1. YAZARLAR

  2. Cemali TOPRAK

  3. TARIM/HAYVANCILIK ve YAPAY ZEKA?
Cemali TOPRAK

Cemali TOPRAK

Ziraat Yüksek Mühendisi (Zootekn
Yazarın Tüm Yazıları >

TARIM/HAYVANCILIK ve YAPAY ZEKA?

A+A-

Dünyada "Electro" adında ki ilk robot 1939 yılında New York Dünya Fuarında görücüye çıkarıldığında çok büyük ilgi görmüştü. 

1940 yılında "Roll-Oh" isimli bir robot Amerika Birleşik Devletleri'nde bir reklam filminde kadınların ev işlerinde yardım eden ve onlara hizmet eden bir görev üslenmişti.

Amerika vatandaşlarının % 72'sinden fazlası gelecekte robotların insanların ellerindeki işleri alacağından kaygı duyuyor.

Çin'in Zhejiang eyaletinde 2013 - 2015 yılları arasında 2 milyondan fazla insan işçi işlerini robotlara karşı kaybettiler. 

Dünya genelinde 4986 adet Da Vinci ameliyat robotu insanları ameliyat etmekte. Ancak örneğin; Amerikan vatandaşlarının % 69'u robot cerrahlardan rahatsızlık duyuyor.

1961 yılında "Unimate" adında ilk yardımcı robot kullanıma sunuldu. Unimate endüstride kullanım amacı ile üretilmiş bir robottu. 1961 de General Motors Amerikada bu yeni icadı araba üretim bantlarında kullanmaya karar verdi. Ve Unimate seri üretimde kullanılmaya başlandı. 

1966 yılında Nokia Finlandiya da Avrupa da kullanım amacı ile robot kolu üretimine başladı. 1969 yılında Kawasaki Asya pazarı için robot kolu üretimine başladı. 1970 yılında BMW ve Mercedes - Benz, British Leyland ve Fiat fabrikalarda kullanım amacı ile robot kolları kullanmaya başladılar. 

1981 yılı itibarı ile Japonya da ki araba fabrikalarında 6000 robot çalışırken, Birleşik Krallıkta bu rakam sadece 370 adetti. 

Fabrikalarda çalışan bu robotlar büyük oranda kör, sağır ve dilsizdi. Seri üretimde sadece tekrar dayalı basit işlerde çalışıyorlardı. 1972 yılında ilk kez Stanford Araştırma Enstitüsünde yapay zeka ile ilgili "Shakey" adında bir robot denendi. Bu robot yapay zekaya sahip robotların atası olarak kabul edildi. 

1990 yılında bilgisayarlar çok daha güçlendiler. IBM firması süper bilgisayar "Deep Blue"yu geliştirdi ve ona satranç oynamayı öğretti. 1997 yılında Deep Bleu satrancın dünya şampiyonu Garry Kasparov'a meydan okudu. Kasparov, C4 hamlesinden sonra oyunu terk etmek durumunda kaldı. Bir bilgisayar ilk kez insanı düşünce olarak alt etmişti. Bu tarihi bir andı.

Bilgisayarlar her geçen sene daha da akıllanıyordu. Çünkü mikroçiplerin üzerine sıkıştırılan transistorların sayısı her iki yılda bir kez ikiye katlanıyordu. Bu da hızı ve kapasiteyi artırıyordu. 1990'ların sonunda yapay zeka robotlara yüklenebilir bir hale geldi. Robotlar artık karar verebiliyor ve insanların zorlandıkları bazı işleri çok daha kolay yapabiliyorlardı.

04 Temmuz 1997 de NASA robotlar için büyük bir adımı attı ve "Sojourner" adında bir robotu Mars'a indirmeyi başardı. Bu robot, Mars da 3 ay boyunca kaldı ve numuneler alıp 550 fotoğraf çekti.

Honda 2000 yılında "Asimo" isimli bir robot üretti. 2013 yılında Toyota" Kirobo" isimli robotu uzayda astronota arkadaşlık etmesi için uzaya gönderdi. Yörünge de 18 gün geçirdiler. 

Günümüzde Japonya da 300.000 arkadaş robot bulunmakta. Robotlar yaşlı bakımında, çocuk eğitiminde, eşlerinin yerinde yer alıyor. 2016 yılından bu yana Japonya da 3700 erkek robotik hologramlar ile evlendi. 

Google, Tesla ve Uber sürücüsüz arabalar üretmek üzere çalışmaya başladılar. Aralık 2018 de Google firmasının "Waymo" isimli sürücüsüz aracı taksi hizmeti vermeye başladı. Bu tarihte bir ilkti. 

2030 yılında sadece Amerika da muhtemelen 20 milyona yakın otonom sürücüsüz araç olması bekleniyor. Bu yaklaşık 3.5 milyon Amerikan kamyon şoförü için işsizlik tehlikesi olabilir. Wall Street de yapay zekanın finans alanında kullanılmaya başlanması sonucunda önümüzdeki 10 yılda yaklaşık 1.7 milyon finansçının işsiz kalması bekleniyor.

2018 de Amerika da Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'nun Dronlara yapay zeka yazılımı yapmaya başlandığı ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri donanması robot gemi yapmaya yönelik çalıştığını, Amerika Birleşik Devletleri ordusu sürücüsüz tank denemeleri yapmaya başladığını açıkladı. 

2020 yılı itibarı ile dünyamızı yaklaşık olarak 9 milyon robotla paylaştığımızı biliyor musunuz? Bunların 3 milyonu fabrikalarda çalışıyor. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri otoyollarında otonom trafik polisi olarak yaklaşık 1400 robot görev alıyor. 

Günümüzde tarım ve hayvancılık sektöründe robot sağım sistemleri, robot yem öteleyiciler, sürü yönetim sistemi programları gibi teknolojileri sıklıkla kullanmaya başladık bile. Peki sizce tarım ve hayvancılık sektöründe çobanların yerini, rasyon çözen zooteknistlerin, tedavi eden veteriner hekimlerin yerlerini ne zaman yapay zekaya sahip robotlar alacak? Hayal edebiliyor musunuz? Sizce ne zaman yapay zeka işlerimizi tehdit etmeye başlayacak. 1939 yılından bu güne robotların geçirdiği hızlı evrime baktığımızda çok zamanımızın kalmadığı kesin.

Siz ne dersiniz?

Kaynak; Netflix, Eğlenceli Tarih Dersleri, 6. Bölüm, Robotlar Bölümü'nden alıntılar yapılmıştır.

Önceki ve Sonraki Yazılar