1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tarihi karar
Tarihi karar

Tarihi karar

Merkez Bankası efsane ilacı devreye soktu. Faizleri piyasanın beklentisinin de üzerinde artırdı. Peki bundan kim karlı çıkacak, vatandaş nasıl zarar görecek?Günlerdir...

A+A-

Merkez Bankası efsane ilacı devreye soktu. Faizleri piyasanın beklentisinin de üzerinde artırdı. Peki bundan kim karlı çıkacak, vatandaş nasıl zarar görecek?Günlerdir zirvelerde gezen doların ateşini düşürmek için Merkez Bankası, Başbakan Erdoğan'yükselmesin çıkışına rağmen faizleri beklenmedik düzeyde artırdı. Peki Merkez Bankası 'nın bu faiz artışı doların ateşini düşürmeye yetecek mi? Dolarda yaşanan düşüş kalıcı olacak mı? En önemlisi ise faiz artırımından kimler karlı çıkacak, zararı kimler çekecek? 

BİR GECEDE BORCUNUZ YÜZDE 30 ARTTI

Bankalardan döviz kredisi kullananların borcu bir gecede bu kararla yüzde 30 arttı. Aynı şekilde yurt dışınına döviz borçlu olanlarda yandı. 

DOLARI DÜŞÜRECEK DENDİ AMA...

Merkez Bankası doları düşürme gayesiyle bu kararı aldı. İlk anda da doların ateşi düştü. Ancak Güngör Uras'a göre dolardaki bu düşüşün garantisi yok. Uras 'unutulan şu" diyerek durumu şöyle izah etti;

"Unutulan şu:

- Faiz artışının dövizdeki yükselişi engelleyeceği konusunda garanti yok.

- Faiz artırımının ekonomiye getireceği önemli bir yük var. Faiz artırımı ile döviz fiyatları istikrara kavuşsa bile, bugüne kadar döviz yükümlülerinin ve genelde ekonominin sırtına binen döviz riskine ek olarak bir de faiz yükü binecek.

FAİZDEKİ ARTIŞ KİMLERİ ÜZECEK?

Bekâra karı boşamak kolay gelirmiş... Havaya girildi. “Merkez faizi artır... Ama geliniz görünüz ki “Evde evladü iyal var...” Bu faiz kimlerin sırtına binecek ?

1) Hane halkından esnafa tüccardan sanayiciye ‘faiz yükü’ biniyor

2013 yılı 11 ayı sonu itibariyle banka kredileri 1 trilyon 9 milyar TL.

- Toplam banka kredilerinin 736 milyar TL’si TL kredi

- 273 milyar TL karşılığı (yaklaşık 135 milyar dolar) döviz kredisi

Bitmedi.

KOBİ’lerin bankalara 262 milyar TL borcu var.

- KOBİ kredilerinin 215 milyar TL’lik kısmı TL kredi.

- 47 milyar TL’lik bölümü (25 milyar dolarlık kısmı) döviz kredisi .

Bitmedi.

Tüketicilerin bankalara 243 milyar TL tüketici kredileri, 93 milyar TL kredi kartı borçları var.

Faizdeki artırım bütün bu kesimlere yük getirecek.

Merkez Bankası piyasanın beklentileri yönünde dün geceyarısı aldığı kararla faizleri artırdı. 3 politika faizi birden yükseltildi. Bu karar doları 2.20 TL seviyesinin altına çekti. Analistler bu duruşu ‘şahin adım’ olarak nitelendiriyor.Merkez Bankası’nın geceyarısı saat 24.00’teki olağanüstü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına kilitlenen piyasalar açıklanan şok kararlarla coştu. Radikal karar sonrasında Londra işlemlerinde dolar 2.25 TL’den 2.18 TL’ye kadar geriledi. Dolardaki düşüşün sürmesi bekleniyor. Piyasaların faiz artırımı ve Merkez Bankası’nın daha anlaşılır bir para politikasına geçmesinin sindirilmesinin ardından faiz artışının ekonomiye etkilerinin gündeme gelmesi bekleniyor. Merkez Bankası üç politika fazini de değiştirdi.

- Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 4.5’ten yüzde 10’a yükseltildi.

- Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3.5 idi, yüzde 8 oldu.

- Marjinal fonlama oranı yüzde 7.75’ten yüzde 12’ye çıktı.

- Piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 6.75’ten yüzde 11.5’e yükseldi.

Bu adımların gerekçesi şu oldu: “Son dönemlerde iç ve dış piyasalarda risk algılamasını olumsuz etkileyen gelişmeler yaşanmaktadır. Bu süreçte TL’de belirgin bir değer kaybı ve risk priminde kayda değer bir artış gözlenmiştir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını sağlamak amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapmaya ve operasyonel çerçeveyi sadeleştirmeye karar vermiştir.”

KRİTİK FED GÜNÜ

Piyasaların sonuçlarını merakla beklediği bir başka toplantı da bu akşam. ABD Merkez Bankası’nın (FED) tahvil alım programıyla ilgili alacağı kararlar piyasaların yönünü belirleyecek. FED, aralık ayında aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımını 10 milyar dolar azaltmıştı. Bu akşamki toplantıda da 10 milyar dolarlık bir azaltmaya daha gitmesi bekleniyor. Bu beklenti özellikle gelişmekte olan piyasalardan çıkışlara neden oluyor. Brezilya, Endonezya ve Hindistan bu karar öncesinde faiz silahını çekerek, art  arda bu alanda artışa imza attı.

Iskanın sebebi: 17 Aralık

Merkez Bankası, 2014 enflasyon tahminini yüzde 5.3’ten 6.6’ya yükseltti. Yılın ilk enflasyon raporunu açıklayan Erdem Başçı, Para Politikası Kurulu’nda (PPK) amaçlarının istikrarı sağlayıcı adımlar olduğunu belirterek, “Üzerimize düşeni yapacağız. Merkez Bankası’nın elindeki tüm araçların etkin şekilde kullanacağından kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

2013 sonu için 1.92 TL’lik kur tahmini ile ilgili konuşan Erdem Başçı, aralık ayının başında yüksek seyreden dolur kuru sonrası bu soru kendisine yöneltildiğinde ‘yanıtı ocak sonuna bırakılım’ demişti.

Dün bu konu hatırlatıldığıda Başçı, “Aslında gelişmeler de o yönde gidiyordu ta ki 17 Aralık belirsizliği gelene kadar. Bununla ilgili bu kadar söyleyeyim” dedi.

Başçı, kimin döviz alıp sattığıyla ilgili olarak da “Yurtdışı yerleşiklerden de zaman zaman alım geldiği olabiliyor, zaman zaman satış da gelebiliyor. Yabancı yatırımcılardan da dönem dönem girişler ve çıkışlar olabiliyor” ifadelerini kullandı.

Siyasetçi susar mı?

Batılı ülkelerde siyasetçilerin merkez bankası kararları hakkında değerlendirme yapmadığını söyleyen Başçı, Türkiye’de durumun farklı olduğunu söyledi. Başçı, “Siyasetçiler Merkez’in kararlarını övebiliyor ya da eleştirebiliyor” dedi. Başçı, “Yurtdışında Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ile ilgili bir risk algısı oluştu. Merkez Bankası bağımsız şekilde kararlarını almaya devam ediyor” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.