1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Temizliğe kültür yolunda başlanacak
Temizliğe kültür yolunda başlanacak

Temizliğe kültür yolunda başlanacak

Gaziantep'te esnafın temizliği konusunda OPET iş birliğinde bir ilk gerçekleşiyor

A+A-

Gaziantep Kalesi çevresinde Kültür Yolu'nda faaliyet gösteren işyerlerinin ve esnafın dönüşmesi için düğmeye basıldı. OPET'in iş birliğinde hayata geçirilen "İşimiz Temiz Gaziantep Kültür Yolu Dönüşüm Projesi" için hedefler büyük tutuldu. Esnafa hijyen ve dış cephe giydirme eğitimi verilmesi amaçlanan  proje kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, esnaftan hijyen ricasında bulundu, "Bu iş sahiplenme işidir. Eğer bunu başarırsak bizi kimse durduramaz. Bu eğitimi alıp bu belgeyi almaya hak kazanan esnafımızın ilan ve reklam vergisinden yüzde 60 indirime gideceğiz. Ama yapmayanda da hesap sorarım" dedi. GESOB Başkanı İsmet Özcan eğitime katılıp, belge alan esnaftan aidat alınmayacağını söyledi. 

temizliğe-kültür-yolunda-başlanacak2.jpeg

62 İŞLETME ÖN PLANDA

 Büyükşehir Belediyesi, OPET ve Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odası iş birliğinde Kültür Yolu’nun hem çehresini değiştirecek hem de hijyen eğitimlerinin olacağı “İşimiz Temiz Gaziantep Kültür Yolu Dönüşüm Projesi” lansmanı Hışvahan Restoran’da yapıldı.  Kapsam ve yöntem bakımından Türkiye’de ilk olacak Gaziantep Kültür Yolu Dönüşüm Projesi kapsamında Kültür Yolu ve çevresindeki 62 işletme başta olmak üzere gıda, konaklama ile ulaşım sektörlerindeki mikro işletmelerin, hijyen, temizlik, müşteri memnuniyeti, atık yönetimi ve sürdürülebilirlik konularında eğitimler alarak kalıcı bir tutum değişikliği sağlanması hedefleniyor.

temizliğe-kültür-yolunda-başlanacak2552.jpg

ÖZEL SINIFLAR OLUŞTURULACAK

Proje çerçevesinde özel oluşturulacak sınıflarda bölge esnafı ve çalışanlar, OPET ile beraber hijyen odaklı 8 saatlik İşimiz Temiz Projesi eğitimlerini alacak. Eğitim sertifikasını alan çalışanlar çıraklık sertifikası almasına gerek kalmadan kalfalık sınavlarına girebilecek, Europass Belgesi için kolaylık sağlanacak. Eğitimlerin yanı sıra OPET’in danışmanlığında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür Yolu’ndaki işletmelerin ve hizmet alanlarının kullanımına yönelik mimari düzenlemeler yapılacak. Gaziantep’e özgü dokunuşlarla Kültür Yolu bütünleşik bir yapıya kavuşacak.

temizliğe-kültür-yolunda-başlanacak10.jpg

ŞAHİN HEM GÖZDAĞI VERDİ HEM DE MÜJDE

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, toplantıda esnafa hem gözdağı verdi hem de müjde. Eğitimlere katılan esnafın elan ve reklam vergisinde yüzde 60 indirime gidileceğini belirten Şahin, kurallara uymayanlardan da hesap soracağını söyledi. Şahin, dünyada artık zenginlik ölçeğinin beşerî sermaye olduğunu belirterek şunları söyledi: “Hijyen olmadan hizmet olmaz. Dünya sürdürülebilirlik diyor artık. Bu işi esnafımızın sahiplenmesi, eğitimlere destek verilmesi, uluslararası dili ve sertifikasyonu başarmamız gerekiyor. Biz uygulayıcıyız. Ramazan geliyor. Bizim bu işi hızlı bir şekilde yapmamız lazım. Bir kişinin yaptığı yanlış, bütün emeği ekmeği küçültür. Bu iş, özümseme ve zihinsel dönüşüm. Başarırsak bizi kimse durduramaz. Biz de İlan Reklam Vergisi’nde yüzde 60 indirim sağlayacağız. Belgeyi getirenin maliyetini aşağı çekeceğim. Biz bunun cazibesini sağlayalım. Bu çalışmalar için esnafımızdan hiçbir para almayacağız. Eğitimleri, malzemeleri bize düşen ne varsa yapacağız. İlk uygulamayı da Ramazan’da yaşanacak yoğunluktan dolayı ciğercilerden başlatacağız. Bu bir ekonomi ve istihdam demek.”

temizliğe-kültür-yolunda-başlanacak-fatma.jpg

HAYALİMİZ VE İDDİAMIZ VAR

Gaziantep'in bir gastronomi şehri olduğunu ve bunun için önemli çabalar harcandığını anlatan Şahin, hijyenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı. Şahin, "Bizler ev ev dolaşıyoruz. İnanın bazen gittiğimiz evlerde burnumuz düşüyor. Oturacak yer bulamıyoruz. Bu tamamen bir bakış açısı. Aynı şey işyerleri için de geçerli. Bir müşteriyi size aşık etmenin yolu hijyendir. Lezzet kadar önemli bir konu bu. Gaziantep'te bastığımız her şey altın. Bu kent her alanda Türkiye'nin yükselen yıldızı. Gastronomi şehri olan kentte hijyen çok önemli. Bizim bu işi yapmamız lazım artık. Bu işi sahiplenmemiz lazım. Bu kadar emek çektiğimiz, verdiğimiz yerde birinin hatası bu kadar insanın emeğini küçültemez. Bu iş sahiplenme işidir. Eğer bunu başarırsak bizi kimse durduramaz. Bu eğitimi alıp bu belgeyi almaya hak kazanan esnafımızın ilan ve reklam vergisinden yüzde 60 indirime gideceğiz belediye olarak."

ALLAH İÇİN BENİ SÖYLETMEYİN

Şahin devamla şunları söyledi: "Allah için beni söyletmeyin. İşi düzgün yapalım. Bakın 130 tane çalaşan olan firmayı eğitime çağırıyoruz. Ama geliyor. Bu eğitim ücretsiz diyoruz ses çıkarmıyor. İşte bizim burada bu işi sahiplenmemiş lazım. Bu şehrin alt yapısı için, sanayisi için başarmamış lazım. Bizim derdimiz belli. Bu memleket bereket memleketi. Mezopotamya'nın  ortasında bir şehir. Güneşi ayrı güzel. Salçamız hiç bir yerde yok. Aynı renkle başka ilde salça bulamamızsınız"

temizliğe-kültür-yolunda-başlanacak5.jpg

İLK HEDEF CİĞERCİLER

"Bakın önümüzde Ramazan ayı geliyor. ciğer kebabı ramazan ayının önemli yiyeceği" diye devam eden Şahin, "O nedenle bu çalışmaya o caddeden başlayacağız. Eğer bu işi sahiplenmezseniz külahları değişiriz. Emek çektiğimiz uğraş verdiğimiz bir konunun insan eliyle yapılan yanlışa tahammülü yok. Bir bacınız olarak size yalvarıyorum. Bu işi sahiplenin. Bu belgeyi alın. Vallahi yapmayın hesabını sorarım. Alacağınız eğitimle dumanın kokusu hijyen olsun "

temizliğe-kültür-yolunda-başlanacak22.jpeg

ÖZTÜRK: ÇOK DEĞERLİ BİR DEĞİŞİM PROJESİ 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk de salgın sürecinin insanlığa büyük bir ders verdiğini dile getirdi. OPET olarak temizliğe verdikleri önemin herkes tarafından bilindiğini vurgulayan Öztürk, şunları anlattı: "Pandemiden sonra özellikle hepimizin sağlığını koruması lazım. Mikroplar her yerde ürüyor. Küreselleşmeyle beraber her yerden sarıyor bizi. Bu anlamda kendimizi ve çevremizi korumamız lazım. Çevremizde bunu engellememiz lazım. Hijyen olmazsa hizmetin olmayacağını gördük. Büyük işletmelerde hijyen denetimi var ama küçük işletmelerde yok. Biz de dedik ki hijyen standartlarını, estetik algısı değiştirmemiz lazım. Bunu tercih sebebi haline getirmemiz lazım. Bunu için eğitime ihtiyaç var. Bu Kültür Yolu için çok değerli bir değişim projesidir."

GAZİANTEP'LİLER ÇALIŞKAN

Öztürk projeyi uygulama adına heyecanlı olduklarını dile getirerek,  “Gaziantepliler çalışkandır, tuttuğunu koparır, verdiği sözü yerine getirir. Hijyen olmazsa hizmet olmayacağını gördük. Büyük işletmelerinde hijyen standartları var ama küçük işletmelerinde böyle bir denetim, kriter yok. Mikro işletme dediğimiz küçük işletmelerde hijyen standartlarını, estetik algılarını değiştirmemiz ve tercih sebebi haline getirmemiz lazım. Bunun için eğitime ihtiyacımız var. Çağın teknolojik imkanlarından yararlanarak kendimizi değiştirmemiz gerekiyor. Kültür Yolu’nda yapılacak proje, bir değişim projesidir. Eğer bu değişim projesini fiziki olarak değişimlerin yanında insanların kafasını da değiştirirseniz ve hizmet standartlarını arttırabilirseniz başarımız o zaman olur. Ben bugün projenin protokolünü imzalarken size duymuş olduğum güven ile üzerimize düşen her şeyi yapmanın sözünü veriyorum. 1 yıl sonra istediğimiz gibi uygularsak çok fark olacak.”

KATMERCİ: YANLIŞLARIMIZI GÖRDÜK

Gaziantep Lokantacılar, Kebapçılar, Baklavacılar, Tatlıcılar, Pastacılar Odası Başkanı Abdülkadir Katmerci ise, projenin önemli olduğunu belirterek, "Gaziantepli esnaflar olarak aldığımız eğitimlerde yıllardır bildiğimiz şeylerde yanlışlar olduğunu gördük., Bu projeyi çok önemsiyoruz." dedi. 

ÖZCAN: TER KONUSU BİTİRİR

GESOB Başkanı İsmet Özcan ise, projenin önemli olduğunu ve uygulanma kısmının daha da önem kazandığını söyledi. Yapılan çalışmaların verilen uğraşların karşılığını alması gerektiğini vurgulayan Özcan, "Sayın başkanımız ve valimiz gastronomi kenti için ellerinden geleni yapıyorlar. Hijyen herşeyin başı. Bu asla akıllardan çıkarılmamalı. Herşeyi ile gösterişli olan bir işletmede çalışan garsonun ter kokusu olayı bitirir. O nedenle ayağımızı sağlam basalım. Eğitimlere katılalım, belgemizi alalım. Eğer esnafımız eğitimlere katılıp, belge alırsa aidat almayacağız" 

PROJE KAPSAMINDA NE OLACAK ?

İşimiz Temiz - Gaziantep Kültür Yolu Dönüşüm Projesi kapsamında;

• Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından OPET danışmanlığında uygulanacak çalışma ile Kültür Yolu’nda fiziksel ve mimari düzenlemelere imza atılacak ve Kültür Yolu bütünleşik bir görünüme kavuşacak. 

• Kültür Yolu’ndaki 62 işletme başta olmak üzere Gaziantep’te yiyecek-içecek, ulaşım ve konaklama alanında faaliyet gösteren mikro ölçekli işletmelere İşimiz Temiz eğitimleri gerçekleştirilecek.

• Mimari iyileştirmelerin yanında, İşimiz Temiz eğitimlerini tamamlayan mikro ölçekli işletmeler “İşimiz Temiz Belgesi” alarak hijyen standartlarını belgeleyecekler.

• Eğitimler, hijyen konusunda tutum ve davranış değişikliği oluşturmak üzere ‘İşyerinde Temizlik’, ‘İş Hijyeni’, ‘Zararlı Mikroorganizmalar’, ‘Enfeksiyon Zinciri’ gibi başlıklarında kurgulanıyor.

•Ayrıca eğitimler, sektör özelinde atık yönetimi gibi günümüz gerekliliklerine uygun kazanımları da sağlayacak şekilde düzenleniyor. Mikro işletmelerde ‘Atıkların Geri Dönüşümü’ ve ‘Atık Kontrolü’ konusunda temel eğitimlerle farkındalık ve kalıcı davranış değişikliği sağlanması hedefleniyor. 

•Tanıtım, pazarlama, marka kimliği, web sitesi kurulumu gibi konularda da eğitim sunulan programlarla işletmelere değer katılıyor. 

•Eğitim içeriğinde öne çıkan bir diğer önemli başlık ise “Mikro İşletmelerde Sürdürülebilir Yönetim”.   Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, sürdürülebilirlik ilkeleri gibi uluslararası kavramları içeren derslerle, mikro işletmelerde sürdürebilirlik kavramının net olarak anlaşılması, yayılımı ve iş sonuçlarına yansıması amaçlanıyor.

•Projenin ana hedefi doğrultusunda Kültür Yolu’nun hizmet standartlarını daha da yükselterek, yerli ve yabancı ziyaretçilerin memnuniyetlerini artırmak üzere işletmelere destek olmak amaçlanıyor.

• Proje ile esnafın gelirinin artmasına katkı sağlanarak ekonomik sürdürülebilirliklerinin desteklenmesi hedefleniyor. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum