Bu yıl 30 takımla TEKNOFEST’e katılacak Gaziantep Üniversitesi’nin (GAÜN) öğrencileri festival için hummalı bir çalışma yürütüyor. TEKNOFEST 2022’de 11 ödül alarak önemli bir başarıya imza atan Gaziantep Üniversitesi’nin (GAÜN) öğrencileri, bu yılda GAÜN’ü en iyi bir şekilde temsil etmeye hedefliyor.

Robotlar  kafa nakli yapmak için eğitiliyor Robotlar kafa nakli yapmak için eğitiliyor

Geçtiğimiz yıl Kahramanmaraş merkezli depremlere rağmen eğitimlerini aksatmayarak TEKNOFEST’te 10 ödül alan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) öğrencileri, bu yıl yapılacak organizasyonda daha fazla başarı elde edebilmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

HEDEF ZİRVEYE ÇIKMAK

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Kocaeli’de düzenlenen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda teknik kontrollülerini başarıyla tamamlayarak finale kalan GAÜN Zeugma Hilal takımı yarışmayı 0.1 saniyelik farkla yarışmayı ikinci olarak tamamlamıştı.Ancak takımın öğrencileri bu yıl yarışmalarda üstün bir başarı elde ederek birinci olmayı hedefliyorlar.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Yumrutaş, “2021'de öğrencilerimiz 4 ödül, 2022'de 11 ödül ve 2023'te ise 12 ödül alarak başarılarını tescil ettiler. Öğrencilerimiz 6 tane birincilik, 2 tane ikincilik olmak üzere toplam son 3 yılda 27 ödül aldılar. İnşallah bu yıl da yine tekrar 300 öğrenci ile TEKNOFEST’e katılıyoruz. 30 tane takımımız var. ” dedi. GAÜN Zeugma Elektrikli Araçlar Kaptanı Bahattin Onur Coşkun ise hedeflerinin yarışmalarda zirveye çıkmak olduğunu söyledi.  

30 TAKIMLA HAZIRLANIYORUZ

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TEKNOFEST Sorumlusu Hakan Tutumlu, TEKNOFEST 2023’te “Savaşan İnsansız Hava Aracı”, “Effelency Challenge Yarışması”, “Turizm Teknolojileri Yarışması” ve “Yüksek İrtifa Roket Yarışması” kategorilerinde ödüller aldıklarını ifade etti. Gaziantep Üniversitesi olarak “Yüksek İrtifa Roket Yarışması” kategorisindeki ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldıklarını belirten Tutumlu, 30 takım ve 350 öğrenci ile TEKNOFEST 2024’e hazırlandıklarını söyledi.

Editör: Ebru Kont