1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Tecrübelerle Yaşamak
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Tecrübelerle Yaşamak

A+A-

Tecrübe belki de insana en acı duyguları yaşatan aynı zamanda insanı da olgunlaştıran yaşantılardır. Bunu neden mi söylüyorum? Çünkü insan, hayatında tecrübe olmadan başarıya asla ulaşamaz. Kolay yollardan başarı elde etme çabası ise sadece küçük mutluluklar kazandıracaktır fakat başarının sürekliliğini sağlayamayacaktır.

Hazırlıksız yakalandığımız olumsuz olayların tekrar başımıza gelme ihtimali var mıdır? Evet vardır. Peki, bundan ders çıkardık mı? Cevap evet ise bu sefer daha kolay atlatacağız fakat ders çıkarılmadıysa durum daha da vahim hale gelecektir.

Olgunlaşma süreci sancılı bir süreçtir. Bu süreç içinde iyiliği de ve kötülüğü de hayatın her anında görebilirsiniz. İyilikler akıllarda güzel bir anı olarak kalırken, kötülükler ise unutmaya çalıştığımız ve yeniden karşımıza çıkmaması için mücadele ettiğimiz deneyimler haline gelir.

İnsanların en önemli bir o kadar da en kalıcı bilgileri tecrübeleri sayesinde olur. Örneğin hatalı bir sollama yüzünde trafik kazası geçiren bir sürücü eğer ders çıkardıysa artık trafik kurallarına uymak zorunda olduğunu asla unutmayacaktır. Ders çalışmadığı için kötü notlar alan bir öğrenci, notlarını düzeltmek için artık daha çok çalışması gerektiğini bilecektir. Sevenlerine değer vermeyen bir kişi yalnız kaldığında ise insanlara değer vermesi gerektiğini anlayacaktır. Düzensiz harcamalarından dolayı maddi sorunlar yaşayan bir baba, artık daha dikkatli harcama yapması için tedbirli olacaktır. Tüm bu örneklerin aslında ortak alanları var. Tüm tecrübeler bedel ödetiyor ve bedel ödemeyi kimsenin istememesi de gayet normaldir.

Peki, ne yapmalıyız? Bedel ödemeden nasıl tecrübe sahibi olabiliriz? Bunun cevabı ‘Akıl Yürütmek’ olacaktır. Akıldan yoksun yapılan her iş bedel ödetir ve insanlar acı bir tecrübe olur. Dolayısıyla olgunlaşma sürecini de uzatır. Küçük ve dikkatli adımlarla hedefe ilerlemek daha olumlu olacaktır. Kendini bilen ve tanıyan insanların hedefleri gerçekçi olacağı için tecrübeye daha yakın ve hızlı ulaşacaktır. Kendini tanımayan ve bilmeyen insanlar ise hedefleri geçici bir hevesten ibaret olma ihtimali daha fazladır. Bu tarz insanlar potansiyellerinden yüklü hevesler ve hedefler içerisine girdiğinde ise bedel ödetecek acı tecrübelerle karşı karşıya kalacaktır. Tabii bu olumsuz sürecin bir de baş etme boyutu olduğunu da unutmayalım.

Bilgeliği ve sakinliği kaybetmemekte fayda var. Evet… Hayatı tecrübelerle yaşıyoruz. Her insanın üzüntüleri, pişmanlıkları, kızgınları vardır. Bunların her biri ayrı hikaye her biri ayrı birer tecrübe süreci. Geç de olsa olgunlaşmaya yarıyor. Olgun insan tabirinin altında işte bu bedeller yer alıyor.

Hayat inişli çıkışlı bir yoldur. Bu yol sürprizlerle dolu. Bu yolda hata yapmamak neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla tecrübe en güzel öğrenme şeklidir. Acısıyla ve tatlısıyla yaşadığımız bu süreçte hatalardan ders çıkarmak ve olası olumsuz durumlara göre tedbirli olmak en güvenilir bir duruş olacaktır. Unutulmamalıdır ki akılcı bir süreç tüm riskleri azaltmaya yetecektir. Konuyla ilgili güzel bir atasözü eklemekte fayda var ‘Bir musibet bin nasihatten iyidir’ Esenlikler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar