1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tarihi kongre için imzalar tamam
Tarihi kongre için imzalar tamam

Tarihi kongre için imzalar tamam

Gaziantep Ticaret Odası ve Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, ekonomik gelişmelerin kentselleşme ve inşaat sektörüyle olan ilişkisinin kapsamlı bir şekilde ele alınacağı çok önemli bir kongreye ev sahipliği yapacak.

A+A-

 GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, 2-3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde yapılacak kongrede amaçlarının şehrin kültürel yapısını yukarı çekmek olduğunu, Gaziantep’in bilimsel çalışmalarla anılan bir kent haline gelmesini istediklerini söyledi. Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken ise, “Bu kongre hem Gaziantep’e hem Türkiye’ye önemli faydalar sağlacak. Kent için, ülkemiz için önemli kazanımlar elde edeceğiz” dedi.

Ticaret Odası ve Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi arasında “Kent, İnşaat ve Ekonomi Kongresi (KİE)” için işbirliği protokolü imzalandı. GTO ev sahipliğinde düzenlenecek olan ‘Kent, İnşaat ve Ekonomi Kongresi’ için işbirliği protokolünün imzalarını GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ile Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Hasan Özgür Girişken attı.

YILDIRIM:İLİN ZİYARETÇİ YAPISINI DEĞİŞTİRECEK

İmza töreninde konuşan Tuncay Yıldırım, “Artık bazı şeylerin bilimsel açıdan konuşulması gerekiyor. Biz baştan beri söyledik bu şehrin kültürel yapısını yukarı çekme anlamında her türlü faaliyetin içinde yer alacağız. Gaziantep’in kongre kenti olmasının bize o kadar faydası varki. Şehrin turizmi canlanacak, esnaf hareketlenecek. Gaziantep bilimsel çalışmalarla anılan bir kent haline gelecek. Hem ülkeye bakış, hem ülkeden Gaziantep’e bakışın penceresini değiştirecektir. Bizim Gaziantep olarak sosyo-ekonomik kalkınmayla ilgili ekonominin dışında sosyolojik olarakda, kültürel olarakta kalkınmamız gerekir. Şehir çok büyüdü ama bununla birlikte kültürel yapımızın da aynı şekilde yükselmesi gerekir. Bu kongreler de buna katkı sağlayacaktır. İlin ziyaretçi yapısını değiştirecektir” dedi.

KAPSAMLI ŞEKİLDE TARTIŞACAĞIZ

Yıldırım, sağlıklı kentleşmenin ve inşaat sektörünün ülke kalkınmasındaki önemini vurgulayarak, kongrede ekonomik gelişmelerin kentselleşme ve inşaat sektörüyle olan ilişkisinin kapsamlı bir şekilde ele alınacağını belirtti. Yıldırım, “TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi işbirliği ile gerçekleştireceğimiz kongrede kent ve kentsel yaşam çerçevesinde ekonomik gelişmeleri kapsamlı bir şekilde tartışmayı hedefliyoruz.” dedi.

YILDIRIM:ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAK

Özellikle son yıllarda inşaat sektörü ve kent yaşamının büyük bir dönüşüme uğradığının altını çizen Yıldırım, “İnşaat sektörü Türkiye ekonomisinin çok önemli bir parçası lokomotifidir. Dolayısıyla hem işgücü piyasaları, hem finansman mekanizmaları hem de toplumla etkileşim içerisindedir. Bu etkileşimin yarattığı dönüşüm, gelişim ve değişimi bilimsel manada incelemeye, üzerinde tartışmaya ihtiyacımız var. “Kent, İnşaat ve Ekonomi Kongresi” bu anlamda önemli bir adım olacaktır. Bizler GTO olarak bu ve bu gibi organizasyonlarda, kısaca bu şehirle ilgili söylenecek her sözde var olacağız. Şehrimiz için yapılan her işin arkasında duracağız.” diye konuştu. Başkan Yıldırım, kongrenin organizasyonunda emeği olan GTO Meslek Komite Üyelerine ve Mimarlar Odası Gaziantep Şubesine teşekkür etti.

GİRİŞKEN:BÜYÜK EMEKLER HARCANIYOR

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Hasan Özgür Girişken ise kongrede kent ve kentsel yaşam ekseninde ekonomik gelişmelerin tartışılacağını ve böylesine önemli bir organizasyonu Gaziantep’in en önemli kuruluşlarından GTO ile birlikte yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Girişken, “Bu kongre için yüzlerce saat ön hazırlık yapıldı ve büyük emeklerle hazırlığa devam ediliyor. Gaziantep’in şu anki tablosunu değerlendirerek ne yapmamız gerektiğini görmeye çalışacağımız kongrede; bankacılık ve konut finansmanından afet riskine, kentleşmenin sosyolojik boyutlarından küreselleşmeye, inşaat sektörünün çevresel etkilerine uzanan birçok konuyu tartışacağız” dedi.

ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE EDECEĞİZ

Uzun bir süredir ülkemizde ekonominin lokotomitifi olan sektör üzerinde hararetli tartışmaların olduğunu belirten Girişken, “Bu tartışmaların, bu görüşmelerin yapıcı ve faydalı bir hale gelebilmesi için bilimsel bir programla desteklenmesinin çok daha uygun olacağını düşündük. Bu kongre hem Gaziantep’e hem Türkiye’ye önemli faydalar sağlacak. Ülkemizin en saygın bilim insanlarından bazılarının yer aldığı yirmi kişilik bilim kurulunun, değerlendireceği ve uygun göreceği bildirilerin sunulacağı kongrenin yoğun bir katılımla, şehrimiz ve ülkemiz geleceği açısından verimli geçeceğini düşünüyorum. Kent için, ülkemiz için önemli kazanımlar elde edeceğiz” diye konuştu.

BU YAPIDAN KİMSE MEMNUN DEĞİL

Hepimizin aslında belli kaygıları olduğunu dile getiren Girişken şunları söyledi:”Bir sorun varsa bu olduğundan fazla görünebiliyor. Derli toplu bir programla bütün bu konuların birarada konuşulması, herkesin perspektifini genişleteceğini, doğruları görmemize fayda sağlayacağını, soruna daha gerçekçi bir gözle bakabilmemizi sağlayacağını düşünüyoruz. Gaziantep gibi tarımsal üretimi çok güçlü olan bir şehirde çok tarım arazisini yitirdik. Kalıcı bir sonuçtur bu. Sosyal yapı değişti, kültürel yapı değişti. Kimsenin memnun olmadığı bir yapı ortaya çıktı. Bu yapı içerisinde neler yapabileceğimizi, şu anda ne yapmaktayız ve bundan sonra ne yapabileceğimizi bunların konuşulması gerekiyor. İşte kongrede bunlarda konuşulacak” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.