1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Taşdoğan bunları istedi
Taşdoğan bunları istedi

Taşdoğan bunları istedi

Sağlık Bakanlığının bütçesi üzerinde söz alan MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan sağlıkta şiddetin önlenmesi, Gaziantep’te sağlık personeli sayısının artırılması, nadir hastalıklar ofisi kurulması gibi önemli konulara dikkat çekti.

A+A-

Taşdoğan, taşeron işçilerin kadroya alındığını, fakat hastanelerde bilgi işlem (HBYS) personelinin bu uygulamanın dışında kaldığını belirterek şunları söyledi:”YHS personeli ise "memur" unvanı veya yaptığı işe göre "veri hizmetleri kontrol unvanı" almayı bekliyor. İyi eğitim almış Hemşireler, Tıbbi sekreterler, paramedikler, Anestezi Teknikerleri, Fizyoterapistler, Odyometristler, Perfizyonistler, ATT'ler ve daha birçok branş mezunları, iş bulamıyorlar. Sağlık hizmetlerinin standardı ve kalitesi yükseltilmesi için, Sağlık personeli istihdamı arttırılmalıdır. Hastanelerimizde şiddet vakalarının ülke gündeminden çıkarılması, şiddetin oluşmadan önce tedbirlerinin alınması, sağlık çalışanların güven ortamında çalışmalarının sağlanması hayati önem arz etmektedir. Önerimiz; Bakanlığımız bünyesinde “Sağlıkta Şiddeti Önleme Daire Başkanlığı” kurulmalıdır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerinin önlenebilmesi için, her türlü hukuki, idari ve sosyal tedbirler etkin bir şekilde uygulanmalıdır” dedi.

NADİR HASTALIKLAR OFİSİ KURULMALI

Nüfusumuzun yüzde sekiz’ ini etkileyen, Yedi bin çeşit olduğu tahmin edilen nadir hastalıklar konusuna değinen Taşdoğan, “Hasta ve hasta yakınlarına büyük mağduriyetler yaşatarak Ülke ekonomisine de yaklaşık olarak yıllık  2 milyar TL.  dışa bağımlı bütçe yükü getirmektedir. Nadir hastalıklara yakalanmış hastalarımızın; tanı, tedavi yöntemleri ve ilaca erişim takiplerinin yapılabilmesi, işlemlerin ivedi şekilde sonuçlandırılması için, Bizim önerimiz “Milli politikaların belirlenip, geliştirilmesi” uygundur. Bu sebeple, Cumhurbaşkanlığımız veya Bakanlığımız çatısı altında ve diğer bakanlıklarla işbirliği ve uyum içinde çalışacak, bağımsız bir yapı ile yönetilecek “Türkiye Ulusal Nadir Hastalıklar Ofisi” nin kurulması önemli bir ihtiyacı giderecektir.  Bu Ofis aynı zamanda; ülkemizdeki kanser hastalarının ve nadir hastalıklar ilaç ihtiyacını karşılayabilecek, biyoteknolojik ilaç ve biyobenzer ilaç üretimini yapabilecek bir sektöre kavuşması için önemli bir rol üstlenmelidir.” diye konuştu.

ECZACILARIN MAĞDURİYETLERİ GİDERİLMELİ

Cumhurbaşkanlığı 11. Kalkınma planında ilaç-tıbbi cihaz sektörünün ülkemiz için öncelikli sektör seçildiğini söyleyen Taşdoğan şunları dile getirdi”:Yurt içinde ilaç, aşı, serum ve tıbbi cihaz üretimini önceleyen, bunun için AR-GE iklimi yaratan, üretim süreçlerinin kamu alım politikaları ve üretim teşvikleriyle desteklendiği bütüncül bir ilaç ve tıbbi cihaz stratejisinin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Gaziantep sanayisinin dönüşüm programında medikal sanayi; Yeni Organize Sanayi Bölgemizde, Bakanlığımızın Tıbbi Cihaz ve Tıbbi Hizmet Alımları Planlama Dairesi Başkanlığı ile, ortak yürütülecek bir projeyle, “Gaziantep Sağlık Vadisi” nin hayata geçirilmesinin de temeli atılmış olacaktır. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından eczacıların mağduriyetleri mutlaka giderilmedir.”

69 UZMANA İHTİYAÇ VAR

Gaziantep’te Personel Dağılım Cetveline göre bazı branşlarda Uzman Hekim sayısında büyük eksiklikler olduğunu belirten Taşdoğan,”İl merkezimizdeki 4 hastanemizde; Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı dalında, 58 hekim kadrosu olmasına rağmen 21 hekim bulunmaktadır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı dalında; 50 hekim kadrosu olmasına rağmen, 23 hekim bulunmakta,Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarında Neonatoloji dalında 6 hekim kadrosu bulunmasına rağmen, 1 hekim görev yapmakta, Perinatoloji dalında ise 2 hekim kadrosuna rağmen, hiç hekim bulunmamaktadır. Dolayısıyla Çocuk Sağlığı ve Hastalığı uzman hekimi başta olmak üzere çeşitli dallarda; acilen 69 uzmana ihtiyaç vardır. 300 yataklı 25 Aralık Devlet Hastanesi’nin yapımına bir an önce başlanılmalı ve bitirilmelidir. Hekim dışı sağlık çalışanlarının yıllardır arttırılmamış döner sermaye miktarlarının çalışan lehine olacak şekilde günün şartlarına göre yeniden güncellenmesi gereklidir. Bütün sağlık çalışanları; ek göstergelerin 3600 ‘e yükseltilmesini beklemektedirler.” Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum