1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TEKNOFEST'e büyük ilgi
TEKNOFEST'e büyük ilgi

TEKNOFEST'e büyük ilgi

Dünyanın en büyük 2. havacılık organizasyonu olarak gösterilen ve bu yıl Gaziantep'te düzenlenecek TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne bölge halkının ilgisi rakamlara yansıdı.

A+A-

Tüm dünyadan 20 bin 91 başvurunun yapıldığı organizasyona 3 bin 891 proje gönderen Gaziantep, İstanbul, Ankara ve Konya gibi şehirleri geride bırakarak Türkiye'nin en çok başvuru gönderen kenti haline geldi

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne tüm dünyadan 20 bin 91 başvuru yapılırken Gaziantep, Türkiye'nin en çok başvuru gönderen kenti oldu. Bu kapsamda organizasyona Türkiye'nin 81 ilinden ve dünyanın 84 ülkesinden toplam 20 bin 91 başvuru gerçekleştirildi. Başvuru yapan iller ve üniversiteler incelendiğinde ise organizasyona ev sahipliği yapacak kent olan Gaziantep'in ilgisi dikkati çekti. 

GAZİANTEP FARKI

TEKNOFEST için 3 bin 891 proje gönderen Gaziantep, organizasyona en çok katılım sağlayan şehir oldu. Gaziantep'i 2 bin 625 projeyle İstanbul, bin 117 projeyle Ankara, 743 projeyle de Konya takip etti. Üniversite başvuruları alanında ise Gaziantep'teki ilgi yine göze çarptı. En çok başvuruyu 424 öğrencinin katılımıyla İstanbul Teknik Üniversitesi, 399 çalışmayla Yıldız Teknik Üniversitesi, 394 çalışmayla da Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) gönderdi. GAÜN'ün yanı sıra kentteki diğer üniversiteler olan SANKO ve Hasan Kalyoncu Üniversiteleri de üst sıralarda yer aldı.

BÖLGEDE İLGİ GÖSTERDİ

175 üniversiteden projenin katıldığı organizasyona Gaziantep Üniversitesinin yanı sıra civardaki üniversiteler de ilgi gösterdi.  Bu kapsamda çalışmalarıyla Gaziantep'te bulunan SANKO Üniversitesi 19'uncu ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi 28'inci, Şanlıurfa'daki Harran Üniversitesi 25'inci, Malatya'daki İnönü Üniversitesi 54'üncü, Adıyaman Üniversitesi 60'ıncı, Kahramanmaraş'taki Sütçü İmam Üniversitesi 66'ıncı, Kilis 7 Aralık Üniversitesi 84'üncü sırada yer buldu. İller bazında ise Gaziantep'in yakın coğrafyasında bulunan Hatay 9'uncu, Adana 10'uncu, Şanlıurfa 16'ncı sırada yer alarak Türkiye ortalamasının üstünde bir katılım sağladı.

MOTİVASYON AÇISINDAN ÖNEMLİ

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, İstanbul'dan sonra Anadolu şehri Gaziantep'te TEKNOFEST 2020'nin düzenlenmesinin, Anadolu'nun motivasyonu açısından önemli olduğunu söyledi. Gençlerin yerli ve milli teknoloji hamlelerini geliştirirken çekirdekten yetişmesi gerektiğini ifade eden Gür, "Bu çerçevede baktığımızda Anadolu'nun gençlerinin lise çağından itibaren hatta ilköğretim çağından itibaren o zihni dönüşümünü sağlamak için Anadolu şehirlerinde böyle büyük bir programın yapılması muhteşem bir şey." dedi.

KALKINMAYA DESTEK

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ise Gaziantep'in TEKNOFEST 2020'ye ev sahipliği yapmasının Güneydoğu'nun gelişimi adına önemli bir fırsat olduğuna değindi. Bunun, pek çok noktada bölgenin diğer illeri için de önemli ilham ve moral kaynağı olacağını söyleyen Tepe, "TEKNOFEST, genç nüfusun yoğun görüldüğü bölgede gençleri bilime, teknolojiye, üretkenliğe yöneltecektir. Böylece hem bölgesel hem de ulusal kalkınmamıza destek olacaktır." ifadesini kullandı. Tepe, gençlerin sıralamadaki başvuru başarısının önemli olduğunu belirterek, bunun Türkiye'nin ulusal ve uluslararası pazarda yüksek pay alabilmesi ve küresel rekabette başarılı olabilmesi için daha çok marka çıkarmasına katkı sağlayacağını aktardı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum