1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarım işçileri için harekete geçildi
Tarım işçileri için harekete geçildi

Tarım işçileri için harekete geçildi

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mevsimlik tarım işçilerinin, nakil ve barınma koşullarının iyileştirilmesini için harekete geçtiğini söyledi.

A+A-

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mevsimlik tarım işçilerinin, Koronavirüs nedeniyle hijyen ve koruyucu malzemelere erişimi, nakil ve barınma koşullarının iyileştirilmesini için harekete geçtiğini söyledi. 

TALİMAT GÖNDERİLDİ

Tarımsal üretimin aksatılmadan yürütülmesi ve gıda arz güvenliğinin sağlanmasında önemli bir görev üstlenen mevsimlik tarım işçileri için gerekli tedbirlerin alınması için 81 ilin Tarım ve Orman Müdürlüğüne talimat gönderildiğini belirten Deniz, “Salgın nedeniyle tarım işçilerinin hijyen ve koruyucu malzemelere erişiminde aksaklık yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasının yanı sıra mevsimlik tarım işçilerinin faaliyetlerine devam edecek şekilde nakilleri ve barınma koşulları düzenlenecek” dedi. 

ÜRETİM TAKVİMİ DİKKATE ALINACAK

Deniz, “Bu çerçevede illerdeki tarım takviminin dikkate alınarak bitkisel üretim faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülmesi için diğer kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği halinde gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması, herhangi bir aksaklık yaşanması durumunda ise bakanlığa bilgi verilecek. Bitkisel üretim faaliyetlerinin gereği olan ekim, dikim, gübreleme, sulama, ilaçlama, çapalama, bakım faaliyetlerinin kesintisiz devam etmesi için çiftçilerin veya tarım işçilerinin, işletmelere alınan tedbirler çerçevesinde erişimleri sağlanacak” ifadelerini kullandı.

TEDBİRLER ÖNGÖRÜLÜYOR

Gübre, tohum ve ilaç gibi tarımsal girdilere erişimin de ve dağıtımında sorun yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınacağını kaydeden Deniz, bu kapsamda gübre bayilerinin stoklarının kontrol edileceğinin altını çizerken, Tarım ve Orman Bakanlığının ayrıca hasat edilen ürünlerin aşırı fiyat artışına da izin vermeyeceğine dikkat çekti.  Diğer taraftan İçişleri Bakanlığı da Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemlere ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve 81 İl Valiliğine; tarımsal üretimin aksatılmaması, tarım işçilerinin ulaşım koşullarının iyileştirilmesi ve hasat edilen tarımsal ürünlerin pazara erişiminin sağlanması için gerekli tedbirlerin alınması konusunda talimat gönderdi. HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.