1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Teksas'tan şaşırtan teklif
Teksas'tan şaşırtan teklif

Teksas'tan şaşırtan teklif

Teksaslı'lar, 'kendi okullarını da bizim işletmemizi istiyorlar'

A+A-

Teksaslı'lar, 'kendi okullarını da bizim işletmemizi istiyorlar'

Nilüfer Kültürlerarası Dostluk ve Ahenk Derneği Başkanı Cahit Erbalcı," Amerika'da, Rusya'da ve birçok ülkede Türk okullarına büyük talep var. Teksaslı'lar, 'kendi okullarını da siz işletin' diyorlar" dedi.

Dünyanın dört bir tarafında kurulan Türk Okulları'nın hem dilimizi, hem kültürümüzü tanıtmanın yanısıra, ticaretimizin de önünü açtığını belirten Erbalcı, "Daha önce Türk okulu için müsaade vermeyen ülkeler eğitim kalitemizi gördükten sonra, şimdi kendi açtıkları okulları bile bizim işletmemizi istiyorlar. Amerika'da, Rusya'da ve birçok ülkede Türk okullarına büyük talep var. Teksaslı'lar, 'kendi okullarını da siz işletin' diyorlar" diye konuştu.

BU YIL DA MUHTEŞEMDİ

Nilüfer Kültürlerarası Dostluk ve Ahenk Derneği Başkanı Cahit Erbalcı ile Nilüfer Kültürlerarası Dostluk ve Ahenk Derneği ve Büyükşehir Belediyesi'nin organize ettiği 'Evrensel Barışa Doğru' sloganıyla gerçekleştirilen "11. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali'ni ve Türk Okulları'nı konuştuk. Erbalcı, bu yılda festivalin muhteşem geçtiğini belirterek, "22 ülkeden 70'e yakın öğrenci Gaziantep'te unutulmaz bir şölen yaşattı. Çok coşkulu geçti. İnsan duygulanıyor, gururlanıyor, insana çok şeyler veriyor" dedi.

BİZE GÜVENİYORLAR

'Bu iş parayla yapılacak bir iş değil gönülle yapılır. Burada çalışan herkes gönüllü çalışıyor' diyen Erbalcı, "Ekibimiz 1 ay boyunca çalıştı. Festivalin ardınan üniversiteli gençler, gönüllü olarak sahadaki çöpleri temizliyor. Sponsor bulduk. Bunlar genç kız, aileleri onları 10 bin km uzaktan bir başka ülkeye gönül rahatlığı ile gönderiyor. Bu güven bizi onurlandırıyor" şeklinde konuştu.

KAMİL OCAK DA DAR GELİYOR

Türkçe olimpiyatlarının ilkini GASKİ'de yaptıklarını, dar geldiğini, Emniyet Müdürünün bile kalabalıktan dolayı giremeyip geri döndüğünü hatırlatan Erbalcı, yoğun ilgiden dolayı Kamil Ocak'ın da dar geldiğini söyledi. Erbalcı, "Artık Kamil Ocak Stadı da dar geliyor. Tribünler yetmiyor. Çok sayıda insan dışarıdan izliyor. Yeni stadyum yapılırsa iyi olacak. Sahne alanı daha güzel olacak. İzmir, İstanbul Arena'da sahne çok güzel. yapıldı. Işıklandırma yeterli gelmiyor" değerlendirmesini yaptı.

TÜRK OKULLARI TİCARETİMİZİNDE ÖNÜNÜ AÇIYOR

Amerika'dan, Afrika'ya, Asya'dan dünyanın en uzak ülkelerine kurulan Türk okullarının, barış, dostluk ve o ülkeyle ikili ilişkilerin geliştirilmesi anlamında büyük faydalar sağladığını belirten Cahit Erbalcı, 150 ülkenin üzerinde Türk okulu olduğunu belirterek, "İşadamı olanlar, bürokrat olanlar, başbakan olanlar çıkacak. Her anlamda geri dönüşü olacak" dedi. Türk okullarının ülkemizi dünyaya tanıtmasının yanısıra, ticaretimizinde önünü açtığını söyleyen Erbalcı, "Avrupa'da kriz oldu, ihracatçılarımız Afrika'ya, Asya'ya ağırlık verdiler. Buralarda Türk okullarının olması ticaretimizi daha da kolaylaştırdılar. Avrupa'ya ihracıtımız düştü, ancak diğer ülkelere arttı" şeklinde konuştu.

İSTİKLAL MARŞI CANLI OKUNSUN

Bu yıl 55 ilde yapılan olimpiyatların 16 Haziran'da İstanbul'da yapılacak finalle sona ereceğini belirten Erbalcı komite ekibine bir öneride bulundu. Erbalcı, "İstiklal Marşı'nı canlı olarak okutalım. Banttan okunmasın. İlk açılışta öyleydi, öğrenciler okuyorlardı. İstanbul'da canlı okusunlar, çünkü biliyorlar. Okullarda hem kendi milli marşlarını hem bizim milli marşımızı okuyorlar"

BELEDİYE ÖĞRENCİ BAŞINA PARA VERİYOR

Erbalcı, Türk okullarının binbir zorlukla kurulduğunu, bugün ise verdikleri kaliteli eğitimle, ülkelerin kendi açtıkları okulları bile işletin diye talepte bulunur hale geldiklerini anlatarak şunları söyledi:"Amerika'nın Teksas eyaletinde okul açılmak istendiğinde, eyalet yöneticileri bunu ilk etapta kabul etmezler. O yıllarda bir işadamı kefil olur. Teksas bilindiği üzere silah taşıyanların, uyuşturucu tacirlerinin bol olduğu bir eyalet. Orta öğretim çökmüş durumda. Ortaöğretimdeki bir öğrenci sandalye üzerinde ayak ayak üstüne atarak öğretmenine, 'senin vazifen ders vermek' diyor. Şimdi Teksaslı'lar bizim okulları görünce, 'kendi açtıkları okulları da bizim işletmimizi istiyor. Amerika'da 100'ün üzerinde Türk okulu var. Üstelik orada belediye öğrenci başına 2000-5000 dolar arasında para veriyor" dedi.

RUSYA'DA DA TALEP FAZLA

Rusya'da da ilk dönemlerde okul için müsaade alınamadığını, Rahmetli Üzeyir Garih'in kefil olduğunu anlatan Cahit Erbalcı, "Rusya'deki yöneticiler, 'biz spor, bilimde iyiyiz, siz bize ne vereceksiniz?' diye sormuşlardı. Okul müdürü bizden olacak diye şart koşmuşlardı. Şu anda en çok talep, Türk okullarına. Eğitim güzelliğini gördüler. Şu anda Türk okulları sınavla imtihanla öğrenci alıyor" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.