1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Tedbirler alınıp hemen yüzyüze eğitime geçilmeli
Tedbirler alınıp hemen yüzyüze eğitime geçilmeli

Tedbirler alınıp hemen yüzyüze eğitime geçilmeli

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, MEB’in, acilen bütün tedbirleri alarak yüz yüze eğitime geçmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

ÇÖZÜM ÜRETİLEMEDİ

2020-2021 eğitim öğretim yılının, 21 Eylül 2020 tarihinde yoğun tartışmalar eşliğinde başladığını belirten Parlakçı, “Okulların açılma tarihi çok önceden belli olmasına rağmen ne yüz yüze eğitim, ne de uzaktan eğitim uygulamalarına tam anlamıyla hazırlık yapmayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), yaşanan sorunlara çözüm üretmekte yetersiz kaldığı görülmüştür. Yeni eğitim öğretim yılına öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğu uzaktan eğitimle başlamıştır. Mart ayından bu yana geçen süre içinde, uzaktan eğitimde yaşanan temel sorunlara çözüm üretilmemiştir” dedi.

ERİŞİMDE EŞİTSİZLİK

 Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’nın teknik altyapısının güçlendirilmediğini söyleyen Parlakçı,”Uzaktan eğitime erişimde yaşanan eşitsizliklere çözüm üretilmemiştir. 22 Eylül 2020 sabah saatlerinden itibaren EBA’ya giriş yapılamamış, okul yöneticileri öğretmenleri farklı programları kullanmaya yönlendirmiştir. Öğrenci sayıları ve ders programları dikkate alındığında EBA sisteminde belli bir yoğunluğun yaşanacağını öngörmek zor değildir. MEB’in bu duruma dair bir önlem almamasına rağmen, özel okullarda uzaktan eğitimin devam ediyor olması dikkat çekicidir” diye konuştu.

EK DERSLERDEN TASARRUF OLMAZ

Öğretmenlerin ek derslerine göz dikildiğinide öne süren Parlakçı, “MEB öğretmenlerin ek derslerinde kesinti yapmak için adeta kılı kırk yarmış ve kendince öğretmenlere ödenmesi gereken ek derslerden tasarruf etmeye çalışmıştır. Gerçekten tasarruf edilmek isteniyorsa eğitim emekçilerinin alın terinden, emeğinden ve haklarından değil yersiz yapılan ihalelerden vazgeçilmeli, patronlara ve özel okullara verilen teşvikler son bulmalıdır” dedi.

NELER İSTİYORUZ?

Parlakçı sendaki olarak isteklerini ise şöyle sıraladı:” MEB, acilen bütün tedbirleri alarak yüz yüze eğitime geçmelidir. Uzaktan eğitimle ilgili olarak yaşanan erişim sorunlarına acilen çözüm üretilmeli, öğrenci ve öğretmenlerin teknik ve donanım eksiklikleri derhal giderilmelidir.  Öğretmenler, EBA dışında uzaktan eğitim için kullanılan canlı platformlara girmeye zorlanmamalıdır. Rehber öğretmenler kendi görevlerinin gerektirdiği iş ve işlemleri uzaktan da yapabildiklerinden ek ders için okula gelmek zorunda bırakılmamalıdır. Uzaktan eğitimde bütün öğretmenlerin maaş karşılığı girmek zorunda oldukları ders sayısı düşürülmeli ve eşitlenmelidir.  Öğretmenleri mesai saatleri dışında ve hafta tatillerinde ders yapmaya zorlayan her türlü uygulamadan vazgeçilmelidir.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum