1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. TAYYİBİZMİN AÇMAZI, GÜL ? FETULLAH İTTİFAKI
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

TAYYİBİZMİN AÇMAZI, GÜL ? FETULLAH İTTİFAKI

A+A-
Aslında AKP uzun zamandan beri kaynayan bir cadı kazanı gibi. Bu zamana kadar fazlaca aleniyet kazanmayan rekabetler, ayak diretmeleri ve küçük çaplı kazan kaldırma vakaları kamuoyuna pek yansıtılmadı.

Pensilvanya merkezli Atlantik İdeolojisinin yüksek ve kalın istinat duvarlarına çarparak parçalanan çıkışlar bugünlerde günışığıyla tanışıyor.

Bir tarafta ABD'nin allayıp pulladıkları, diğer tarafta İngiltere'nin cilaladıkları ve bunların etrafında klikleşen siyasal yapının Ak Parti içindeki yansımaları.

Tayyip Erdoğan'ın sağlık sorunları, AKP'de Erdoğan sonrasında oluşacak tablonun tartışılacağı bir zemin yoklaması için adeta bulunmaz fırsatlar yarattı.

Tayyip Erdoğan Fetullah Gülen gerginliği giderek artarken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün son atamalarda “Zaman” Gazetesi ekibine öncelik tanıması Tayyip Erdoğan'a karşı Gül – Fetullah ittifakını haber veriyor.

Atatürk başta olmak üzere cumhuriyet yönetimine saldırılarıyla tanınan “Zaman” Gazetesi ekibinden Mümtazer Türköne, ne garip ve ne yaman çelişkidir ki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, yönetim kurulu üyeliğine atandı.

Daha önce Çiller'e yakın ekip içinde danışman olarak çalışan Mümtazer Türköne, AKP iktidarıyla birlikte çizgi değişimi yaşayan Atatürk'e “ O adam “ diyebilecek kadar seviyesizleşen sicilli bir Atatürk düşmanı.

AKP'den milletvekili olma istemi Tayyip Erdoğan tarafından veto edilen ancak Cumhurbaşkanı Gül tarafından ise ödüllendirilen bir isim.

YÖK Başkanlığı içinde  “Zaman “ Gazetesi ekibinden Prof. Dr. Gökhan Çetinkaya'nın tercih edilmiş olması, Erdoğan'a karşı Gül – Fetullah gruplaşmasının açık bir göstergesi.

Başbakanın ameliyatı ve sonrasında siyasi kulislerden bir müddet uzaklaşmasıyla sesi yükselenlerden biri de hiç kuşkusuz Bülent Arınç'tı.

“Erbakan Hoca ve Tayyip Erdoğan'da dâhil olmak üzere hiç kimseye biat etmedim. Çünkü bizim kültürümüz de biat yoktur" çıkışıyla bir adım önde yer tutan Bülent Arınç Başbakanı da gölgeleyecek kadar ileride.

Hele hele son meclis toplantısında “ Kürt'üm diyen herkes hakkını alacak" feryadı adeta ucu açık bir taahhüt gibi. Başı ve sonu hesap edilmemiş bu lakırtıyla haktan neyin kastedildiği bir muamma.

Dersim tartışmaları sırasında Mehmet Metiner'i susturan Tayyip Erdoğan'a mukabil Bülent Arınç'ın son pervasızlığı, Tayyip Erdoğan sonrası oluşacak senaryolarda adı geçen baş aktörün Bülent Arınç olacağının sinyalidir.

Zira “Zaman” Gazetesindeki bazı yazarların açık ifadelerinde Tayyip Erdoğan için “Eski Başbakan” yakıştırmasında bulunmaları hiçte hayra alamet değil.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.