1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. TEMBELLİK KADER DEĞİL, KADERİMİZ ELİMİZDE
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

TEMBELLİK KADER DEĞİL, KADERİMİZ ELİMİZDE

A+A-

"Her gün bir felaket oluyor, her gün bir acı yaşıyor, her gün haberlerde bir sürü olumsuz bir şey izliyoruz. 

Kimimiz lanet okuyor, kimimiz akıl veriyor kimimiz de biz olsak şöyle yaparız diye ahkam kesiyor... Kimi Allah'ın takdiri kimisi de şeytanın işi diyor.

Bir kere artık ne olursa olsun her şeyi Allah'a havale etmekten vazgeçmek lazım. 

Bana kızan arkadaşlar olacaktır. Sen ne demek istiyorsun diye. 

Evet apaçık söylüyorum, ne olursa olsun her şeyi Allah’a havale etmekten artık vazgeçin. Oturduğumuz yerde ‘Allah bize yeter’ deyip durmayın. 

Önce okuyun, sonra çalışın sonra Allah bize yeter deyin. 

Eğer Allah bomboş oturup tembel tembel yaşayıp her şeyi Kendine havale etmemizi istese ilk ayet olarak OKU değil BEN SİZE YETERİM derdi.

İnsanlığın ve bana göre özellikle İSLAM Dünyasının artık aklını başına devşirip hurafelerden, tembellikten, her şeyi Allah'a havale edip kolaycılık ve kadercilikten sıyrılması gerekiyor.

İsra Suresinin 13. Ayetinde apaçık bir şekilde ‘Biz İnsanın Kaderini Kendi Çabasına Bağlı Kıldık’ diye belirtiyor o halde nedir bu kolaycılık. 

Sonra her türlü kötülüğü yap sonra şeytana uydum de kurtul, neyiz böyle ya şeytan kandırır, ya şeytan yaptırır, ya şeytan doldurur, ya da şeytanın bizzat kendisi yapar. 

Gerçekten ama gerçekten kendimizi kandırmaktan vazgeçelim,çünkü dünyada insanların yaptıklarını şöyle bir düşünürsek ŞEYTAN yanımızda masum kalacaktır. 

Artık yeter...

Titreyip kendimize gelelim...

Her şeyi Allah'a havale edip, her türlü kötülüğü şeytana bağlamayı bırakalım.

Allah Kur’an-ı Kerim’de yüzlerce defa düşünmemizi ve aklımızı kullanmamızı emretmişken biz niye bir yerlere bağlayıp aklımızı kiraya vermiş bizim yerimize düşündüğünü söyleyen neye hizmet ettiği belli olmayan muhterem (!) insanların arkasında kaptırmış gidiyoruz.

Efendimiz ‘dua ederken Allah İle kul arasında perde yoktur’ diye buyurmuş ama biz ısrarla aramıza birilerini, bir şeyleri koyuyoruz. 

Uzun lafın kısası Kur’an dan uzaklaşıp hikayelerle hurafelerle kendini uçuran muhterem muhteşemler le yaşamaya başladık. 

Ya aklımızı başımıza alır Kur’an ve Sünnetin yolunda dosdoğru gider ve dünyaya hükmederiz ya da bu şekilde yaşamaya devam eder kıyamete kadar bir tufan, bir ebabil sürüsü bekler ama sürekli tepemize bombaları yer dururuz."

Yazmaya zamanın yoksa güzel düşünen, düşündüğünü yazan arkadaşların olmalı , hemde senin gibi düşüncelerinle uyuşan.

Ahmet YAVUZ Müdürüm hislerimize tercuman olup güzel bir konuya değinmiş.

İçinde bulunduğumuz coğrafya da insanların en çok ve en kolay yaptığı şeyi dile getirmiş.

Kader ve kazâya iman Yüce Allah'ın ilim, irade, kudret ve tekvîn sıfatlarına inanmak demektir.  Yan gelip yatmak her başarısızlığı Kadere bağlamak değil.

Kаder hаyаtımızın önceden çizilmiş olmаsı demek değildir. Bu sebepten,ne yаpаlım, kаderimiz böyle deyip boyun bükmek cehаlet göstergesidir. Kаder yolun tаmаmını değil, sаdece yol аyrımlаrını verir. Güzergаh bellidir аmа tüm dönemeç ve sаpаklаr yolcuyа аittir. Öyleyse ne hаyаtının hаkimisin, ne de hаyаt kаrşısındа çаresizsin. (Şems-i Tebrizi) 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.