1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tartışma yaratan karar
Tartışma yaratan karar

Tartışma yaratan karar

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin yapılan “Kıyasen Fatura Düzenlemesi”ne geçildi.

A+A-

 EPDK’nın bu kararı kafa karışıklığına neden oldu. Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, bu kararın reel sektör için riskler taşıdığını belirtirken, CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, “EPDK kaş yapayım derken göz çıkartacak. Kış aylarıyla bahar aylarının ortalaması bir değil” dedi. Soru işaretlerine EPDK Başkanı Abdullah Tancan’dan cevap gecikmedi. Tancan önce twetter hesabından cevap verdi, ardından soru işaretlerini gideren ayrıntılı bir açıklama yaptı. Tancan, uygulamanın sadece karantinaya alınan ve idari karar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu bölgeler ile sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı yerlerde uygulanacağını söyledi. Ayrıca düzenlemede son 2 yılın aynı ay ortalamalarının baz alınacağını,faturalarda sayaç okuma bedeli diye bir bedel alınmayacağını belirtti.

YILDIRIM:RİSK TAŞIYOR

EPDK koronavirüs salgını nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturaları için “Kıyasen Fatura Düzenlemesi” kararı aldı. Bu karara göre, elektrik ve doğalgaz sayaçları 3 ay boyunca okunmayacak, abonelere geçmiş tüketim ortalamalarına göre fatura gönderilecek.EPDK’nin bu kararının ardından Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin yapılan “Kıyasen Fatura Düzenlemesi”nin reel sektör için riskler taşıdığını söyledi. Tuncay Yıldırım, “Bilindiği üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)  Kovid-19 ile mücadele kapsamında salgının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun en iyi şekilde sağlanması amacıyla elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin “Kıyasen Fatura Düzenlemesi” kararı almıştır. Ancak alınan karar reel sektör için kimlere uygulanacağı konusunda karışıklık ve de ek maliyet riski taşımaktadır” dedi.

KİMLER BU STATÜDE?

Salgından dolayı faaliyeti yavaşlayan işletmelerin 2018 ve 2019 yıllarındaki düzeyde bir enerji tüketiminin olmayacağını belirten Yıldırım, “Öte yandan kamuoyu duyurusunda her ne kadar faaliyeti durdurulan işletmelerin sayaç okumaları ertelenecektir denilse de tam olarak kimlerin bu statüde olduğu açık değildir. Örneğin Özel eğitim Kurumları, Cafe ve Restoranlar, Rehabilitasyon Merkezlerinin fatura düzenlemeleri nasıl olacak? "Kıyasen Fatura Düzenlenmesi" kararı işletmelerimizi korumaktan öte yeni bir maliyet yaratma riski taşımaktadır. Ayrıca kıyasen fatura hesaplanırken sayaç okuma bedelleri faturaya dâhil edilecek mi bilinmiyor” diye sordu.

KAPLAN: EPDK KAŞ YAPAYIM DERKEN GÖZ ÇIKARTACAK!

EPDK’dan yapılan sayaç okumalarına ilişkin yeni düzenlemeyle ilgili açıklama yapan CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, “ 3 ay süreyle elektrik ve doğalgaz tüketiminde uygulanacağı belirtilen kıyasen faturası uygulamasıyla geriye doğru 12 aylık veya 24 aylık ortalama tüketimlere göre yerinden okunmadan tahakkuk ve tahsil işlemleri yapılacak olması hakkaniyete aykırıdır.” dedi.

KIŞ AYLARI İLE BAHAR AYLARI AYNI DEĞİL

Kaplan kıyasen fatura uygulamasının yol açacağı mağduriyetlere değinerek “ Elektrik ve Doğalgaz faturalarında geriye doğru 12 aylık veya 24 aylık ortalama tüketimlere göre yerinden okunmadan tahakkuk ve tahsil işlemleri yapılacak olması yurttaşlarımızın mağduriyetine neden olacaktır. Kış aylarında elektrik ve doğalgaz tüketimi bahar ve yaz aylarına göre daha fazladır. Yerinden okunmadan tahakkuk işleminin geniş tarihi ve kış aylarını da kapsaması vatandaşlarımızın cebinden fazla para çıkmasına ve çoğu özel olan elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin haksız kazanç elde etmesine yol açacaktır. Burada mağdur olan yine gariban yurttaşlarımız olacaktır.” İfadelerini kullandı.

BUNUN ADI VİCDANSIZLIKTIR

Sayaç okunmayacak geçmiş dönem ortalaması baz alınacak diyen EPDK’nın bu tutumunun yanlış olduğunu belirten Kaplan “EPDK’nın bu tutumu vatandaşı kollamaktan ziyade Doğal gaz ve Elektrik Dağıtım şirketlerini kollamaya yönelik bir tutum olmuştur. Bu vatandaşın aklıyla dalga geçmekten başka bir şey değildir. EPDK’yıbu yanlış kararından bir an evvel vazgeçmeye davet ediyorum. Çünkü bunun adı vicdansızlıktır. Salgınla mücadele ettiğimiz bu dönemde vatandaş lehine verilecek en güzel karar elektrik ve doğal gaz faturalarının üç ay süreyle hiç düzenlenmemesidir. EPDK vatandaşa ancak bu şekilde katkı sağlayabilir” dedi.

TANCAN AÇIKLAMA YAPTI

Tuncay Yıldırım’ın yeni düzenlemeyle ilgili açıklama ve sorularına Tancan’dan yanıt gecikmedi. Tancan, tüketimin olmadığı tespit edilen öğrenci evi, karantina veya sağlık sebepleriyle boşaltılan evlerde kıyasen fatura uygulamasının söz konusu olamayacağını vurguladı. Açıklamada, “Tüketimi olmayan ve kapalı olan yerlere fatura düzenlenmeyeceğinin altı çizilen açıklamada, Tancan şunları söyledi:”Konu ile alakalı yanlış anlaşılmalar söz konusu . Birincisi kapalı yerlere kıyas fatura tahakkuku yapılması söz konusu olmayacak. Uygulama tüm Türkiye'de değil, karantina, sayaç okumaya idari tedbir veya sayacın okunmasında salgın riski olan yerlerle sınırlı. Kapalı yerlere hataen fatura tahakkuku yapılsa dahi müşterinin başvurusu üzerine iptal edilecek. Faturalarda sayaç okuma bedeli diye bir bedel zaten yer almıyor. Zaten büyük tüketicilerde sanayi ve büyük ticarethaneler sayaçlar otomatik sayaç okuma sistemi ile uzaktan okunuyor. Onlarda sorun yok" dedi.

İKİNCİ AÇIKLAMA YAPILDI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) kıyasen fatura düzenlemesine ilişkin yanlış anlaşılan hususlara açıklık getirilmesi amacıyla ikinci bir açıklama yapıldı. Açıklamada,”Kurumumuz tarafından yapılan Kıyasen Fatura Düzenlemesi’nin önceliği hem sektör çalışanlarının hem de tüketicilerimizin sağlığının korunmasıdır. Böylece saha çalışanlarının azami düzeyde izolasyonu da sağlanacaktır. Alınan kararla vatandaşlarımızın faturalarına hiçbir şekilde ilave bedel çıkartılması söz konusu değildir. Sayaçlarda yer alan değerlerin okunması esas olmakla birlikte okuma esnasında yaşanabilecek yakınlaşma, sosyal mesafenin ortadan kalkabileceği durumları ortadan kaldırmak hem vatandaşların hem de çalışanların korunması sağlanacaktır.

HER YERDE UYGULANMAYACAK

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında elektrik ve doğal gaz faturalarında kıyasen fatura düzenlemesi ülkenin tamamında uygulanmayacaktır. İdari kararlar nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan iş yerlerinde kıyasen fatura düzenlenmeyecektir. Hataen fatura düzenlenmesi durumunda yapılacak olan başvurular neticesinde gerekli düzeltmeler ivedilikle yapılacaktır. Meskenler için ise tüketimin olmadığı şirketler tarafından tespit edilebilen öğrenci evi, karantina veya sağlık sebepleri ile boşaltılan evlerde tüketimin olmaması nedenleri ile zaten kıyasen bir fatura çıkartılması söz konusu olamaz, bu şekilde tüketimi olmayan ve kapalı olan yerlere fatura düzenlenmeyecektir.”

RUTİN OKUMALAR DEVAM EDECEK

Özellikle doğalgaz tüketicilerimizin dönemsel değişen tüketimlerimiz nedeni ile geçmiş tüketimlerinin kış aylarında olanların dikkate alınmasının fatura tutarını arttıracağı endişesi ise yersizdir. Şöyle ki geçmiş aylar değil geçmiş 2 yılın aynı tüketim döneminin ortalaması üzerinden hesap yapılacağı, geçmiş dönem tüketimlerinin olmaması halinde emsal tüketim veya tüketici beyanı ile kıyas yapılacaktır. Hiçbir vatandaşımıza Ocak veya Şubat tüketimleri baz alınarak Haziran ayında doğalgaz faturası çıkartılamaz.”

SON İKİ YILIN ORTALAMASI BAZ ALINACAK

Karantinaya alınan bölgelerde İdari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu bölgelerde Sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı bölgelerde Mahsuplaşma sonucu fazla alınan tutar olursa ya da itiraz edilir ise tüketicilere muhakkak defaten iade edilecektir. EPDK bunun teminatıdır.Kıyasen fatura düzenlemesi son 3 ayın değil önceki iki yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak belirlenecektir. (Örneğin Mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı Mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır.) Sayaçların uzaktan okunabildiği uzaktan sayaç okuma sistemleri kurulmuş olan tüketicilerimiz (ki bunlar sanayi ve ticarethane yoğunlukludur) için sayaç değerleri üzerinden işlem yapılmaya devam edeceğinden bu yerlerin tüketimini düşürmesi veya artırması halinde bile gerçek fiili tüketim değeri üzerinden fatura çıkarılacaktır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum