1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tarımsal kuraklık endişesi
Tarımsal kuraklık endişesi

Tarımsal kuraklık endişesi

Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, kuraklık konusunda yaşanan sıkıntısının tarımsal kuraklığa dönüşme ihtimalinin olduğunu söyledi.

A+A-

Türkiye’de tarım alanlarının yaklaşık yüzde 70’nin kuru tarım arazilerinden oluştuğunu ve bu arazilerde genellikle stratejik öneme sahip olan buğdayın yanı sıra arpa ve mercimek gibi ürünlerin yetiştirildiğini kaydeden Tiryakioğlu, bu sene kuru tarım arazilerinde tarımsal rekoltenin şekillenmesinde ocak ve bahar yağmurlarının büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Ticaret Borsası 2023 yılı ilk Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Meclis ve Disiplin Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Ocak ayı olağan meclis toplantısında, sene içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan projeler ve 2022 yılının genel değerlendirmesi yapılarak, meteorolojik kuraklığın tarımsal üretime olası etkileri üzerine değerlendirilmelerde bulunuldu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ UYARISI

Türkiye ve tüm dünyada iklim değişikliğine bağlı olarak meteorolojik bir kuraklık yaşandığına dikkat çeken Tiryakioğlu, yağışların istenilen düzeyde gerçekleşmemesi halinde bu durumun tarımsal kuraklığa dönüşme ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

BEKLENEN YAĞIŞLAR OLMADI

Kış ortasında olunmasına rağmen yaz aylarını aratmayacak havaların yaşandığına işaret eden Tiryakioğlu, “Ekim ayında yapılması gereken tarımsal ekilişler yağışların mevsim normallerinin altında olmasından dolayı bazı bölgelerde aralık ayına kadar kaymıştı. Maalesef beklenen yağışlar aralık ayında da istenilen seviyenin altında kaldı. Meteoroloji verilerine göre, yağışlar mevsim normallerinin altında, sıcaklık ise mevsim normallerinin üstünde seyrediyor. Bu durumdan en fazla etkilenen coğrafi bölge ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. Meteorolojinin ‘2022 Yılı Aralık Ayı Alansal Yağış Raporu’na göre en fazla yağış azalması yüzde 75 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kaydedildi.  Yağışlardaki bu düşüş miktarı ocak ayında da devam ediyor” dedi.

SUYU TASARRUFLU KULLANIN UYARISI

Suyun tasarruflu kullanımı ile ilgili de uyarılarda bulunan Tiryakioğlu, “Yağış miktarının azalması sadece susuz tarım yapılan alanları değil, barajlardaki su seviyesinin düşmesine ve yer altı su rezervinin azalmasına da neden olmakta. İlerde hidrolojik bir kuraklıkla karşı karşıya kalmamak için mevcut su kaynaklarını çok iyi yönetmemiz gerekiyor.  Alınacak çeşitli tedbirlerin yanı sıra tarımda çok sulamanın çok verim olmadığının bilinci ve farkındalığını da sektörde mutlaka yaygınlaştırmamız gerekiyor “ diye konuştu.

AKINCI BİLGİ VERDİ

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ise meclis toplantısında yaptığı konuşmada meclis üyelerine borsanın 2022 yılı faaliyetleri hakkında bilgiler vererek, GTB’nin yeni dönemde hizmete kazandırmayı planladığı Fıstık Organize Sanayi Bölgesi ve Hububat Emtia Merkezinin kent ekonomisine sağlayacağı faydalarla ilgili açıklamalarda bulundu. GTB ve Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GİZ) iş birliğiyle, Alman Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen, PEP- Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında, “Mesleki Eğitimler ve Tarımsal Gıda Sanayinin Yeşil Dönüşümü ile İstihdamın Desteklenmesi” projesini hayata kazandırdıklarını açıklayan Akıncı, projenin mesleki eğitimlerin yanı sıra üyelerine ve çiftçilere yönelik önemli eğitim programları gerçekleştireceğini ifade etti. 

ÖZEKŞİ İLE BULUŞTU

TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu ve Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, gazetemizi ziyaret etti. Yönetim kurulu başkanı Ökkeş Özekşi ile sohbet eden Tiryakioğlu  kent gündemi üzerine sohbet etti. Gaziantep'in çok özel bir şehir olduğunu belirten Tiryakioğlu, en büyük sermayenin ortak akıl olduğunu anlattı. Özekşi'nin Haftaya Bakış köşesinin şehrin nabzını tutup yön verdiğini belirten Tiryakioğlu, "Haftaya Bakış ile herkese ışık oluyorsunuz. Gerçekleri, öngörüleri ve yanlışları açıkça yazabiliyorsunuz. Bu nedenle teşekkür ederim" dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.