullanılıyordu. Katlı otopark düşündük ve alt katta 250 araçlık otopark planladık. Buranın üzerine yapı yapılması talebi geldi. Biz özel sektörle yarışmayalım mantığından hareketle buraya bir hareket verelim ama bu değişik bir unsur olsun dedik. Tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Mimarlar odası ile yerel yönetimler arasında başka vilayetlerde çekişme var ama Gaziantep’te kent için en iyisini nasıl yapabiliriz anlaşıyı hakim. Çok şükür 30 yıldır Gaziantep’te yapılmayan, Türkiye’de ulusal manada 65 projenin katılımıyla proje yarışması yapıldı” diye konuştu. 

MERKEZDE NELER VAR?

Sanat merkeziyle ilgili bilgi veren Fadıloğlu, “400 kişilik konser salonu, nitelikli hızlı internetle nitelikli bir kütüphane, sanatsal etkinliklerle ilgili 7 tane müzik atölyesi, 4 tanede geleneksel el sanatlarına yönelik atölye var. Eğitim vereceğiz sonra da sergisini yapacağız. Eğitimini vereceğiz sonra konserini yapacağız. Gaziantep musiki şinast bir memleket. Şehrimizde 8 tane musiki cemiyeti var. Bu korolarımız prova yapacak yer bulamıyorlar. Bu arkadaşlara gençleri korolara dahil edin dedik. Burası hem eğitim, hem sanat, hem kütüphane olarak şehrimize hizmet edecek. Alttaki otoparkın da farkı var. Önümüzdeki dönemlerde fosil yakıtlı araçlar devre dışı kalacak, şarjlı otomobiller devreye girdiğinde bu otopark bu sisteme de hazır” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.