1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tekrar başa dönüyoruz
Tekrar başa dönüyoruz

Tekrar başa dönüyoruz

Koronavirüs'te maalesef tekrar başa dönüyoruz. Türkiye'de en fazla vaka olan 7 il arasına giren Gaziantep'te Vali Davut Gül, bu yükselişe ev gezmesi gibi aktivitelerin salgının yayılmasına sebep olduğunu söyledi.

A+A-

Gül, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince  65 yaş üstü vatandaşların saat 17.00 den sonra sebze-meyve pazarına gitmelerinin yasaklanmasına da karar verildiğini belirtti. 

Vaka sayılarında daha önce ilk 5 il arasında gösterilen ancak  alınan tedbirler sonrası bu sıradan çıkmayı başaran Gaziantep’te vaka sayıları yeniden artışa geçti. Maalesef ilimiz vaka artışında ilk 7 il arasına girdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgında alarm veren, aralarında Gaziantep’in de olduğu 7 ili işaret ederek uyarılarda bulundu. Bakan Koca "7 il ve ülke genelinde vaka artışı görülüyor. Maskenin önemi arttı. Kurallara uyalım." dedi. Vali Davut Gül’de gezmelere dikkat çekti ve “Özellikle ev gezmeleri başta olmak üzere gezmeler salgının yayılmasına sebep oluyor. Lütfen biraz daha dikkat edelim” dedi.

BAKAN AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin koronavirüsle mücadele kapsamında yaptığı açıklamada salgında alarm veren 7 ili işaret ederek uyarılarda bulundu. Koca, “İzmir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Eskişehir, Denizli, Adıyaman,Aydın, toplantılarında salgınla mücadelede geldiğimiz noktayı değerlendirdik. İstanbul başta olmak üzere, bu 7 il ve ülke genelinde vaka artışı görülüyor. Maskenin önemi arttı. Kurallara uyalım” dedi.

VALİ GÜL:GEZMELERE DİKKAT

Bakan Koca’nın  salgında en çok artış gösteren illeri açıklamasının ardından sosyal medyadan vatandaşları uyaran Vali Davut Gül, özellikle ev gezmeleri başta olmak üzere gezmelerin salgının yayılmasına sebep olduğunu söyledi. Vali Gül, “Sevgili hemşehrilerim, Tedbirlere uymadan vaka sayımız düşmez! Başkasının kurallara uymasını bekleyerek sonuç alamayız! Herkes kurallara uyduğunda sonuç alıyoruz yine alabiliriz. Lütfen biraz daha dikkat edelim; özellikle ev vb. gezmeler salgının yayılmasına sebep oluyor.” dedi.

YENİ KARARLAR ALINDI

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Vali  Davut Gül başkanlığında toplanarak önemli kararlara imza attı. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın  saat 17.00 den sonra sebze-meyve pazarına gitmelerinin yasaklama kararı çıkan kurulda, " Kafe, kıraathane, çay ocağı vb. yeme içme yerlerinde/mekanlarda bulunan   küçük masalar sosyal mesafenin korunmasında sıkıntı yaşatmaktadır. Bu nedenle; masa    etrafında kullanılan  tabure/kürsü  tarzı oturma düzeninin  en fazla 2 tabure olacak şekilde oluşturulmasına ve bu iki kişinin oturma yönlerinin birbirine doğru değil aynı yöne bakacak şekilde düzenlenmesine" karar verildi" denildi. 

EVDE İZOLASYONDA OLAN KİŞİLER

Kararda, "Evde izolasyonda olması gerekirken yapılan denetimler sonucunda konutlarını terk etmek başta olmak üzere değişik şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket eden kişiler; Haklarında mezkur genelgelerimiz çerçevesinde gerekli idari işlemler yapılacak ve TCK 195 nci maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacaktır. Ayrıca; Valiliklerce izolasyon sürecini tamamlatmak üzere yurtlara veya pansiyonlara sevk edilerek zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır. Yurt ve pansiyonlara yapılacak sevk iş ve işlemleri; İlimiz Merkez ilçelerinde İl Sağlık Müdürlüğünce, diğer ilçelerimizde ise Kaymakamlıklarca koordine edilecektir. Yukarıda belirtilen tedbirlere ve alınan karara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği,  aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususuna karar verilmiştiR" 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.