1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tarım fuarında önemli mesajlar
Tarım fuarında önemli mesajlar

Tarım fuarında önemli mesajlar

12. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı kapılarını açtı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katıldığı fuar açılışında önemli mesajlar verildi.

A+A-

 Bakan Pakdemirli, “Dünyada, ülkesinin ismiyle değil,  şehrinin ismiyle anılan tek mutfak; Gaziantep Mutfağıdır. Sorumuz şu; Gaziantep niye Fransa gibi, niye İtalya gibi olmasın? İnsanlar Avrupa’dan uçağa binip Gaziantep’e öğle yemeği yemeye neden gelmesin? Antep, mevcut lezzet çeşitliliği ile neden gastronomi turizminde dünyada bir numara olmasın?  İşte bu gastronomi potansiyelini çok daha iyi değerlendirmek ve daha çok tanıtmak zorundayız.  Gaziantep’in gastronomi potansiyelini daha geniş kitlelere ulaştırması açından da oldukça önemlidir. Bizler de bugün, 120’ye yakın firma temsilcisinin katılımıyla açtığımız bu büyük Tarım Fuarında, hem madden hem de manen, Bakanlık olarak yanınızdayız” mesajını verdi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın himayesinde, Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Borsasıve KOSGEB’in destekleri ile Akort Fuarcılık tarafından organize edilen, 12. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) ziyaretçilere açıldı.  Pakdemirli, 12. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı açılışında yaptığı konuşmada, varlığını, zenginliklerini ve imkanlarını, iyiye, doğruya, başarıya kanalize edebilen güçlü bir şehir olan Gaziantep'in bilhassa güçlü tarım ve hayvancılık potansiyeli sayesinde tarım sektörüne katkısının büyük olduğunu ifade etti.

EN FAZLA GELİŞEN İL

Kentin Antep fıstığından zeytine, kırmızı biberden üzüme, buğdaydan mercimeğe kadar yüzlerce ürünün yetiştiği bereketli topraklarıyla Türkiye'nin tarım ve gıda deposu konumunda olduğuna işaret eden Pakdemirli, "İşte bu potansiyel, üreticilerimizin emeğiyle ve Bakanlığımızın destekleriyle birleşince son 19 yılda Gaziantep'in tarımsal üretiminde önemli artışlar yaşandı. Bitkisel üretim değeri 14 kat artışla 6,1 milyar liraya, hayvansal üretim değeri ise 15 kat artışla 3,1 milyar liraya ulaştı. Son bir yılda Gaziantep, toplam tarımsal üretim değeri yüzde 78 gibi rekor bir artış göstererek Türkiye’de en fazla gelişen ilimiz oldu." değerlendirmesinde bulundu.

KATKILAR SAĞLAYACAK

Açılışı yapılacak fuarın, ülke ekonomisi ve Gaziantep'in tarım ve hayvancılıktaki başarısına önemli katkılar sağlayacağını aktaran Pakdemirli, şöyle konuştu: "Özellikle, yeni tarım teknolojileri, yeni yöntemler ve yeni fırsatlarla tanışan çiftçimiz de üretiminin kalitesini artıracak, pazar imkanlarını genişletecek. Zira Gaziantep, kaliteli üretimini tarımsal sanayiyle güçlü bir şekilde buluşturan şehirlerimizin de en başında geliyor. Gaziantep, sadece Türkiye'ye değil, dünyaya da ürün gönderen bir şehir. Tarım ve gıda ürünleri ihracatımızın yüzde 13 gibi önemli bir kısmı, bu topraklardan yapılıyor. Bildiğiniz gibi Gaziantep, tarım ve gıda ürünleri ihracatında Türkiye'de 3. sırada. Geçen yıl 2,6 milyar dolara ulaşan ihracatı ile Gaziantep, tarım ve gıda ürünlerimizi dünya sofralarına taşıyan illerimizin başında geliyor. Bilhassa coğrafi işaret potansiyeli ve gastronomi başkenti olması nedeniyle Gaziantep, diğer şehirlere de örnek bir konumda. Şu ana kadar Gaziantep'te toplam 36 tarım ve gıda ürünü coğrafi işaret aldı. Gaziantep baklavası, Avrupa komisyonu tarafından coğrafi işaret alan ilk gıda ürünümüz. İnşallah bu ürünlerimizin sayılarını daha da artıracağız."

GASTRONOMİ ÇOK ÖNEMLİ

Bakan Pakdemirli, son yıllarda gastronomi turizminin gezi turizminden daha fazla gelir getirebilecek bir alan haline dönüştüğünü belirterek, şöyle devam etti: "Gaziantep'in gastronomi potansiyeli, turizm anlamında bizim için önemli bir fırsat. 6 bin yıllık tarih ve onlarca medeniyet, Gaziantep'in mutfağında yoğrularak, kendine has bir kültüre ve zenginliğe ulaştı. Dünyada ülkesinin ismiyle değil, şehrinin ismiyle anılan tek mutfak Gaziantep mutfağıdır. Gaziantep niye Fransa gibi, niye İtalya gibi olmasın? İnsanlar Avrupa'dan uçağa binip Gaziantep'e öğle yemeği yemeye neden gelmesin? Antep, mevcut lezzet çeşitliliğiyle neden gastronomi turizminde dünyada bir numara olmasın? İşte bu gastronomi potansiyelini çok daha iyi değerlendirmek ve daha çok tanıtmak zorundayız. Bu fuar organizasyonu, tarım sektörünün vitrini olması yanında, Gaziantep'in gastronomi potansiyelini daha geniş kitlelere ulaştırması açından da oldukça önemlidir."

CİDDİ DESTEKLER SAĞLANDI 

Türkiye'nin, bulunduğu konum itibarıyla 1,9 trilyon dolarlık tarımsal ticaret hacmine sahip bir bölgede yer aldığına, 4 saatlik bir uçuş mesafesiyle dünya nüfusunun yüzde 40'ına ulaşabildiğine dikkati çeken Pakdemirli, bu fırsatı değerlendirmek için çalıştıklarını vurguladı.

BİTKİSEL ÜRETİM ARTTI 

Yaptıkları yatırımlarla geçen yıl meteorolojik kuraklık ve küresel ısınmanın etkilerine rağmen Türkiye'nin toplam bitkisel üretiminin 9 milyon ton artışla 126 milyon tona yükselerek Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını belirten Pakdemirli, şunları kaydetti: "Büyükbaş hayvan varlığımız 2020’de 18,2 milyon başa yükselerek Cumhuriyet tarihimizin en yüksek seviyesine ulaştı. Küçükbaş varlığımız ise son bir yılda yüzde 12 artışla 54,1 milyon başa yükselerek son 30 yılın en yüksek rakamına ulaştı. 2020'de yüzde 4,8 büyüyen tarım, son 3 yıldaki en yüksek büyüme rakamına ulaştı. Tarımsal hasılamız ise bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak, 333,3 milyar liraya yükseldi ve Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Tarım ve gıda ürünleri ihracatımız, 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5 artışla 20,7 milyar dolara ulaştı. Dış ticaret fazlası ise yüzde 9 artışla, 5,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Göreve geldiğim günden bu yana 'Çiftçimizi koruyacağız, tüketicimizi de kollayacağız.' demiştik. Bu manada Gaziantepli çiftçi kardeşlerim bilirler, 2002 öncesi destek neredeyse yoktu ve birkaç müdahale alımı vardı. 2002 sonrası ise artan destekler ve sınırlı müdahale alımı vardı.”

ÜRETİCİNİN YANINDAYIZ

Gaziantep'te tarım-orman sektörüne son 19 yılda 10 milyar lira tarımsal destek verdiklerini ve yatırımlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Pakdemirli, bu yılın ilk 4 ayında ise Gaziantepli çiftçilere, bitkisel üretim desteğinin yüzde 70'i olan 85 milyon lirayı ödeyerek kaynağa en fazla ihtiyaç duydukları zamanda üreticinin yanında olduklarına işaret etti.

SU YATIRIMLARI ÖNEMLİ NOKTADA

Son 19 yılda Gaziantep'e toplam 5,3 milyar lira yatırım yaparak 2 içme suyu tesisi, 6 baraj, 3 gölet, 9 sulama tesisi, 3 arazi toplulaştırma, 43 taşkın koruma tesisi ve 2 HES tesisi olmak üzere 68 tesisi hizmete aldıklarını anımsatan Pakdemirli, şöyle devam etti: "Su, tarım ve gıda güvenliğimizin de garantisi konumunda. 2050 yılında nüfusumuzun 106 milyona ulaşması bekleniyor. Bu nüfusu doyurmak için bugünkünden yüzde 60 daha fazla gıda üretmek, bu gıda üretimi için de yüzde 15 daha fazla su kullanmak zorundayız. Bu nedenle, Gaziantep'te ve ülkemizin tamamında suyumuzu vatan bilerek en verimli şekilde nasıl kullanacağımızı hesap ederek suyun gücünü milletimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda Gaziantep'te de önemli su yatırımları gerçekleştireceğiz. Öyle ki Gaziantep'e tam 915 milyon liralık 9 proje müjdesiyle geldik."

MERALAR ISLAH EDİLDİ

Bakan Pakdemirli, Gaziantep'te bitkisel üretimi geliştirmek ve meraları ıslah etmek üzere toplam 3,3 milyon lira bütçeli 5 yeni projenin başlatılacağını müjdeledi. Hayvancılık alanında destekler kapsamında da kente 5 yeni müjdelerinin olduğunu dile getiren Pakdemirli, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında da Gaziantep'te toplam 267 milyon lira yatırım tutarlı 308 projeye yaklaşık 134 milyon lira hibe ödemesi yaptıklarına dikkati çekti.

AĞAÇ DİKİMİ VE AŞILAMA

Son 5 yılda Gaziantep'te tesis ettikleri gelir getirici tür ağaç dikim ve aşılaması sonucunda orman köylülerine yaklaşık 1,5 milyon lira ek gelir sağlandığını ifade eden Pakdemirli, şunları söyledi: "Bu yıl da Orman Genel Müdürlüğümüzce 10 bin dekar arazide çalışma yaparak 1,7 milyon fidanı Gaziantep topraklarıyla buluşturacağız. Ve yine burada 300 bin fidan üreteceğiz. Bununla birlikte Körhacıobası bal ormanını kuruyoruz. Bu alanda akasya, lavanta, biberiye gibi türlerden toplamda 25 bin fidanı toprakla buluşturacağız. Bu sayede orman köylüsüne ve arıcılara toplamda yıllık tahmini 100 bin lira ek gelir, bal üretimine toplamda yıllık tahmini 2 ton katkı sağlayacağız. 3 köyde pilot olarak zeytin, badem, ceviz gibi gelir getirici türlerden 3 bin fidan dikeceğiz. Fidanların bakımını 3 yıl süreyle bakanlığımız yapacak ve ücretsiz olarak 49 yıllığına köylülerimizin istifadesine sunacağız. Gaziantep-Nizip ve Oğuzeli-Karkamış kara yolu kenarını da ağaçlandıracağız. Bu arada 25 kırsal mahallemizde 2/B çalışması yapacağız."

ÜNVERDİ: GÜCÜMÜZÜ GÖSTERDİK

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi de yaptığı konuşmada, güçlü sanayisiyle geniş ürün yelpazesinde üretim yapan Gaziantep’in gıda sanayisinde oluşturduğu katma değer, sağladığı istihdam ve ihracatıyla gücünü pandemi döneminde de gösterdiğini ifade etti.

GIDA ÜRÜNLERİ İHRAÇ ETTİK

Gaziantep’in salgın dönemde gıda üretimlerini tüm dünyaya ihraç ederek yaşamsal ihtiyaçların karşılanması noktasında kritik bir rol üstlendiğini kaydeden Ünverdi, “2020’de Gaziantep ihracatında ilk sırada yüzde 44 ile tekstil sanayii, tarımsal sanayi ve hububat ürünleri ise yüzde 29 ile ikinci sırada yer almıştır. 2020 yılında Gaziantep’ten yapmış olduğumuz 8 milyar dolarlık ihracatımız içerisinde tarıma dayalı üretimlerin payı 2 milyar 265 milyon dolardır. Gaziantep’ten bu yılın ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine göre tarımsal sanayi ve hububat ürünleri ihracatı yüzde 13 artarak 489 milyon 347 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Ortadoğu ülkeleri, AB ülkeleri ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine Gaziantep'ten gıda ürünleri ihraç edilmektedir.”

SEKTÖR AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

GAPTARIM Fuarını sektör açısından öneminin altını çizen Ünverdi, şunları kaydetti: ”Tüm bu göstergeler ışığında sektöre güç katmak, tarım ve hayvancılık sektörlerindeki üretici ve tedarikçi firmaların durum tespitinde bulunabilmeleri, üretimlerini sergileyebilmeleri, yeni iş bağlantıları kurabilmeleri ve ikili ticaretin geliştirilebilmesini sağlamak üzere fuarlarımızın sektörümüze önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum. Böylesi bir dönemde fuar düzenlemek emin olun kolay değil, ancak tüm tedbirlerimizi alarak ekonomik faaliyetlerimizi de devam ettirmek durumundayız. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye, pandemi dönemindeki başarılı çalışmaları ve fuarımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Salgına karşı tüm tedbirleri aldığımız ve büyük bir titizlikle düzenlediğimiz fuarımızın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, emeği olan, katılım sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum.” 

AKKAYA: KÖYLÜMÜZ İÇİN KİLİT BİR ROLE SAHİPTİR

Tarım ve hayvancılıkta söz sahibi olan ülkelerin pandemi sürecini en az zararla atlattığına dikkati çeken Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Akkaya ise, “Türkiye de tarım ve hayvancılıktaki birikimi ve gücü ile kendi kendine yeten nadir ülkelerden birisi olmuştur. GAPTARIM Fuarları çiftçimizin ve köylümüzün yeni ürünlere ve yeni teknolojilere daha rahat ulaşmasını sağlaması bakımından kilit bir role sahiptir. Ticari ve ekonomik katkılarının yanı sıra sosyal ve toplumsal etkileşimi ve iletişimi güçlendiren GAPTARIM fuarlarımız adeta bir tarım şenliği havasında geçmektedir” diye konuştu.

KİMLER KATILDI 

Açılış törenine, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları Ayşe Ayşin Işıkgece, Mehmet Hadi Tunç, Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Sait Kirazoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Adnan Keçeci, Irak'ın Gaziantep Başkonsolosu Hasan Abdulwahid Majeed, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hilmi Teymur, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Akkaya, kurum müdürleri ve protokol üyeleri katıldı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT - HALİL ŞARKLI

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.