1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TEK BAŞINA İKTİDARA GELEMİYOR
TEK BAŞINA İKTİDARA GELEMİYOR

TEK BAŞINA İKTİDARA GELEMİYOR

SONAR Araştırma Şirketi\'nin Ocak 2014 tarihli Siyasi Eğilimler Araştırması\'ndan AK Parti\'yi eriten sonuçlar çıktı.

A+A-

SONAR Araştırma Şirketi'nin Ocak 2014 tarihli Siyasi Eğilimler Araştırması'ndan AK Parti'yi eriten sonuçlar çıktı. Siyasi eğilimler üzerine yaptığı anketlerle bilinen SONAR, 17 Aralık operasyonu ve 3 bakanın istifasını getiren süreçlerin seçimlere etkisini analiz etti. Siyasi Eğilimler ve Gündem Araştırması başlığıyla yapılan ankette 3 bin 25 kişiyle yüz yüze görüşmeler yapıldı. 26 il ve 30 köyde yapılan araştırmanın, yüzde 20'sini kırsal bölgelerdeki seçmen oluşturuyor.

AK PARTİ TEK BAŞINA İKTİDARA GELEMİYOR

Araştırmanın en çarpıcı sonucu AK Parti'nin oy oranının seçimlerden tek parti olarak çıkmasına yetmeyeceği yönünde. SONAR'ın ankete katılanlara sorduğu "Bu pazar bir Genel Seçim yapılsa, hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna ankete katılanların yüzde 42.3'ü AK Parti dedi. CHP'ye oy veririm diyenlerin oranı yüzde 29.8 olarak kayıtlara geçerken, MHP oy oranını yüzde 18.7'ye yükseltti. BDP ise yüzde 5.6 oranında oy aldı. Bu sonuçlara göre, AK Parti, tek başına iktidar olma çoğunluğuna ulaşamadı.

AK PARTİ İÇİN KARARSIZLAR ÇOK ÖNEMLİ

Kararsız seçmenin oylarının partilere dağıtılmadığı sonuçlarda ise AK Parti'nin oy oranında büyük bir düşüş gözleniyor. Kararsız seçmenin oyları dağıtılmadığında AK Parti'ye oy vereceklerin oranı yüzde 36.5 'e geriliyor. CHP'nin oyları yüzde 25.7, MHP'nin oyları yüzde 16.1, BDP'nin oyları ise yüzde 4.8 olarak kaydedildi. Kararsız seçmenin oy oranı ise yüzde 7.3.

HAZİRAN 2011'DEN BU YANA AK PARTİ'NİN OY ORANI NASIL DEĞİŞTİ?

Haziran 2011'den bu yana SONAR'ın yaptığı araştırma sonuçlarına göre, AK Parti'nin oy oranı yüzde 7'lik bir kayıp var. Haziran 2011'de yüzde 49.8'lik oya sahip olan AK Parti, Ocak 2014'e geldiğinde yüzde 42.3'lük oy dilimine gerilemiş görünüyor.

CHP VE MHP'DE ARTIŞ VAR

Yine SONAR'ın anket sonuçlarına göre, CHP ve MHP, Haziran 2011'de bu yana oylarını arttırdı. Haziran 2011'de yüzde 26 oya sahip olan CHP, Ocak 2014'te oylarını yüzde 29.8'e yükseltti. MHP'nin oyları ise yüzde 13.00'den yüzde 18.7'ye çıktı.

SEÇİM SONUÇLARINI BİLEN ŞİRKET

SONAR Araştırma Şirketi, Haziran 2011'de yapılan seçimlerde çıkan sonuçları yakın bir farkla tahmin etmişti. AK Parti'nin yüzde 49,83 oyla birinci parti çıktığı seçim öncesi yapılan anketlerde SONAR, AK Parti'nin oyunu yüzde 1'lik bir farkla doğru analiz etmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum