1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tek soru işareti Vilayet binası
Tek soru işareti Vilayet binası

Tek soru işareti Vilayet binası

* Millet Bahçesi’nin yapılacağı Stadın olduğu alanla ilgili itirazlar reddedildi.

A+A-

*Valilik binasının olduğu kısımla ilgili itiraz içinde komisyona süre verildi

* Kent Konseyine 1 milyon değil 300 bin TL veriliyor

Büyükşehir Belediye meclis toplantısı Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında yapıldı. Mecliste bir süredir kent gündemini meşgul eden 134 itirazın olduğu Millet Bahçesi Planı da görüşüldü. Yapılan itirazların yolla ilgili kısmı kabul edilirken, Millet Bahçesi’nin yapılacağı Stadın olduğu alanla ilgili itirazlar reddedildi. Demokrasi Meydanı ve Valilik binasının olduğu kısımla ilgili itiraz içinde komisyona süre verildi. Bu arada Kent Konseyi’nin bir önceki meclise gelmediği söylenen Millet Bahçesi sonuç raporu da bu mecliste okundu. 1 Milyon TL ödenek talep edilen Kent Konseyi için 300 Bin TL ödenek kararı oy birliği ile kabul edildi. 

DUALARIMIZ KÜÇÜKCAN İÇİN

Mecliste söz alan CHP’li meclis üyesi Beyhan Külekçi, Akkent cami inşaatında iskelenin çökmesi sonucu göçük altında kalan Korkut Küçükcan için dua ettiklerini söyledi. Külekçi, “Korkut Küçükcan’ın sağ olarak çıkarılması için dua ediyoruz. Şu an önceliğimiz sevenlerine kavuşmasıdır. Küçükcan ailesine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor bir an önce evlatlarına kavuşmalarını diliyoruz” dedi. Cuma Güzel de,”İnşallah duamız, niyazımız Korkut Bey için. İnşallah sağ şekilde ulaşılır” dedi. Toprak ise, “Bende temennilerinize katılıyorum. İnşallah sağ olarak bulunur. Ailesine sabırlar diliyoruz, üzüntülerini paylaştığımızı ifade etmek istiyoruz”dedi.

VALİLİK BİNASININ YERİ İÇİN KOMİSYONA SÜRE VERİLDİ

Gündemin 12. maddesi olan Millet Bahçesi planı ile ilgili komisyon kararı okundu.

Millet Bahçesi Planına 134 itirazın yapıldığı, itirazlara göre Muammer Aksoy bulvarıyla ilgili itirazların kabul edildiği belirtildi. Komisyon 35 metrelik imar yolunun imar planına tekrar işlenmesine karar verdi. Karara göre, birinci etaptaki itirazların reddine, ikinci etapta Demokrasi meydanı ve valilik binasıyla ilgili plana yapılan itiraz için komisyona süre verildi. Komisyon kararında,” Revizyon imar planı iki ayrı etapta ele alınması, birinci etapta olarak belirlenen daha önce stadyum olarak kullanılan alanda itiraza konu revizyon imar planı ile bir bölümü kapatılmış olan Prof. Muamme Aksoy Bulvarı ile ilgili itirazlar kısmının kabul edilerek kısmen kapatılmış olan 35 metre en kesitli yolun imar planlarına yeniden işlenmesi ve böylece ulaşım sisteminin sürekliliği sağlanacak” denildi.

KEN KONSEYİNİN RAPORU OKUNDU

Osman Toprak, Kent Konseyi sonuç raporunu grup başkan vekillerine ilettiklerini belirterek,”Onlar okudular. Rapor uzun isterseniz sonuç kısmı okunsun” dedi.Külekçi, raporun okunmasını istedi ve rapor okundu.

KÜLEKÇİ:ÇÜRÜK RAPORU YOK

Beyhan Külekçi söz alarak Kent konseyine teşekkür etti. Külekçi, “Kent Konseyi çok güzel bir çalışma yapmıştır. Karar tabiki meclisimize aittir. Kent konseyine teşekkürlerimizi gönderiyoruz. Birkaç konuda hassasiyetleri olduğunu, bizimde hassasiyetlerimizle paralel olduğunu görmekteyiz. Öncelikle çürük raporu hala meydanda yok. Böyle bir çürük raporu varsa kamuoyuyla paylaşılmalı. Eğer çürük raporunun noktası 2008 yönetmeliği ise bundan önce yapılan bütün binaların güçlendirilmesi veya bütün yapılan binaların yıkılması gerekir. Öncelikle şehrimizde bulunan üniversitelerden bir komisyon, teknik odalarında katılacağı bir komisyonla bu binaların özellikle valilik binasının tekrar incelenmesi, yıkım gerektirecek bir durumun olup olmadığını raporlanmasını bir aşama daha ileri giderek aynı tarihte yapılmış olan büyükşehir belediyesinin de incelenmesini talep ediyorum” dedi.

SAYIN VALİMİZE ÇAĞRI YAPIYORUM

Külekçi, Büyükşehir Belediye Başkanın Fatma Şahin’in yaptığı basın toplantısında Valilikle ilgili kısmı, Vali beye pas attığını dile getirerek, “Şehrimizde geçmişte birçok valimiz görev yaptı. Tarihe geçen valilerimiz var. İçişleri bakanlığı yapan valilerimiz var. Caddelere ismi verilen valilerimiz var. Bu şehir için taş taş üstüne koyan, emeği geçen herkese şimdiden teşekkür ederiz. Sayın valime de buradan çağrı yapmak istiyorum. Burada bir hassasiyet oluştu. Buranın kesinlikle yıkılmasına, raporlar olumsuz gelmediği takdirde karşıyız. Sayın Valimizde herhalde valilik binasını yıkan vali olarak bu şehrin tarihine geçmek istemeyecektir” dedi.

TOPRAK:VALİ DAVUT GÜL’DEN DOLAYI GAZİANTEP ÇOK ŞANSLI

Osman Toprak ise, Valilik binasının çürük raporuyla ilgili kısımda yetkinin tamamen valilik makamında olduğunu belirterek, “Valilik makamı gerekli açıklamayı kendisi yapar herhalde öyle düşünüyoruz. Sayın bakanımız belediye başkanımız topu valilik makamına atmadı, yetkili kurum orası olduğu için yetkili ve sorumlu merci orası olduğu için oranın cevaplandırması gerektiğini belirtti. Diğer tarafın sayın valimizin Gaziantep’te yapmış olduğu hizmetlerden dolayı ben şahsım ve kurumumuz adına çok teşekkür ediyorum. Gece gündüz demeden çalışıyor. Gaziantep, Vali beyin duruşu ve çalışkanlığı noktasında çok şanslı illerden biri” dedi. Külekçi söz alarak, “Sayın başkan yanlış anlaşılma olmasın. Vali beye herhangi bir atıfta bulunmadım. Bu şehir için taş taş üstüne koyandan Allah razı olsun” dedi.Toprak da, “Bizde aynı temenniye katılıyoruz” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum