1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. TARİHİN EN BÜYÜK YALANI VE YANILGISI : TÜRKLER YENİLDİ -5-
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

TARİHİN EN BÜYÜK YALANI VE YANILGISI : TÜRKLER YENİLDİ -5-

A+A-

1-Taciz atışlarına yanıt verilmeyecek

2- Meskun mahal operasyonlarında KÜRTÇE tercüman Tim'e eşlik edecek.

3- Operasyon sırasında koordinat bilgisi sürekli merkeze iletilecek

4- Ağır silahlar mevzilerden Merkeze çekilecek

5- 15 ve daha fazla örgüt üyesi gözlemlemedikçe saldırı helikopteri  (cobra) desteği verilmeyecek

6- Mağarada " teslim ol" çağrısına uymayan ve ateş açan örgüt üyelerinin roket ve el bombası gibi patlayacılar yerine göz yaşartıcı ve sis bombalarıyla dışarıya çıkması sağlanacak

7- Acemi erler için KTM bölgeleri kalkacak ve konvoylar yerine Erler kendi imkanları ile birliklerine ulaşacaklar

8- Meskun mahalde soruşturma ve istihbarat görevi tatbik edilirken halka karşı nazik olunacak. Onur kırıcı ve aşağılayıcı sözlerden kaçınılacak.

 

Nevruz Etkinliği çerçevesindeki Öcalan'ın çağrısından bir hafta önce Askerin mevzilerine çekilerek aldığı eylemsizlik kararı, PKK'nın çekilme şartlarıyla örtüşüyor.

Kandil'den yapılan açıklamada PKK'lıların çekilmesi için 4 şart öne sürüldü. Örgütün Fırat haber Ajansı üzerinden yaptığı açıklamada, Öcalan'la AKP Hükümeti arasında İmralı'da bir mutabakat imzalandığı kaydedilerek Öcalan'ın "çekilme aşamasına gelinmiştir" sözlerinin doğru algılanması istenen açıklamada 4 maddelik çekilme şartı şöyle sıralandı:

1-     PKK kamplarına yönelik hava saldırıları kesilmelidir. Çift taraflı ateşkes yapılmalıdır.

2-     Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve "özgürlük" koşulları hızla düzeltilmelidir. Hükümet, İmralı sistemine artık son verdiğini göstermelidir.

3-     ‘ Silahlı unsurların sınır dışına çekilmesi' kararının hayat bulması için hükümet tarafından gerekli politik ve yasal güvenceler hızla sağlanmalıdır. Hükümet, üzerinde anlaşılan ‘mutabakat metnini' bir oyun olarak algılarsa, çekilme başlamadan biter.

4-     Hükümet, süreci ilerletmek için yeni reformlara hızlandıracağının açık sinyallerini vermelidir. KCK adı altında yürütülen ve binlerce Kürt siyasetçinin esir alındığı siyasi soykırım davalarını kökten düşürmelidir. DTK eski Eşbaşkanı Hatip Dicle ve BDP'li tutuklu vekilleri serbest bırakmalıdır.

Genelkurmay ve hükümet başta olmak üzere BDP ve PKK'nın izlediği yol haritasının içerdiği yöntem ve metotlar birbiriyle çelişmiyor.

 

DEVLET MUHATTABINI BULMUŞ, PKK MEŞRULAŞTIRILMIŞTIR

(1984-2002) süreci boyunca terör örgütüyle muhatap olmayan Türk Devleti, AKP hükümetinin Washington destekli terörle müzakere talimatıyla rolüne uygun davranış modelleri üreterek siyasi ve askeri konjonktöre tatbik etmiştir. Oslo ve İmralı görüşmeleriyle Türk Devleti terör örgütünü muhatap alarak ona meşruiyet kazandırmıştır.

" Bütün dünyada istihbarat teşkilatları terör örgütleriyle görüşürler. Bu normal bir durumdur.. Ne yapalım yani savaşalım mı? Kan mı aksın? " diyen AKP Genel Başkanına en manidar cevabı " Nevruz Açıklaması" yla yine Abdullah Öcalan veriyor.

" Bu bir son değil, yeni bir başlangıçtır. Bu mücadeleyi bırakma değil, daha farklı bir mücadeleyi başlatmadır. "

Buna karşın Eskişehir'in Mihalgazi ilçesindeki mitingde konuşan RTE ise " öcalan'la anlaştığımızı söyleyenler bunu ispat edemezlerse alçaktır " diyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.