1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TARTIŞILAN İNŞAAT
TARTIŞILAN İNŞAAT

TARTIŞILAN İNŞAAT

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk'ün, sosyal medyadan yapmış olduğu temelinin altının boş olduğu bir inşaat görüntüsü ortalığı karıştırdı.

A+A-

 Çeliktürk, Şahinbey ilçesinde  Güneykent mahallesinde bir inşaatın resmini paylaşarak "Sabahtan beri deprem ve sonuçları İle ilgili hepimiz paylaşımlar yapıyoruz. Şahinbey ilçesi, Güneykent mahallesinde bulunan bu inşaat depremin yıldönümünde Yeni Yapı stoğumuz İle ilgili ne kadar vahim bir durum içinde olduğumuzu gösteriyor. Bu nasıl bir temel, göz göre göre bu binada oturanlar ölümle her an burun buruna yaşayacaklar, bu kadar ucuz mu olmalı insan hayatı? Yazık çok yazık bu inşaata izin verenlere, yazıklar olsun" diye yazdı. İnşaatın resmini paylaşan Çeliktürk'e karşılık Şahinbey Belediyesinden açıklama geldi ve "Yapı ile ilgili inceleme ve değerlendirme yapmak üzere yapı 09.06.2020 tarihinde mühürlenmiş ve inşaat faaliyetleri durdurulmuştur. Söz konusu yapıda o tarihten bugüne kadar herhangi bir inşaat faaliyeti gerçekleşmemiştir" dedi. Bu gelişme inşaat dünyasında büyük yankı uyandırdı. Çok sayıda inşaatçı ise, inşaata 4. kata ulaşana kadar müdahale edilmeyişinin yanlış olduğunu ileri sürdü.

whatsapp-image-2020-08-18-at-19.42.29.jpeg 

Güneykent Mahallesi’nde tam da 17 Ağustos’un yıldönümünde temeli yanlış atılan bir inşaat, tepkilere neden oldu. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi inşaatla ilgili harekete geçerken, Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Bu nasıl bir temel, göz göre göre bu binada oturanlar ölümle her an burun buruna yaşayacaklar, bu kadar ucuz mu olmalı insan hayatı? Yazık çok yazık bu inşaata izin verenlere, yazıklar olsun.” dedi. Tepkiler üzerine Şahinbey Belediyesinden konu ile ilgili açıklama geldi. Açıklamada, "Yapı ile ilgili inceleme ve değerlendirme yapmak üzere yapı 09.06.2020 tarihinde mühürlenmiş ve inşaat faaliyetleri durdurulmuştur. Söz konusu yapıda o tarihten bu güne kadar herhangi bir inşaat faaliyeti gerçekleşmemiştir" denildi.

whatsapp-image-2020-08-18-at-19.42.30.jpeg

BELEDİYE BUNLAR YAPILIRKEN NEREDEYMİŞ

Ortada riskli bir yanın olduğunu, sorumlular için gereğinin yapılması gerektiğini belirten Gökhan Çeliktürk, “Bu inşaat yeni yapı stoğumuz ile ilgili ne kadar vahim bir durum içinde olduğumuzu gösteriyor. İnşaatın müteahhiti, bu inşaatın şantiye şefi, bu inşaatın Yapı Denetim kuruluşu, ilgili Belediye hakkında görevini yerine getirmediği için gerekli işlemler başlatılmalıdır. Ortada riskli bir yapı mevcuttur. Sorumlular için gereği yapılmalıdır.  Belediye temel dökülürken, su basman kodunu verirken neredeymiş? Oraya harita mühendisi zemin kota çıkarıyor. Bu zemin kotayı neye göre çıkarmışlar, temelin altı boşluk geliyor bunu görmemişler mi? Bu inşaatın eğer şantiye şefi inşaat mühendisi ise biz oda olarak iç disiplinimizi bu konuda çalıştıracağız. Çünkü burada sıkıntılı bir süreç var. Sonuçta her meslektaşım kendi mesleğine sahip çıkmak zorunda” diye konuştu.

whatsapp-image-2020-08-18-at-19.42.30-(1).jpeg

HER ÖNÜNE GELEN HER PARASI OLAN MÜTEAHHİT OLABİLİR Mİ ?

Buradaki sorunun sistemsel ve sıkıntının müteahhit yasasında olduğunu söyleyen Çeliktürk, ‘Yani her önüne gelen, her parası olan müteahhit olursa bunlarla da karşılaşırız. Betonu bu şekilde döktüğü zaman başına neler gelir geleceği bilmeyen bir müteahhit var burada. Buna müsaade edilmemesi lazım. Yani müteahhitlikte aslında sadece mali kriterlik değil, biraz da mesleki kriter konulması gerekiyor. Kimseyi suçlamıyoruz ama burada biz bir farkındalık yaratmak istedik. Bir dikkat çekmek istedik. Bu inşaat denetim mekanizmasının ne durumda olduğunu da bize gösterdi. Ama şunu söyleyeyim bu münferit bir olay Gaziantep’in geneli böyle değil. Yani bin tane inşaattan 1 tane çıkmaz bile ama bunun gayet normal gibi yapılıp, böyle kalıp alınıp temelini havada dökmelerine canımız sıkıldı. Yoksa hayatta böyle bir imalat, numune yani.” dedi.

BELEDİYE KONTROLE GELDİĞİNDE GÖRMEMİŞ Mİ?

İnşaatta ufak tefek hatalar olabileceğini, ama bu temelin altının boşlukta olmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını dile getiren Çeliktürk, ”Müteahhit bilmeyebilir, şantiye şefi vardır yapı denetim firması vardır belediyenin yapı kontrol birimleri var ama su basmanda belediye gelip kontrol ediyor binaları yani bu su basmanında belediye kontrole geldiğinde burayı görmemiş mi? Sonuçta üzerine 3 kat çıkılmış. nereden baksan 1.5, 2 aylık bir mesele temelin dökülmesi. Tabiki inşaatta ufak tefek hatalar olur ama bu temelin altının boşlukta olması kabul edilebilir bir durum değil. Toprağın üzerine yapılmış, bir hafriyat yok, direk doğal toprağın üzerine binayı temel olarak yapmışlar”dedi.

whatsapp-image-2020-08-18-at-19.42.30-(2).jpeg

HATALAR SİLSİLESİ VAR

Bu temelin nasıl gözden kaçtığına bir anlam veremediklerini söyleyen Çeliktürk,”Belediye temel dökülürken, su basman kodunu verirken nerdeymiş? Oraya harita mühendisi zemin kota çıkarıyor. Bu zemin kotayı neye göre çıkarmışlar, temelin altı boşluk geliyor bunu görmemişler mi? Buraya harita mühendisinden mevcut arazinin durumunu gösteren bir röleve projesi çizilir. Bu röleve projesinde binanın oturduğu alanın nereler olduğunu, oradaki kotların ne durumda olduğu bellidir, meydandadır. Yani bu binada temelin geldiği bölümün boşlukta olduğu plan koduyla gözükmesi gerekir. Bunu belediyede kontrol eden mühendisler var. Onların gözünden kaçmaması lazım. Herşeyi bırakın yapı denetim firması var, burada yapı denetim firmasının buna müsaade etmemesi lazım. Bir hatalar silsilesi.” dedi.

YA YIKILIR, YA GÜÇLENDİRİLİR

Odada uzmanların bir araya geleceğini ve bu inşaat için, çözüm önerileri ortaya koyacaklarını söyleyen Çeliktürk, ” Konuyla ilgili görüşlerimizi söyleyeceğiz. Belediye bununla ilgili bir çalışma yapmış olabilir. Ama bu hatanın olmadığı anlamına gelmez, masumiyet kazandırmaz. Oda olarak hatayı tespit ettik. Biz bununla ilgili ne yapılması gerekir diye öneri getireceğiz, uzmanlarımız eğer yıkılması gerek derlerse bizim önerimiz yıkılması yönünde, burası güçlendirilerek ayakta tutulabilir derlerlerse güçlendirme projesi isteyeceğiz. Ya yıkılır, ya güçlendirilir hasır altı yapılacak bir durum değil. Burayla ilgili acil bir şekilde odamız öneri sunacak. Kesinlikle bunun etrafını binanın kaymaması için perde duvarlarla güçlendirip temelin altına gelen yere,de beton enjekte edilmesi gerekiyor” dedi.

ŞAHİNBEY BELEDİYESİNDEN BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

BASINA VE KAMUOYUNA

 Öte yandan bu gelişmeler üzerine Şahinbey belediyesi bir açıklama yaptı ve inşaatın mühürlendiğini ifade etti. Yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:  Şahinbey belediyemiz ile ilgili sosyal medya ve bazı mecralarda manipülasyon amaçlı Güneykent mahallemizde belediyemizce inşaat faaliyetleri durdurulan yapı ile ilgili yayınlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Haberin yayınlanmasının ardından belediyemizce konu hakkında bir açıklama yapma gereğine ihtiyaç duyulmuştur.  Güneykent mahallemizde imar yönetmeliğine aykırı yapıldığı iddia edilen söz konusu yapıya belediyemizce muttali olduktan sonra inşaat yapı kontrol müdürlüğü ekiplerimiz tarafından incelenmiş olup ruhsatlı yapının yan taraflarının kazılarak mevcut betonarme yapının temellerinin bir kısmının açıkta kaldığı görülmüştür. Yapı ile ilgili inceleme ve değerlendirme yapmak üzere yapı 09.06.2020 tarihinde mühürlenmiş ve inşaat faaliyetleri durdurulmuştur. Söz konusu yapıda o tarihten bugüne kadar herhangi bir inşaat faaliyeti gerçekleşmemiştir.  Belediyemizce, yapının müteahhidinden ve yapı denetim firmasından mevcut durumun analizi ile birlikte güçlendirme projesi istenilmiş, yapı denetim firması, 24.07.2020 tarihinde lisanslı bir inşaat mühendisi tarafından hazırlanan yapıya ilişkin teknik rapor sunmuştur. Belediyemize sunulan teknik raporun Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından incelenmesi ve onaylanması talep edilmiştir. Teknik rapor Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde akademisyen bir öğretim üyesi tarafından onaylanmış ve yapı denetim kuruluşu vasıtası ile belediyemize sunulmuştur. İmar ve şehircilik müdürlüğümüzce yapıya ilişkin güçlendirme projesi incelemesi devam etmektedir. Yapılacak olan tüm inceleme ve değerlendirmeler ile birlikte tespit edilecek sorumlular ile ilgili imar mevzuatı çerçevesinde gerekli işlemler yapılacak olup yapı ile ilgili imar mevzuatı çerçevesinde süreç devam etmektedir.

MERAL KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum