1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Teknik Üniversiteye engel mi var ?
Teknik Üniversiteye engel mi var ?

Teknik Üniversiteye engel mi var ?

Gaziantep'te Zirve Üniversitesinin yerinin Teknik Üniversite olması için daha önce varılan kararın YÖK tarafından sosyal bilimler ağırlıklı bir Üniversiteye dönüştürüldüğü yolundaki kararı sonrası, Gaziantep ekibi Ankara'ya çıkartma yaptı.

A+A-

Zirve Üniversitesinin yerinin Teknik Üniversite olması konusunda görüş birliğine varan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep Milletvekilleri, Vali ve Belediye başkanlarının oluşan heyet, YÖK başkanı ile masaya oturduğu ve burasının Teknik Üniversite olmasını istediği öğrenildi.

Toplantıda, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep milletvekilleri,  Vali Ali Yerlikaya, Ak Parti İl Başkanı Eyüp Özkecesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu hazır bulundu.  YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç'ın da katıldığı toplantıda, burasının teknik üniversite olarak hayata geçirilmesi yönünde kararlılık sergilendiği öğrenildi. Gaziantep'e ikinci devlet üniversite konusunda YÖK'ün, bir ön çalışma yapacağı ve büyük bir ihtimalle Teknik Üniversite olacağı, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a takdim edildikten sonra meclise kanun teklifi olarak geleceği öğrenildi.

CUMHURBAŞKANI KONGREDE GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti Gaziantep İl kongresinde yaptığı konuşmada Gaziantep’e ikinci bir devlet üniversitesi yakışmaz mı?” diyerek üniversite konusunu gündeme getirmişti. Cumhurbaşkanının bu sözlerinin ardından ikinci devlet üniversite kurma çalışmaları hızlandı. 

İÇERİĞİNİ YÖK ÇALIŞACAK

İkinci devlet üniversitenin içeriğine ilişkin YÖK'ün bir çalışma yapacağı, teknik üniversitenin son şeklinin Cumurbaşkanı ile istişare edildikten sonra verileceği ve ardından meclise kanun teklifi olarak geleceği bildirildi. 

ÖNERİLER VE KARARLILIK SERGİLENDİ

Bu gelişmenin ve teknik üniversite yerine sosyal bilimler ağırlıklı bir üniversite hazırlığının yapıldığı öğrenilmesinden sonra Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan bir açıklama yapmıştı. Daha sonra GTO başta olmak üzere Mimarlar, Elektrik Mühendisleri ve  İnşaat Mühendisleri Odasının başkanları  burasının Teknik Üniversite olarak hayata geçirilmesi gerektiği savundular. Başkanlar Gaziantep’in gelişmiş teknolojiye ve eğitime çok ihtiyacı olduğunu görüşünde birleşti.

HIDIROĞLU: TEKNİK ÜNİVERSİTE SANAYİYE VİZYON KATAR

Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği şehrimize kurulacak ikinci devlet üniversitenin “Teknik Üniversite” olmasının her zaman ilkleri başaran Gaziantep’e ve sanayinin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi. Şehirlerin ve ülkelerin gelişimindeki dinamiklerin başında üniversitelerin geldiğini, bu anlamda Gaziantep’e ikinci bir devlet üniversitesinin kurulmasının bu açıdan önemli olduğuna dikkat çeken GTO Yönetim Kurulu Başkanı Hıdıroğlu, “Bu şehre ve sanayiye yapılacak en büyük yatırım kurulacak üniversitenin teknik olmasıdır. Üniversitelerin kent ve bölge ekonomisine doğrudan ve dolayı katkıları bulunmaktadır. Gaziantep bir sanayi ve ticaret kentidir. Gaziantep sanayisinin mühendislere ve uzman teknik elemanlara ihtiyacı var. Bu açıdan değerlendirildiğinde birçok sektörde nam yapmış ve ülke ekonomisinin lokomotif kentlerinden biri olan Gaziantep’te teknik üniversite kurulması önemli bir boşluğu dolduracaktır” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum