1. WEB TV

  2. HABER

  3. Teknolojiyi kullanarak kestane şekeri üretimini 6 kat artırdı

Teknolojiyi kullanarak kestane şekeri üretimini 6 kat artırdı

Türkiye kestane üretiminin yüzde 50’sine yakın kısmını karşılayan Aydın’da kestaneler bundan böyle otomatik makinalarda soyularak şekerlemeye hazır hale getirilmeye başlandı. 60’a yakın kadının istihdamına rağmen el emeğini büyük ölçüde azaltan ve kapasit

Aydın’ın en önemli tarım ürünlerinin en başlarında yer alan Kestane son üç yıldır otomatik makinalarda kestane şekerine dönüştürülmeye başlandı. Kestane Şekeri’nin başkenti olarak bilinen Bursa firmalarına işlenmemiş kestane gönderen üretici ise yol maliyeti olmadığı için bu firmayı tercih ediyor. Nazilli ilçesindeki kestane şekeri yapan iki firmadan birisi olan Ali Bildirici tarafından kurulan kestane şekeri tesisi, diğer kestane şekeri firmasının aksine kestane soyum, kaynatma ve ambalajlama işlemini tam otomatik makinelerde gerçekleştiriyor. Gaziantepli işadamı olan Ali Bildirici, uzun yıllar İstanbul ve Bursa’da faaliyetini sürdürdüğü kestane şekeri tesisini, işleme maliyeti düşürmek amacıyla 3 yıl önce hammaddenin başkenti olan Nazilli’ye taşımış. Sezonda 60’a yakın kadının istihdam edildiği tesiste kadınlar sadece soyum aşamasında tam soyulmamış olan kestanelerde son kontrolleri yapıyor. Çalışan kadınların da işlerinin oldukça rahat olduğu tesiste hijyen ve kalite de ön planda tutuluyor. 

“Tesisimizi Bursa’dan Nazilli’ye taşıdık” 
İşletmenin Kurucusu Ali Bildirici, yaptığı açıklamada; “Nazilli’deki üreticiden aldığımız kestaneleri kestane soyum makinelerimizden geçirdikten sonrasında şekerleme işlemine tabi tutuyoruz. Ve burada kestaneleri, soyup, pişirip, kaynatıp, sonra şekerleme haline getirip en son konserve, şekerleme konservesi haline getiriyoruz ve piyasaya sunuyoruz. Biz bu işi daha öncesinde Bursa’da yapıyorduk. Fabrikamızı 3 sene önce buraya taşıdık. Kestanenin yüzde 60’ının Aydın ve Nazilli çevresinde yetiştirilmesinden dolayı ve biraz daha işin merkezinde olmak için kestane şeker fabrikamızı Bursa’dan Nazilli’ye taşıdık ve kestane şekeri üretimini burada yapıyoruz” diye konuştu. 

“Tam otomatik makinelerle üretim yapıyoruz” 
Bildirici, “Kestaneyi kabuğundan ayırma işlemini de tam otomatik makinelerde gerçekleştiriyoruz. Ve yine otomatik makinelerde pişme işlemini yapıyoruz. Son olarak dolumlarını da yapıp piyasaya hazır hale getiriyoruz. Biz kestane şekerini yaparken burada çok az kullanılan teknolojiyi kullanıyoruz. Yani biraz emeği azaltıp teknolojiyi ön plana çıkartıyoruz. Ve dolayısıyla da kestanelerimiz daha sıhhi ve daha temiz oluyor. Kestaneleri elle soyarken bir sezon içerisinde 50-60 ton olan işleme kapasitesi şu anda makine teçhizatımız olduğu için yaklaşık yıllık 300 tona ulaştı. Yani en az 4-6 kat arasında kapasite artırmış bulunmaktayız” dedi. 

İzlenme: 680

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar